Nierembergia

 

Nierembergia hippomanica

 

 

Opis

Rodzina: Solanaceae – psiankowate.

Rośliny charakteryzuje mocny, zwarty wzrost. Pokrój płożący, ze zdolnością lekkiego zadarniania. Liście drobne prawie igiełkowe. Kwiaty pojedyncze, liczne, kwitnące jeden dzień, ale że natychmiast rozwijają się kolejne pąki roślina dość intensywnie kwitnie cały czas.

Występowanie

Ameryka Południowa – przede wszystkim Chile i Argentyna.

Wysokość

15 – 30 cm.

Termin kwitnienia

Czerwiec – październik

Kolor kwiatu

Fioletowo-niebieski i biały z żółtawym środkiem.

Stanowisko

Raczej słoneczne. Przy czym może także rosnąć i kwitnąć w półcieniu. Kwitnie jednak słabiej choć kwitnie dłużej. Pojedyncze kwiatki nie przekwitają tak szybko.

Wymagania

Gleba praktycznie każda. Przy czym oczywiście woli gleby przepuszczalne choć żyzne. Jedynie ma spore zapotrzebowanie na wodę. Szczególnie jak rośnie w pełnym słońcu w czasie upalnego lata trzeba ją podlewać rano i późnym popołudniem. W takim wypadku pamiętajmy by podlewać rośliny wodą ciepłą. Najlepiej taką stojącą na zewnątrz w butelce. Nie ugotujemy wówczas rośliny, a zdarzyć się to może jeśli gwałtownie schłodzimy podłoże podlewając zimną wodą z kranu.

Literatura podaje, że jest odporna na chwilowy brak wody. Z doświadczenia wiem, że wówczas kwiaty bardzo szybko(w 2-3 godziny) przekwitają. Wprawdzie zawsze w następnym dniu pojawiają się kolejne, ale roślina nie wygląda już tak atrakcyjnie.

Rozmnażanie

Wyłącznie przez wysiew nasion.

Nasiona wysiewamy pod koniec marca. Po pojawieniu się prawdziwych liści przepikowujemy do pojedynczych doniczek. W maju wysadzamy do najlepiej wiszących lub wysokich pojemników.

Nasion nie przykrywamy ziemią. Kiełkują na świetle i to w sporym procencie. Z jednej torebki obsadzimy 4-5 dużych pojemników. Jeśli posadzimy w rozstawie co 20 cm to w lecie doniczka będzie prawie niewidoczna.

Mrozoodporność

Żadna

Gdyby mieszkaniec 7 strefy klimatycznej czyli wąskiego pasa wzdłuż zachodniej granicy oraz okolic Szczecina chciał poeksperymentować to proponuję poszukać nasion Nierembergii linariifolia. W naturze jest to krzewinka z jasnymi kwiatami posiadającymi niebieskofioletowy rysunek. Jest to najodporniejszy gatunek nierembergii. Przynajmniej teoretycznie jest w stanie przezimować w miejscu zacisznym i pod okryciem. Strefa siedem jest jego dolną strefą graniczną.

Choroby i szkodniki

Jeśli już coś by się pojawiło to tylko mszyce, ale i to rzadko.

Uwagi

Nazwa pochodzi od nazwiska przyrodnika Juana Eusebio Nieremberga, który w Argentynie w XVII wieku znalazł i opisał gatunek, będący w naturze jest byliną.

Reklamy

Komentarzy 9 to “Nierembergia”

 1. Psianka Rantonneta « Kwiaty doniczkowe Says:

  […] wypełnić kwiatami rocznymi i stworzyć wielokolorową kompozycję lub wysadzić Nierembergię https://zojeczka.wordpress.com/2010/10/30/nierembergia/ która ma kwiaty bardzo podobne do naszej psianki i stworzyć jednokolorową kompozycję. […]

 2. Tichyan Says:

  W tym roku spróbuje po raz drugi oswoić nierembergię. W zeszłym sezonie była rachityczna i miała pojedyncze kwiatki. Czym można ją czymś dokarmić, żeby chciała bujniej rosnąć?

  • zojalitwin Says:

   Nie wiem w jakich warunkach rosła więc trudno mi cokolwiek powiedzieć.

   • Tichyan Says:

    Dziękuję za odzew, bo zależy mi bardzo na tej roślinie.
    W zeszłym roku posadziłam ją razem z kobeą w dużej (200x35x30cm) skrzyni wypełnionej mieszanką ziemi ogrodowej/kompostu i drobnego żwiru.
    Rosła w osłoniętym miejscu od strony południowej, przez pierwszą część dnia w świetlistym cieniu.
    Była podlewana dwa razy dziennie wodą ze studni „odstaną” w beczce.
    Raz w tygodniu stosowałam nawóz do roślin kwitnących.

   • zojalitwin Says:

    To nie jest duża roślina i posadzenie jej z kobeą nie jest najlepszym rozwiązaniem także i dlatego że ta druga jest dużą rośliną i dominowała drobną roślinkę. Jeśli posadzimy w stosunkowo moałym pojemniku roślinę o dużej sile sącej korzeni to ta druga będzie zagłodzona. Przy agresywnej roślinie na towarzysza wybiera się nie mniej agresywą tylko wówczas sobie poradzą. Proszę posadzić kilka sadzonek w doniczce 25 cm i po 6 tygodniach podkarmiać nawozem do pelargonii w ilości połowa dawki co drugie podlewanie. Poza tym lepiej kwitnie na słońcu.

 3. Tichyan Says:

  Bardzo dziękuję! Kupiłam nowe nasiona, postąpię według wskazówek.

 4. Tichyan Says:

  Z towarzystwem dla kobei mam pewien kłopot – będzie rosła przy rabacie w tonacji bieli i pastelowych fioletów, granatu i różu.
  Z Pani wypowiedzi na temat nierembergii, wnioskuję, że kobea jest też zbyt ekspansywna by połączyć ją ze smagliczką, czubatką czy lobelią, a chciałabym zasłonić jej „nogi” rośliną, która „wylewałaby” się ze skrzyni.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: