Gomfrena kulista

©

Gomphrena globosa

 

 

Opis

Rodzina: Amaranthaceae – szarłatowate.

Bardziej polska, choć tylko zwyczajowa nazwa to Wiecznik kulisty.

Rodzaj obejmuje 70 gatunków, z których w uprawie najczęściej spotyka się dwa G. globosa i pochodząca z Meksyku G. haegeana o nieco większych kwiatostanach i przeważnie w kolorze pomarańczowo-czerwonym . Nie będę wspominać w tym opisie o mieszańcach międzygatunkowych.

Gomfrena jest jednoroczną rośliną z rozgałęzioną, wyprostowaną i sztywną łodygą. Cała roślina ma krzaczasty pokrój. Liście ma jajowato-lancetowate, szorstkie, szaro-zielone. Błyszczący, pięknie zabarwiony kwiatostan ma kształt kulisty lub kulisto-wydłużony. Kolorowa główka to w istocie nie kwiat lecz kwiatostan złożony z wielu niepozornych kwiatów i jaskrawo wybarwionych podsadek kwiatowych. To co widzimy z daleka to właśnie podsadki, prawdziwe kwiaty widoczne są tylko z bliska. Ponieważ podsadki mają nieco papierową budowę świetnie nadają się do suszenia. Dobrze suszone nie tracą kolorów.

Nasiona, które kupujemy w sklepach to najczęściej mieszanka niewiadomego pochodzenia i należy spodziewać się roślin raczej wysokich. Jeśli zależy nam na roślinach niskich musimy szukać nasion poszczególnych odmian z czym jest już znacznie gorzej.

Powszechniej – co nie oznacza, że bezproblemowo – dostępne są niskie odmiany z serii

‚Buddy’ i

‚Las Vegas’.

Występowanie

Pochodzi z Panamy i Gwatemali

Wysokość

30-60 cm, niektóre odmiany osiągają 90 cm.

Termin kwitnienia

Od lipca do przymrozków.

Kolor kwiatu

Biały lub srebrzysto biały, różowy, karminowo-fioletowy, także dwukolorowy.

Stanowisko

Pełne słońce w najgorszym razie stanowisko zapewniające co najmniej 6 godzin pełnego nasłonecznienia.

Wymagania

Mimo, że roślina nie jest wymagająca co do podłoża i urośnie prawie na każdym typie gleby to przynajmniej przez pierwsze dwa tygodnie po posadzeniu sadzonek zadbajmy by ziemia była dostatecznie wilgotna. Roślina wytworzy wówczas zalążek silniejszego systemu korzeniowego, który po rozrośnięciu się będzie w stanie głęboko penetrować ziemię w poszukiwaniu wody i składników mineralnych. Oczywistością jest, ale przypomnę, że rośliny puszczone ‚samopas’, a rośliny, o które się dba wyglądają inaczej. Tym bardziej, że dawka nawozu pełnoskładnikowego wiosną i podlewanie w okresie suszy to niezbyt wygórowane wymagania. Jeśli mamy odmianę wysoką może wymagać podwiązania do palika, bo silniejsze deszcze łatwo przyginają ją do ziemi.

Roślinę można uprawiać we wszelkiego typu pojemnikach. Bazując czy to na ziemi kupnej czy na własnej z ogródka dodajmy do niej około 1/3 objętości wermikulitu, perlitu czy zwykłego żwiru. Nie grozi wówczas zalanie korzeni nawet jeśli nie możemy wyjść do ogrodu z powodu ulewnego deszczu jak również nie zbije się ono tak bardzo pod wpływem podlewania i korzenie będą miały właściwą ilość powietrza.

Jeśli nie zetniemy w porę przekwitłych kwiatostanów a zima będzie wyjątkowo łagodna może pojawić się samosiew. Jest to wprawdzie sytuacja sporadyczna, ale możliwa. Nasiona odmian nie powtórzą cech rośliny macierzystej.

Rozmnażanie

Nasiona dla szybkiego kiełkowania potrzebują dość wysokiej temperatury podłoża i co najmniej dobowego moczenia w ciepłej wodzie. W warunkach naszych wystarczy położyć pojemnik na ciepłym kaloryferze. Wschody będą w miarę równe i pojawią się najpóźniej po tygodniu. Po wykiełkowaniu obniżamy temperaturę by siewki się nam nie wyciągnęły. Jak siewki mają 2-3 pary liści uszczykujemy wierzchołek by zachęcić je do większego krzewienia się. Operację można powtórzyć jeszcze raz. Trochę to opóźni kwitnienie, ale za to będzie ono bardziej obfite.

Można nasiona wysiać wprost do gruntu. Wschody nastąpią jak się nieco podniesie temperatura podłoża. Wówczas zbyt gęsto rosnące siewki przerywamy.

Choroby i szkodniki

Bardzo rzadko mączniak rzekomy lub szara pleśń.

Uwagi

Gomphrena globosa to typowy ”motylołap”. Jej kwiaty są dla motyli takim samym wabikiem jak kwiaty budleii. Jeśli te rośliny są w ogrodzie to będziemy mieć przegląd gatunków motyli jakie występują na danym terenie.

To także roślina dobra na kwiat cięty, długo utrzymuje się w wazonie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: