Nolana błękitna

Nolana paradoxa

 

 

Opis

Rodzina: Solanaceae- psiankowate

Stosunkowo szybko rosnąca roślina roczna. Pędy płożące o owalno lancetowatych i mięsistych liściach. Kwiaty lejkowate, dość duże bo o około 5 – 7 cm średnicy.

Występowanie

Nadmorskie rejony Chile i Peru. Jak to wygląda? Kliknij na link do zdjęcia http://www.flickr.com/photos/64933790@N00/3943503978/sizes/o/in/photostream/

Wysokość

Rosnąc w gruncie 15-20 cm.

Termin kwitnienia

Od czerwca do przymrozków.

Kolor kwiatu

Błękitno białe z jasno żółtą gardzielą lub całkowicie białe z żółtą gardzielą. Obecnie jest kilka odmian z różnymi odcieniami niebieskiego jak również udział białego koloru jest minimalny.

Stanowisko

Słoneczne.

Wymagania

Roślina przystosuje się do większości gleb, ale najlepsze efekty uzyskamy na glebach przepuszczalnych, dostatecznie żyznych i utrzymujących wilgoć w glebie. Odczyn gleby od lekko kwaśnego do obojętnego.

Latem jest w stanie znieść krótkotrwały okres suszy, ale odbije się on na obfitości kwitnienia.

Roślina uprawiana w pojemnikach wymaga dokarmiania. Czynimy to najlepiej przy co 2 podlewaniu dając za każdym razem połowę zalecanej na opakowaniu dawki nawozu rozpuszczalnego w wodzie. Kiedy pojawią się pąki kwiatowe przechodzimy na nawożenie nawozem dla roślin kwitnących.

Rozmnażanie

Wysiew nasion w marcu lub kwietniu do pojemników. Wysiewy przykrywamy cienką warstwą ziemi lub wermikulitu i wstawiamy do woreczka by zachowując wilgotność podłoża bez potrzeby podlewania. Wschody mogą pojawić się już po kilku dniach. Wówczas woreczek rozwiązujemy, ale nie wyjmujemy pojemnika. Woreczek zdejmujemy całkowicie po kilku dniach. Rozsadę pikujemy ja ma 2 liście właściwe.

Można też w maju siać wprost do gruntu, a po wykiełkowaniu przerwać zbyt gęstą rozsadę zachowując odstęp między roślinami około 15 cm.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: