Klarkia wdzięczna

©

Clarkia amoena

 

 

Opis

Rodzina:Onagraceae — wiesiołkowate.

Bardzo często spotkamy się z nazwą Godecja. W chwili obecnej nazwa ta jest uważana za synonim. Wcześniej był to osobny rodzaj z własnymi gatunkami. Obecnie rodzaj Godetia już nie istnieje.

Wysokość rośliny gatunkowej to około 60 cm. Odmiany mają wzrost różny mieszczący się w granicach od 30 do 80 cm. Pęd jest skromnie rozgałęziony o liściach lancetowatych, siedzących na pędzie lub z bardzo krótkim ogonkiem. Kwiaty wyrastają w kątach liści na górnej części pędu. U gatunku i części odmian są czteropłatkowe. Są odmiany o większej ilości płatków w koronie.

Roślina może być pożytkiem w pszczelarstwie.

Innym popularnym gatunkiem jest Clarkia unguiculata (roslina gatunkowa) znana pod wcześniejszą nazwą Clarkia elegans (odmiana uprawna). Wymagania ma podobne jedynie potrzebuje więcej wody i krócej kwitnie.

Występowanie

Roślina pochodzi z leżących nad Pacyfikiem stanów USA i Kanady.

Wysokość

30 – 80cm w zależności od odmiany i stanowiska.

Termin kwitnienia

Od końca czerwca do sierpnia.

Kolor kwiatu

Czerwony, różowy, fioletowy, biały oraz kombinacje tych kolorów.

Stanowisko

Najlepiej słoneczne.

Wymagania

Najatrakcyjniejszy wygląd będzie miała jeśli wiosna i lato będzie słoneczne lecz niebyt gorące. W czasie upałów szybko przekwita i ma niezbyt zachęcający wygląd.

Uprawiamy na przeciętnie zasobnych glebach prawie wszystkich rodzajów. Na stanowiskach bogatych w składniki pokarmowe będzie produkowała więcej liści kosztem kwiatów. Oczywiście najlepsze efekty uzyskamy na glebach przepuszczalnych, najlepiej zasobnych w wapń i dobrze utrzymujących wilgoć. Wilgoć w glebie ma znaczenie od momentu posadzenia do początku kwitnienia. Później już nie jest tak istotnym czynnikiem.

Rozmnażanie

Jeśli nasiona przechowamy w szczelnych opakowaniach na dnie chłodziarki to zachowają zdolność kiełkowania nawet 3 lata. Z uwagi na swój system korzeniowy roślina nie lubi przesadzania. Dlatego dobrze jest wysiać po kilka nasion do doniczki i później usunąć słabsze siewki niż pikować. Jeśli przewidujemy jednak pikowanie siać nasiona do pojemnika jak najrówniej by miały sporo ziemi wokół korzeni, a nasze pikowanie jak najmniej uszkodziło ten system korzeniowy. Można oczywiście wysiewać na początku maja wprost do gruntu lecz wówczas kwiaty uzyskamy później. Siewki często wietrzymy, gdyż nadmiar ciepła źle wpływa na rośliny. Sadzonkom można uszczyknąć czubek by zachęcić do rozkrzewienia się. Zabieg wykonujemy gdy rośliny mają 3 liście właściwe. Sadzonki w maju przesadzamy na miejsca stałe.

Choroby i szkodniki

Z chorób może się pojawić mączniak prawdziwy szczególnie w latach mokrych i zimnych. Najczęściej występujące szkodniki to mszyce i przędziorek.

Uwagi

C. amoena świetnie sprawdza się jako roślina pojemnikowa oraz jako kwiat cięty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: