Żeniszek meksykański

©

Ageratum houstonianum

Opis

Rodzina:Asteraceae – astrowate.

Łodygi wzniesione, rozgałęzione i gęsto ulistnione. Liście sercowato-jajowate o ząbkowanym brzegu i owłosione. Kwiatostanem jest baldachogrono złożone z drobnych lecz bardzo licznych kwiatków, czasem w pełni kwitnienia całkowicie przysłaniające liście.

W naszych ogrodach najczęściej uprawia się odmiany niskie, a najchętniej te najniższe. Są jednak odmiany wyższe sięgające nawet 60 cm. Uprawia się je przede wszystkim na kwiat cięty.

Występowanie

Pochodzi z obszaru, który rozciąga się od południowego Meksyku do Gwatemali na wybrzeżu Pacyfiku, i na wschód do Belize na Morzu Karaibskim.

Wysokość

Od 15 do 60 cm w zależności od odmiany.

Termin kwitnienia

Praktycznie od końca maja do pierwszych przymrozków.

Kolor kwiatu

Przede wszystkim odcienie niebieskiego, ale także różowy i biały, a nowsze odmiany n p. ”Agadeft” także dwukolorowe czyli z dodatkiem białego.

Stanowisko

W naszym klimacie wyłącznie słoneczne.

Wymagania

Roślina dostosuje się do większości typów gleb. By jednak uzyskać dywanowo kwitnąca roślinę gleby ciężkie i te zbyt lekkie należy wymieszać np. z kompostem. Szczególnie jest to konieczne na glebach zbyt lekkich bo dodatek próchnicy pozwoli na lepsze utrzymanie wilgoci w podłożu. Żeniszek do naprawdę intensywnego kwitnienia potrzebuje wilgoci w podłożu. Zatem w czasie letniej suszy podlewajmy. Na glebach o zasobnych glebach wystarczy wiosenna dawka nawozów. Natomiast na glebach lekkich dobrze jest dać drugą około połowy lipca. Jeśli jesienią mamy jeszcze kwitnące rośliny można kilka wykopać i posadzić do doniczek. W domu będą kwitły jeszcze jakiś czas.

Rośliny uprawiane w donicach podlewamy tak by podłoże było stale lekko wilgotne. Po upływie około 6 tygodni od posadzenia rośliny nawozimy nawozem do roślin kwitnących. Najlepiej co drugie podlewanie połową zalecanej dawki. Jeśli uprawiamy odmiany wysokie znawcy zalecają usuwanie przekwitłych kwiatostanów by utrzymać intensywne kwitnienie.

Rozmnażanie

Ageratum można rozmnażać zarówno przez wysiew nasion jak również przez sadzonki.

Wysiewając nasiona można wysiać po kilka nasion do wielodoniczek. Nasiona tylko wcisnąć w podłoże bo do kiełkowania potrzebne jest światło. Jak rośliny mają dwa-trzy liście właściwe usunąć słabsze siewki. Jeśli w doniczce mamy siewki o wyrównanym wzroście można je zostawić by uzyskać bardziej gęstą kępkę. Jeśli wysiewamy do pojemnika to potrzebne będzie pikowanie. Można zapikować po 2-3 rośliny do jednej doniczki.

Rozmnażanie przez sadzonki opłaca się tylko wówczas gdy udało nam się zdobyć jakąś ciekawą odmianę. Rośliny z sadzonek są ogólnie słabsze choć bardziej wyrównane. Sadzonkujemy w podłoże, na które składa się ¾ perlitu i ¼ odkwaszonego torfu. W celu pozyskania sadzonek musimy przechować roślinę przez zimę w temperaturze około 10 0C. Wiosną pobieramy 5-8 cm sadzonki wierzchołkowe. Musimy pamiętać, że sadzonki dość łatwo gniją więc z podlewaniem bardzo ostrożnie najlepiej podłoże solidnie podlać i poczekać aż obcieknie. Potem zabezpieczyć przed utratą wilgotności i nie podlewać. Sadzonki ukorzeniają się dość szybko. Po podjęciu wzrostu przez sadzonki przesadzamy je pojedynczo do doniczek.

Choroby i szkodniki

Chorób raczej nie spotkamy. Zagrożeniem mogą być dwa szkodniki. Mączlik i przędziorek. Z racji bardzo gęstego pokroju chemiczna walka nie jest skuteczna, dlatego lepiej utrzymywać wilgotne podłoże bo wówczas jest szansa, że przędziorek nie zrobi większej szkody.

Uwagi

Porównanie pokrojów odmian niskich i wysokich.

Przypisy


ageratum houstonianum http://blogs.yahoo.co.jp/s4gurei/26139690.html

‚Agadeft’ i odmiany  http://www.inspection.gc.ca/english/plaveg/pbrpov/cropreport/age/app00007008e.shtml

w pojemniku http://www.thegardenlady.org/2010/01/15/excellent-flowering-plants-for-your-garden-and-garden-containers/

Żeniszek http://www.plantsofdisneyland.com/

w wazonie http://www.dobies.co.uk/Shop/Flower+Seeds/


Reklamy

Jedna odpowiedź to “Żeniszek meksykański”

 1. Eleonora Says:

  Droga Zoju !
  Twoje rady są bezcenne. Brakuje w nich czasem tylko jednego, pH gleby. Ratuj laików swoją widzą.
  Wielkie uznanie dla Twojej wiedzy i podziękowania za to że się nią dzielisz z innymi.
  Pozdrawiam
  Eleonora


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: