Browalia amerykańska

Browallia americana

Opis

Rodzina: Solanaceae – psiankowate.

Ta kuzynka petunii u nas najczęściej uprawiana jako roślina roczna.

Pędy wyprostowane u góry rozgałęzione. Liście owalne o ostrym końcu liścia. Zarówno pędy jak i liście nieco szorstkie w dotyku. Kwiaty występują pojedynczo lub w niewielkich kwiatostanach.

Występowanie

Roślinę znaleziono i opisano w Peru, lecz występuje także w innych tropikalnych krajach Ameryki Południowej i Środkowej.

Wysokość

30 – 45 cm.

Termin kwitnienia

Od końca czerwca do przymrozków.

Kolor kwiatu

Lawendowo niebieskie z jasnym wnętrzem kwiatu. Kwiaty po otwarciu mają dość intensywnie niebieskie zabarwienie później nieco płowieją i ich kolor przypomina kolor niezapominajki.

Stanowisko

Pełne słońce lub półcień. Woli półcień. Pojedyncze kwiatki są dłużej w pełnej krasie, a ponieważ pojawiają się coraz to nowe kwiatki na bocznych pędach więc roślina kwitnie obficiej.

Wymagania

Roślina mało wymagająca. Poradzi sobie na prawie każdej ziemi ogrodowej. Nie warto jej jednak sadzić ani na luźnych piaskach ani na ciężkich glinach. Owszem będzie rosła, ale nie da nam dużo kwiatów i jej wygląd będzie mało atrakcyjny. Optymalne dla siebie warunki znajdzie na glebach przepuszczalnych lecz o dużej zawartości próchnicy, pozwalającej na utrzymanie właściwej wilgotności i zapewniającej dostęp do składników odżywczych. Dlatego jeśli mamy nieco mniej odpowiadające gleby dajmy przed sadzeniem warstwę kompostu, którą następnie mieszamy z podłożem.

Rozmnażanie

W zachodniej części kraju w optymalnych warunkach uprawiana daje samosiew.

Najprostszym sposobem jest wysiew nasion w kwietniu na parapecie. Wschodzą bez większych kaprysów. Jak siewki będą miały dwa liście właściwe przepikować do doniczek. Na miejsce stałe sadzić dopiero jak minie obawa nocnych przymrozków. Jeśli wysiejemy wprost do gruntu w maju to rośliny kwitnące otrzymamy około miesiąca później. Można spróbować wysiać roślinę w połowie lipca i w chłodnym lecz widnym pomieszczeniu przetrzymać młode rośliny. Wysadzając podrośnięte po połowie maja możemy liczyć na szybsze kwitnienie. Jeśli nie dysponujemy chłodnym pomieszczeniem to roślina skąpo, ale będzie kwitła w domu.

Jeśli uprawialiśmy w donicy to proszę spróbować przetrzymać donicę w chłodnym i widnym pomieszczeniu. Po wyraźnym ruszeniu wegetacji sporządzić sadzonki i ukorzenić w temperaturze 20 – 25 0C.

Choroby

Brak poważniejszych zagrożeń. Czasem mogą pojawić się mszyce i mączlik.

Uwagi

Browalię można przeznaczyć jako wypełniacz wolnych miejsc po zaschniętych roślinach cebulowych.

Ci którzy chcieliby uprawiać ją w pojemnikach należałoby wybrać krewniaczkę o bardziej pokładających się pędach jaką jest Browallia speciosa.

Reklamy

Komentarze 3 to “Browalia amerykańska”

 1. Doxi Says:

  Pani Zoju, mam problem z browalią, na potęgę żółkną, a następnie odpadają jej liście z dolnej części pędów. Wydaje mi się, że prawidłowo się nią opiekuję – ma odpowiednią ilość wody, regularne nawożenie, rośnie w półcieniu (pełne słońce do godziny 10). Co może być przyczyną? Zauważyłem, że w miejscach, gdzie odpadają liście, są zaczątki nowych rozgałęzień. Może to jest powód? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

  • zojalitwin Says:

   Tak reaguje roślina mająca kłopoty. Zaczęłabym od zaglądnięcia do ziemi. Proszę ją wyjąć z doniczki(na pewno korzenie przerosły ziemię i spokojnie się ją wyjmie bez szkody) zobaczyć jak się ma spód ziemi. Jeśli jest bardzo przerośnięty korzeniami nie ma innej rady jak zwiększyć doniczkę i dać trochę nowej ziemi. Przy tej roślinie nawożeniem nie wyrówna się braku podłoża w którym korzenie mogą się rozrastać. Może tam być zbyt mokro, sprawdzić czy nie ma szkodników na korzeniach.

 2. Doxi Says:

  PS Zapomniałem dodać, że browalia rośnie w doniczce.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: