Tytoń ozdobny

©

Nicotiana

 

 

Opis

Rodzina:Solanaceae – psiankowate

Tytoń ozdobny to roślina jednoroczna uprawiana z rozsady. Jest rośliną łatwą w uprawie, kwitnącą długo i obficie, odpowiednią zarówno na grządki jak i do doniczek. Należy go uprawiać w grupach, gdyż wtedy stosunkowo drobne kwiaty zebrane w luźne, szczytowe wiechy dają największy efekt.

Do uprawy w ogrodach polecane są trzy gatunki tytoniu ozdobnego. Wszystkie kwitną okrywając się bukietami trąbkowatych kwiatów.

Tytoń Sandera (Nicotiana x sanderae)

Odmiany niskie dorastają do 30 cm wysokości i nadają się w szczególności do uprawy w donicach i skrzynkach kwiatowych. Do najpopularniejszych należą odmiany z serii: ”Domino”, w siedmiu wariantach kolorystycznych i serii ”Starship”, w pięciu wariantach kolorystycznych. Obie serie oferowane są także w postaci barwnych mieszanek.

Odmiany średniowysokie osiągają około 45 cm wysokości. Do serii „Nicki” należy pięć odmian barwnych, a do serii „VIP” – cztery odmiany barwne. ‚Havanna Appleblossom’ jest piękną odmianą p kwiatach biało-różowych.

Do odmian wysokich zalicza się czerwoną odmianę „Crimson Rock”, o wysokości 60 cm i białą „Daylight”, dorastającą do 80 cm wysokości.

Tytoń leśny (Nicotiana sylvestriś) ma wydłużone, lekko zwieszające się pachnące kwiaty w kolorze białym. Roślina ma imponujące rozmiary, w sprzyjających warunkach może dorosnąć do 150 cm wysokości.

Tytoń oskrzydlony (Nicotiana alata) gatunek kwitnie w kolorze białym, dorastając do 80-150 cm wysokości. Hybrydowe odmiany mają dość szerokie spektrum barwne.

Roślina oprócz barwnych kwiatów uprawiana jest także dla miłego słodkawego zapachu jaki roznosi się szczególnie wieczorem. Dlatego warto szczególnie wyższe odmiany sadzić w pobliżu miejsc w których przebywamy.

Dobrą wiadomością jest, że prawie wszystkie nowsze odmiany mają kwiaty otwarte cały dzień w przeciwieństwie do starszych odmian i roślin gatunkowych których kwiaty otwierały się wieczorem i były otwarte całą noc zamykając sie nad ranem.

Występowanie

Przybyły do nas z cieplejszych stref Ameryki Południowej.

Wysokość

Od 30 do 150 cm w zależności od gatunku i odmiany.

Termin kwitnienia

Od końca czerwca do jesieni.

Kolor kwiatu

Biały, różowy, łososiowy, czerwony, fioletowy i żółtozielony, a także dwubarwne.

Stanowisko

Najlepiej w pełnym słońcu.

Wymagania

Rodzaj gleby poza skrajnościami nie ma większego znaczenia. Ważnym jest by gleba umiała utrzymać dostateczną wilgoć. W okresach letniej suszy będzie zatem trzeba roślinę podlewać. Tytoń ma duże zapotrzebowania pokarmowe dlatego na słabych glebach ma dość mizerną postać.

Ta jego cecha ma ogromne znaczenie jeśli uprawiamy roślinę w pojemnikach. O ile podłożem może być standardowa ziemia do kwiatów to po okresie najpóźniej 6 tygodni od posadzenia musimy roślinę nawozić. Nawożenie dajemy co drugie podlewanie rozcieńczając w wodzie do podlewania jedynie połowę zalecanej dawki. Zakładając, że mamy rośliny z siewu to w początkowej fazie dajemy nawóz o zrównoważonym składzie. Natomiast od momentu pojawienia się pąków używamy nawozu do roślin kwitnących.

Rozmnażanie

Dostarczane do handlu nasiona są otrzymywane w specjalnych kontrolowanych warunkach jako jednorazowa krzyżówka i oznaczane jak F1. Jeśli z takich roślin zbierzemy swoje nasiona to wysiane w następnym roku dadzą nam rośliny o bardzo zróżnicowanym wzroście i kolorze kwiatów.

Nasiona tytoniu są bardzo drobne, więc by ułatwić sobie wysiew – szczególnie jeśli wysiewamy dużo nasion – wymieszajmy je z suchym piaskiem. Przy niewielkich ilościach można się pobawić. Najlepszym sposobem jest wysiew po 3-4 nasiona do jednej doniczki. Po wschodach w doniczce pozostawiamy tylko najmocniejszą siewkę, a resztę wycinamy. Można oczywiście wysiać do większego pojemnika, a później siewki przepikować. Nasion tytoniu nie przykrywamy ziemią bo światło jest stymulatorem ich prawidłowego rozwoju. Jako, że rośliny pochodzą ze stref cieplejszych niż nasza dla lepszego i szybszego kiełkowania oraz potem wzrostu dobrze by było postawić doniczki z siewkami na macie grzejnej. Jeśli jej nie mamy wysiejmy nasiona nieco wcześniej bo w chłodnych warunkach siewki rosną powoli. Jak przy wszystkich rozsadach należy pamiętać o hartowaniu. W tym celu wystawiamy rozsadzę w osłonięte miejsce na zewnątrz w najcieplejszym czasie. Z początku na godzinę lub dwie i codziennie przedłużając czas pozostawania roślin na wolnym powietrzu. Rozsadzę wysadzamy na miejsce stałe po minięciu niebezpieczeństwa wystąpienia przymrozków.

Choroby i szkodniki

Tytoń ma skłonność do mączlika, przędziorków i mączniaka prawdziwego.

Uwagi

Roślina jest trująca!

Reklamy

Komentarzy 10 to “Tytoń ozdobny”

 1. JestemCzlowiekiem.Wordpress.Com Says:

  Lepszy taki do palenia. 😛

 2. dorkasz1 Says:

  Posiałam go jakieś 4 lata temu i wciąż jest. Jesienią i latem się wysiewa, część siewek przeżywa zimę i zaczynają bardzo wcześnie kwitnąć. Najmocniej pachnie biały. Świetnie się komponuje z różami https://picasaweb.google.com/111850615946287707144/Roze2011#5670853302694632658

  • dorkasz1 Says:

   A i dodam jeszcze, że bardzo dobrze znosi przesadzanie. Ten biały, który jest na zdjęciu przesadzałam już w fazie kwitnienia i jak widać nieźle dał sobie radę.

 3. Lella Says:

  Pani Zoju, mam zagwozdkę;) Bardzo mi się podoba tytoń leśny, mam teraz możliwość kupna ale pomyślałam, że to beznadziejna pora na kupowanie jednorocznej rośliny. Zapytałam osobę, która sprzedaje i ta się zdziwiła, była przekonana, że to bylina.
  Czy to możliwe, że ów tytoń nasiewa się tak, że można się nie zorientować? I jeszcze podstawowa rzecz: warto teraz kupić czy raczej przyczaić się wiosną?

  • zojalitwin Says:

   Ten gatunek można uprawiać jak rośliny dwuletnie. Lecz nawet na taki sposób uprawy jest już za późno. Kiedy kupi Pani wiosną nasiona to trzeba się zdecydować czy uprawiać jako roczną wysiewając w domu czy wysiać do gruntu na początku czerwca i kwiaty mieć dopiero w następnym roku.
   Tak na marginesie. Czy widziała Pani ten gatunek w oryginale czy na zdjęciu. Roślina tak naprawdę najładniej wygląda wieczorem i w nocy. W tym czasie słodki zapach kwiatów jest najintensywniejszy.

 4. Lella Says:

  Dziękuję Pani za odpowiedź, zrezygnowałam:) Widziałam roślinę faktycznie tylko na zdjęciach i Pani uwagi są bardzo cenne; jeśli się zdecyduję na posadzenie tego tytoniu, wezmę je pod uwagę przy lokalizacji.

  • zojalitwin Says:

   Kończę obrabiać swój ogródek po okresowym zaniedbaniu to później szybko nadrobię zaległości i opiszę ten tytoń a zdjęcia wstawię w miarę prawdziwe w naszych warunkach.

 5. basia Says:

  nasionka zbieramy z kwiatow ktore zwiedly?

  • zojalitwin Says:

   Po zwiędnięciu kwiatów pojawi się owoc jeśli kwiatek został zapylony. Trzeba czekać aż owoc dojrzeje i zaschnie. Wówczas dopiero można przystąpić do zbioru nasion.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: