Portulaka wielkokwiatowa

©

Portulaca grandiflora

Opis

Rodzina:Portulacaceae – portulakowate.

Portulaki są piękną ozdobą dość suchych stanowisk. Roślina tworzy rozległe, niskie kobierce płożących, rozgałęzionych pędów pokrytych mięsistymi, cylindrycznymi liśćmi, przypominającymi igły. Kwiaty pojedyncze lub pełne, o jedwabistych płatkach, które otwierają się zwykle tylko na słońcu. W powszechnej uprawie znajdują się tylko dwa gatunki.

Portulaka wielkokwiatowa w handlu jest sprzedawana w postaci mieszanek barwnych. Seria „Sunshine” ma kwiaty półpełne i należy do najwcześniej kwitnących, seria „Sundance” ma kwiaty duże, półpełne lub pełne, które pozostają otwarte także przy gorszej pogodzie. Do mieszańców należą także odmiany „Cupido” i „Calypso”.

Portulaca umbraticola jest nieco niższa od portulaki wielkokwiatowej, ma bardziej płaskie liście i owocostany diametralnie się różnią od P. wielkokwiatowej. Ten gatunek  najczęściej oferowany jest w jednobarwnych odmianach, jak np. „Apiikot” (morelowa), „Schwefelgelb” (żółta) i „Karminrot” (karminowoczerwona).

Występowanie

Pochodzi z gorących i suchych równin południowej Brazylii, Urugwaju i Argentyny.

Wysokość

Przeciętnie 10 – 15 cm

Termin kwitnienia

Z siewu od czerwca do pierwszych przymrozków. Z rozsady może zacząć kwitnąć już w maju.

Kolor kwiatu

Żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony lub biały. Pojawiły się odmiany o dwukolorowych płatkach jak również w nieco nietypowym kształcie.

Stanowisko

Najlepiej w pełnym słońcu jako, że portulaka jest rośliną ciepłolubną. Portulaka można uprawiać na suchych stanowiskach. Dlatego dobrze czuje się jako roślina okrywowa w ogródkach skalnych i na nasłonecznionych stokach, gdzie tworzy rozległe kolorowe kobierce. Ta cecha pozwala ją wykorzystać do ozdobienia dużych kamieni, murków oporowych, żwirowych podjazdów i alejek, gdzie sprzyja jej ciepło odbijane od kamieni.

Jest to też bardzo dekoracyjnie wyglądająca roślina do donic i skrzynek balkonowych. Stosuje się ją jako wypełniacz do wiszących koszy. Na balkony bardziej nadaje się Portulaca umbraticola.

Wymagania

Podłożem może być prawie każda ziemia ogrodowa. Nawet gliniasta pod warunkiem że wymieszamy ją do głębokości 30 cm (mniej więcej na sztych szpadla)najlepiej ze żwirem. Oczywiście może też być inny rozluźniacz. W trakcie prac przygotowawczych na bardzo lekkich glebach mieszamy ją z kompostem i dawką nawozów. Sadzonki sadzimy w odstępach około 15 centymetrowych. Gdy zaczną się tworzyć kwiaty, na glebach lekkich i mocno przepuszczalnych rośliny zacząć zasilać. Przygotowując roztwór do roślin doniczkowych kwitnących można uwzględnić także portulakę. Na pewno nam się odwdzięczy masą kwiatów. Nawozimy w takim wypadku raz na tydzień.

Portulaka w zasadzie jest mało wrażliwa na przesuszenie, ale oczywistością jest że w czasie upałów bujniej kwitnie jeśli ma wodę w podłożu. Nie omijajmy jej przy podlewaniu ogródka.

Pod koniec sierpnia lub na samym początku września można kilka roślin wykopać i przesadzić do doniczek. Oznaczmy doniczki etykietkami opisującymi kolor kwiatów, potem stawiamy je na słonecznym parapecie i dalej uprawiamy jak roślinę doniczkową. Wiosną z tych roślin można pobrać sadzonki. Tak rozmnażane rośliny kwitną przynajmniej miesiąc wcześniej.

Nasiona portulaki zebrane z naszych roślin nie dadzą nam tego co specjalnie przygotowywane nasiona kupowane w sklepie. Szczególnie będzie to widoczne jeśli mieliśmy odmiany pełne lub półpełne. Pamiętajmy o tym jeśli decydujemy się na zbiór własnych nasion.

Przykładowe odmiany pełne

Przykładowe odmiany pólpełne


Rozmnażanie

Jeśli zdecydujemy się na zakup rozsady to wybierajmy rośliny o intensywnie zielonych liściach, najlepiej w wielodoniczkach. Proszę zwrócić uwagę na obecność mszyc na pędach i pąkach.

Jeśli przechowaliśmy w domy rośliny to w połowie marca można pobierać sadzonki, które powinny mieć nie mniej niż 5 cm i po usunięciu dolnych liści sadzimy w podłożu. Dokładniejszy opis w PORADNIKU OGRODNIKA na tym blogu.

By ułatwić sobie wysiew nasion przygotujmy sobie garść suchego piasku. Łatwiej nam będzie ten pył(nasiona portulaki) wysiać w miarę równomiernie. Od połowy marca te bardzo malutkie nasiona wysiewać do domowych skrzynek. Po przymrozkach rozsadę sadzić do gruntu.

Na początku maja portulakę można wysiewać bezpośrednio na grządki, siejąc szeroko lub w płytkich rowkach. Nasion nie przykrywać ziemią. Zbyt gęste wschody przerwać zostawiając siewki co około 15 cm.

Pamiętamy by uzyskaną rozsadę zanim posadzimy na miejsce stałe poddać hartowaniu przez wystawianie jej na zewnątrz w najcieplejszym czasie na parę godzin.

Choroby i szkodniki

Jeśli coś je atakuje to mszyce i wciornastki. Mszyce łatwo zobaczyć, natomiast o obecności wciornastków będą świadczyć srebrzyście błyszczące plamy na liściach.

Uwagi

Wysiewając lub wysadzając roślinę powinno się ją wykorzystywać jako obwódkę wokół roślin o podobnych upodobaniach siedliskowych np. z eszolcją – maczkiem kalifornijskim, gomfreną kulistą czy z gazanią. Dla tych, których trochę drażni ostry kolor kwiatów rośliny proponuję złagodzić ten efekt i posiać w pobliżu białą smagliczkę roczną. Jej biel złamie nieco ostrość kolorów portulaki.

Przypisy

W tym artykule posłużyłam się zdjęciami z następujących stron:

P. umbraticola http://www.fireflyforest.com/flowers/2199/portulaca-umbraticola-wingpod-purslane/

Kwiaty dwukolorowe http://www.photographsofaustralia.com/more_flowers/pages/portulaca_grandiflora_candy_stripe_052d.htm

Portulaka w pojemniku http://produto.mercadolivre.com.br/MLB-157327293-sementes-da-linda-flor-onze-horas-_JM

Odmiany pełne http://www.bloggang.com/data/t/tanfun-panrak/picture/1246200852.jpg

Kwiaty anemonowe http://www.growsonyou.com/photo/slideshow/59705-another-sun-jewel

Reklamy

Komentarze 3 to “Portulaka wielkokwiatowa”

  1. dorkasz1 Says:

    Zachęciłaś mnie do wysiania portulaki. Mam już nasiona. Powinna się u mnie dobrze czuć, a nigdy wcześniej jej nie było w moim ogrodzie.

  2. ROBERTS Says:

    zawsze sadze ja na tarsie do wszystkich donic podlewam i zasilam azofoską!! MAM KASKADĘ KOLOROWYCH KWIATÓW DO PÓZNEJ JESIENI!!! POLECAM!!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: