Osteospermum

©

Osteospermum

 


Opis

Rodzina:Astreraceae – astrowate.

Większość uprawianych w naszych ogrodach mieszańców pochodzi od dwóch afrykańskich gatunków. Pierwszy to O. ecklonis. W naturze jest to około metrowej wysokości półkrzew, o kwiatach mających 8 cm średnicy z białymi płatkami i granatowym lub ciemnofioletowym centrum. Również płatki na spodniej stronie mają granatowo fioletowe przebarwienia. Bardzo często krzyżuje się go z drugim podobnym gatunkiem – O. jucundum – lecz o fioletowej barwie kwiatów. W tej chwili na rynku jest tak wiele mieszańców, że trudno się połapać nawet wprawnym ogrodnikom. Praktycznie każda większa firma ogrodnicza propaguje swoją grupę mieszańców. W tej niezwykle szerokiej ofercie wyróżniają się odmiany o płatkach kwiatów języczkowych w kształcie łyżki. Musimy wiedzieć, że w czasie upałów płatki mogą utracić swój kształt. Jeśli jednak temperatura spadnie chociaż nocą to powrócą do tego dekoracyjnego kształtu.

Występowanie

Gatunki naturalne przywędrowały do nas z Afryki południowej w XIX wieku.

Wysokość

Przeciętnie w granicach 45 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnące sadzonki możemy kupić już w drugiej połowie maja. Te z własnej hodowli zakwitną w czerwcu. Rośliny z siewu najczęściej na początku lipca. Wszystkie kwitną do przymrozków.

Kolor kwiatu

Kwiaty rurkowe popularnie zwane oczkiem maja kolor niebieski, żółty i fioletowy. Kwiaty języczkowe są białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, fioletowe. Czasami na płatkach są dwa odcienie tego samego koloru lub w połączeniu z białym.

Stanowisko

Wyłącznie słoneczne. W cieniu i w pochmurne dni stula płatki.

Wymagania

Ziemia praktycznie każda z wyjątkiem ciężkich zlewnych glin. W pojemnikach bazujemy na zwykłej standardowej ziemi do kwiatów. Ponieważ latem ziemia w pojemnikach wystawionych na słońce łatwo wysycha a my musimy roślinie zapewnić stale wilgotną ziemię więc dwukrotne podlewanie w ciągu dnia w czasie upałów nie jest niczym szczególnym. Na rabacie wystarczy wiosenna dawka nawozów zastosowana przed posadzeniem. W pojemnikach nawozimy razem z co drugim podlewaniem rozcieńczając zalecaną dawkę nawozów o połowę. Stosujemy nawóz do roślin kwitnących. Osobiście stosuję nawóz do surfinii lub pelargonii z uwagi na jego skład wspomagający długość kwitnienia przy jednoczesnym dbaniu o kondycje roślin. Jak u większości kwiatów usuwanie przekwitniętych koszyczków zwiększa intensywność kwitnienia. Bierze się to stąd, że roślina dąży do wytworzenia nasion jako gwaranta przetrwania. Zatem uniemożliwiając jej wiązanie nasion na tym kwiatostanie ona tworzy następny w nadziei, że tym razem się uda.

Mrozoodporność

Do pomieszczenia roślinę wnosimy jak najpóźniej się da bo jest w stanie przetrwać temperatury bliskie zeru.

Rozmnażanie

Mimo, że roślinę można przechować to najlepiej kwitną osobniki młode. Dlatego z roślin przeniesionych na zimowanie pobiera się sadzonki. Wielkość sadzonki jest uzależniona od długości międzywęźli. Przeczytaj w Poradniku Ogrodnika” na tym blogu o sadzonkach pędowych zielnych. Pamiętać należy by uszczyknąć wierzchołek jak sadzonka wytworzy dwa nowe liście. Jeśli ktoś się zdecyduje na rozmnażanie rośliny w własnym zakresie proponuję wstrzymać się z pobieraniem sadzonek do stycznia. Inaczej ukorzenianie przypadnie na najciemniejszą część roku i nie tylko będzie trwało długo, ale wiele sadzonek wypadnie. I jeszcze uwaga sadzonki pobieramy z niekwitnących pędów.

Innym sposobem jest pobieranie w sierpniu czy wrześniu sadzonek półzdrewniałych. O ile pierwszy sposób dobrze się sprawdza w warunkach szklarniowych, o tyle drugi sposób uważam za lepszy jeśli rozmnażamy w warunkach domowych.

Istnieje oczywiście możliwość uprawy roślin z siewu nasion. Dwie uwagi. Siewki łatwo zalać i na to trzeba zwracać uwagę. Druga uwaga to świadomość, że rośliny z siewu zakwitną najwcześniej pod koniec czerwca. Gdybyśmy próbowali zebrać swoje nasiona to w ogromnej większości to co otrzymamy nie będzie tym co mieliśmy w ubiegłym roku. Cechy powtórzą tylko nasiona zebrane z roślin gatunkowych.

Choroby i szkodniki

Roślina na choroby jest raczej odporna. Ze szkodników może wystąpić mszyca, mączlik i oczywiście przędziorek. Jeśli zdecydujemy się zimować rośliny sprawdzajmy dokładnie ich stan przed wniesieniem na zimowisko.

Uwagi

Kupowane mocno rozkrzewione rośliny w pojemnikach są najczęściej poddawane procesowi chemicznego skarlania dla zachowania dla zapewnienia bardzo krępej budowy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: