Scewola

©

Scaevola aemula

 

 

Opis

Rodzina:Goodeniaceae – godeniowate.

W naturze są to byliny. U nas uprawiane jako rośliny roczne do ozdabiania wiszących koszy i skrzynek balkonowych.

Ma ciekawy układ płatków w kwiatku przypominający wachlarzyk zbudowany z 5 płatków. Liście są ostro ząbkowane, podłużne, ciemnozielone i długości około 5 cm. Pędy grube o dość krótkich międzywęźlach co powoduje, że roślina tworzy dużo liści i kwiatów. Pędy z gatunku zwisających lub płożących się.

W uprawie jest już wiele odmian, popularniejsze z nich to:

‚Blue Wonder’

‚Alba’

‚Zig Zag’

‚Pink Ribbon’
‚Diamond’

Występowanie

Nadmorskie wydmy w Australii.

Wysokość

Długość pędów to około 60 cm. Tworzy kępkę o wysokości około 30 cm.

Termin kwitnienia

Od zakupu do pierwszych przymrozków.

Kolor kwiatu

Niebiesko filetowe, fioletowe i białe są jej kwiaty. Co roku pojawiają się nowe odmiany. Zatem trudno przewidzieć co nam przyniesie kolejny sezon.

Stanowisko

Najlepsze słoneczne, ewentualnie lekko zacienione tylko przez część dnia.

Wymagania

Rośliny zakupione w mniejszych doniczkach wymagają przesadzenia do większych pojemników, aby mogły się odpowiednio rozrosnąć. Przesadzamy w ziemię do azali. Roślina musi mieć naprawdę kwaśny odczyn podłoża. Tylko wówczas będzie ją stać na wydanie kwiatów w takiej ilości jak na obrazkach. Producenci do swoich podłoży dają i specjalne nawozy i podlewanie jest dokonywane wodą pozbawioną wapnia. Dlatego i my musimy o to zadbać. Jeśli zatem nie możemy dostać ziemi do azalii czy rododendronów, to kupmy kwaśny torf i wymieszajmy go z ziemią z ogródka w proporcji 3 części torfu 1 część ziemi. Do tej mieszaniny możemy dodać porcję nawozu o spowolnionym działaniu np. Omocote standard. Jak już przesadziliśmy roślinę to należy zadbać by bryła ziemi była stale lekko wilgotna. W naturze jeśli nawet chwilowo brak w podłożu to w powietrzu ma dużo wilgoci dlatego uprawiana w niewielkim przecież pojemniku szybko zareaguje nam na przesuszenie podłoża. Jeśli tak nam się zdarzyło to należy cały pojemnik włożyć do wiadra z wodą by torf napił się do syta. Potem już podlewajmy systematycznie, ale w żadnym wypadku nie powinna woda stać na podstawce. Jeśli chcemy by roślina cały czas obficie kwitła musimy ją nawozić. Dodatkowa trudnością jest konieczność utrzymania kwaśnego odczynu podłoża. Jeśli podniesie się nam odczyn podłoża blokowany jest dostęp do żelaza. Ponieważ trudno w niewielkiej doniczce uniknąć podwyższenia odczynu musimy zadbać by dostarczać scewoli żelazo w nawozie. Dlatego sprawdzajmy czytając etykietę, czy wybrany nawóz zawiera żelazo w postaci tzw. chelatu. Zachowując wszystkie wskazania będziemy mieć wspaniale kwitnącą roślinę, aż do pierwszych przymrozków.

Dla posiadaczy nie przemarzających szklarni powiem, że mogą przechować roślinę tam przez zimę. Minimalna temp. przechowywania to 10 0C. Jeśli komuś się uda to wiosną może się pokusić o rozmnożenie rośliny.

Rozmnażanie

Gatunki można rozmnażać przez siew nasion. Nasiona muszą być świeże bo szybko tracą zdolność kiełkowania. Siewkom trzeba zapewnić temperaturę podłoża co najmniej 25 0C. Wszystkie odmiany musimy mnożyć przez sadzonki pędowe. Zatem własnoręcznie możemy mnożyć tylko wówczas jeśli uda nam się przechować choć jeden egzemplarz.

Choroby i szkodniki

Czasem mogą pojawiać się mszyce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: