Kosmos sp.

Cosmos sp.

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate.

W naszych warunkach klimatycznych to rośliny roczne. W swych naturalnych warunkach wiele z gatunków to byliny. Gatunki z którymi można się u nas spotkać w uprawie to:

Cosmos atrosanguineus – nie ma polskiej nazwy i jeszcze mało popularny w uprawie. Jego czerwono-czekoladowe kwiaty są umieszczone pojedynczo na pędzie. Mają one czekoladowy zapach. Liście są grubiej pocięte. Ponieważ ma bulwy można oprócz nasion wykopać bulwy i przetrzymać w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu.

Cosmos bipinnantus – Kosmos podwójnie pierzasty. Ten gatunek jest powszechnie znany. Jego ‚koperkowe liście’ to jego cecha rozpoznawcza. Wysokość zależy bardzo od stanowiska. Na stanowiskach lekko zacienionych może urosnąć nawet do półtora metra. Ma jednak kilka ciekawych odmian. Niemniej musimy pamiętać że nasiona tych odmian jakie kupujemy są specjalnie przygotowane. Przez własne nasiona nie uzyskamy powtórzenia cech rośliny matecznej.

Candy Stripe

‚Picotee’

‚Pied Piper Red’

‚Double Click Rose BonBon’

‚Double Click’

 

Cosmos sulphureus – Kosmos siarkowy. Kwitnie stosunkowo późno bo kwiaty pojawiają się pod koniec lipca i w sierpniu. Liście mają grubsze odcinki i pędy kwiatowe wyrastają dość znacznie ponad kępę liści. Wysokość rośliny przeciętnie 70 – 80 cm. W dobrych warunkach może być wyższa. Posadzenie kilku siewek obok siebie daje wrażenie ładnego krzewu. Ma kwiaty nieco mniejsze, ale ich liczba na roślinie bywa dostatecznie duża by zrekompensować tą cechę. Jest gatunkiem bardziej ciepłolubnym i najlepsze wyniki osiągniemy na stanowisku osłoniętym.

Występowanie

Subtropikalna strefa obu Ameryk.

Wysokość

Praktycznie wszystkie gatunki mają powyżej 60 cm a końcowe wysokości bardzo mocno zależą od warunków uprawy i stanowiska.

Termin kwitnienia

Od lipca do przymrozków.

Kolor kwiatu

Tylko kosmos podwójnie pierzasty ma bardzo zróżnicowaną kolorystykę wszystkie jednak mieszczą się w zakresie od białego poprzez różowy do karminowego.

Pozostałe gatunki mogą się różnić tylko odcieniem koloru.

Stanowisko

Najlepiej słoneczne. Poradzą sobie także na wystawie wschodniej i zachodniej.

Wymagania

Roślina z gatunku tych niewybrednych. Zawsze jednak najlepsze dla nich stanowisko to gleby przepuszczalne lecz dobrze utrzymujące wilgoć. Na pewno będą wdzięcznie za chociaż przeciętnie żyzne ziemie.

Po pierwszych przymrozkach wykopujemy kłącza Cosmosu atrosanguineus.

Rozmnażanie

Wysiew nasion. Nasiona wysiewamy pod koniec kwietnia  lub w maju bezpośrednio do gruntu. Potem przerywamy zostawiając rośliny co 30 cm. Jeśli raz wprowadzimy roślinę na działkę będziemy ją mieć bez naszego udziału dzięki obfitemu samosiewowi.

Choroby i szkodniki

Roślina bardzo rzadko atakowana przez szkodniki. Brak również zagrożeń że strony chorób grzybowych.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Kosmos sp.”

  1. Blanka Krzemińska Says:

    Witam, u mnie pierwszy raz posiałam w zeszłym roku w czerwcu. Mimo pięknego lata 2015r żaden nie zakwitł. Większość zjadły beznogie ślimaki, brązowe. Jeden przeżył, ale jeszcze w październiku nie zakwitł, był wysoki na półtora metra i przełamał się po przymrozkach. W tym roku posieję już w marcu.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: