Limnantes

©

Limnanthes douglasii

 

 

Opis

Rodzina: Limnanthaceae

Pędy rośliny po osiągnięciu maksymalnej wysokości zaczynają ścielić się po ziemi. Są pokryte masą drobnych, pierzastodzielnych, mięsistych liści o żywo zielonej barwie oraz błyszczącej powierzchni. W połowie czerwca pojawiają się pierwsze kwiaty, których średnica wynosi około 3 cm . By kwiaty były dla nas cały czas widoczne posiejmy je tak by dość wiotkie pędy miały się z tyłu o coś oprzeć np. o wyższą roślinę wówczas nie będą wyglądały tak  jak na tym zdjęciu, a tak jak na zdjęciu głównym. Jej pokładające się pędy mogą być wielką zaletą jeśli posadzimy rośliny jako wypełniacz do dużych donic czy jako główny element wiszących koszy. Pokryją nam całą górę murku oporowego jeśli posadzimy go na jego szczycie.

W naszym kraju praktycznie dostępna jest tylko roślina gatunkowa. W sklepach europejskich można dostać nasiona także podgatunków o nieco innej barwie kwiatów.

Występowanie

Naturalnie występuje na dość wilgotnych glebach Ameryki Północnej, a bardziej precyzyjnie na terenie stanów Kalifornia i Oregon.

Wysokość

Kępka osiąga wysokość około 20 cm, natomiast długość pędów to nawet 60 cm.

Termin kwitnienia

Literatura amerykańska podaje czas kwitnienia bardzo długi bo od połowy czerwca nawet do września. W moim ogrodzie kwitła znacznie krócej bo zakwitła w lipcu i w połowie sierpnia było już po kwitach. Mógł to być jednak wynik niesprzyjającego roku.

Kolor kwiatu

Stanowisko

Praktycznie najładniej wygląda na stanowisku słoneczny. Kępa jest bardziej zwarta niższa i ma mniejszą tendencję do pokładania się.

Wymagania


Ponieważ w naturze rośnie na glebach dobrze utrzymujących wilgoć oraz w pobliżu rzek i strumieni więc powinniśmy zapewnić jej podobne warunki. Nie oznacza, że nie urośnie na suchych piaskach tyle tylko że będzie to karykatura rośliny. I nie mówmy wówczas, że coś jest nieładne jeśli nie daliśmy roślinie szans by pokazała całą swoją krasę. Jeśli mimo to zdecydujemy się na uprawę rośliny na niedostosowanych do jej wymagań ziemiach zapewnijmy jej dostatek wilgoci przez podlewanie.

Literatura podaje, że nasiona można wysiać jesienią, a nawet siewki wyrosłe jesienią, a pochodzące z samosiewu dobrze zimują to moje doświadczenie jest nieco inne. Mimo, że mieszkam na dość ciepłej Opolszczyźnie to moje rośliny nie dały samosiewu, który wykiełkowałby wiosną już nie mówię, że jesienią. Dlatego na pewno bezpieczniej będzie wysiać nasiona wiosną(koniec kwietnia) od razu na miejsce stałe i potem przerwać zostawiając rośliny co 15 cm. Jak komuś zależy na wcześniejszych roślinach to siać może w końcu lutego  do doniczek i w sprzyjających warunkach oświetleniowych już z pąkami wysadzać w maju na miejsce stałe.

Na koniec podpowiedź nasiona tej rośliny dobrze jest przechować w oryginalnym opakowaniu na dnie chłodziarki. Nasiona naprawdę lepiej kiełkują.

Rozmnażanie

Wyłącznie przez wysiew nasion.

Choroby i szkodniki

Na swoich roślinach nie zauważyłam nic, co mogłoby zmusić mnie do interwencji.

Reklamy

Komentarze 4 to “Limnantes”

  1. dorkasz1 Says:

    Przez wiele lat rosła w ogrodzie moich Rodziców. Mama mówiła na nią „jajówka” 🙂

  2. eliza Says:

    Mieszkam też na opolszczyźnie w Paczkowie ,mam ponad 900 różnych roślin ,wysiałam początkiem marca Limnantes do małej szklarenki i teraz przesadziłam do pojedyńczych doniczek.Spotkałam się też z inną nazwą tych kwiatów SADZAONE JAJKO.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: