Lewkonia letnia

©

Matthiola incana

 

Opis

Rodzina:Brassicaceae – kapustowate

Lewkonia uprawiamy w naszym regionie jako roślinę roczną uprawianą z rozsady. Odmiany uprawne podzielono na dwie grupy. Do jednej zaliczono wszystkie odmiany wytwarzające pędy rozgałęzione szczególnie dobrze sprawdzające się na rabatach do drugiej odmiany jednopędowe zarówno wysokie jak i niskie. Pędy zakończone są kwiatostanami złożonymi z kwiatów pojedynczych lub pełnych. Kwiaty pełne są dziełem hodowców, których prace przekształciły pręciki i słupek w dodatkowe płatki. Dlatego kwiaty pełne są sterylne – nie są w stanie wytwarzać nasion. Nasiona zbierane są wyłącznie z kwiatów pojedynczych. Z nasion takich rozwijają się rośliny zarówno o kwiatach pojedynczych jak i pełnych. Udział roślin pełnokwiatowych jakie otrzymujemy z nasion jest zróżnicowany w zależności od odmiany i warunków uprawy.

Przy kupnie nasion zwracamy uwagę na termin kwitnienia – powinien być jak najkrótszy. Na to czy jest to odmiana wielopędowa czy jednopędowa, a jeśli jednopędowa to czy jest wysoka czy niska. Odmiany niskie (serie Elegance i Cinderella) można zastosować do uprawy we wszelkiego typu pojemnikach.

Występowanie

Basen Morza Śródziemnego i południowo-zachodnia Azja.

Wysokość

Od 25 do 60 cm.

Termin kwitnienia

Z siewu marcowego będą kwitły w czerwcu i lipcu. Z majowego siewu wprost do gruntu siewki zakwitną po połowie sierpnia i są ogólnie słabszymi roślinami.

Kolor kwiatu

Z każdym rokiem zakres kolorów bardzo się poszerza i łatwiej powiedzieć jakiego koloru nie ma.

Stanowisko

Sadzimy najlepiej w pełnym słońcu. Jeśli w ogrodzie uprawiamy także warzywa, nie należy lewkonii sadzić w miejscu gdzie niedawno była kapusta lub inne kapustowate. Lewkonia należąca do tej samej rodziny jest również atakowana przez te same patogeny.

Wymagania

Obiegowa opinia jest taka, że te rośliny urosną wszędzie. Otóż urosną, ale to wszystko. Lewkonie by mogły pokazać na co je stać potrzebują gleb dość żyznych. Zatem na słabszych glebach potrzebna jest duża dawka kompostu lub uprawa w drugim roku po oborniku. Jest to roślina lubiąca gleby ze sporym udziałem wapnia. Zatem gleby od obojętnych do słabo zasadowych. I to co bardzo istotne potrzebują sporo wilgoci w glebie, już lekkie przesuszenie objawi się więdnięciem roślin. Roślina ma spore wymagania pokarmowe dlatego przed sadzeniem dajemy dawkę nawozu pełnoskładnikowego i mieszamy z ziemią. Potem będzie wdzięczna za nawóz ze zwiększonym udziałem potasu. Nawożąc pomidory lub mamy rozrobiony nawóz do roślin kwitnących przeznaczony do kwiatów doniczkowych dobrze by było podlać także lewkonię. Faktem jednak jest, że najładniejsze kwiaty uzyskamy jeśli lato będzie niezbyt mokre, ale i niezbyt gorące jako, że optymalna temperatura dla lewkonii oscyluje w granicach 18 – 20 0C.

Jeśli ciągle bazujemy na własnych nasionach najprawdopodobniej rozmnażamy jakąś starą odmianę. Te odmiany by się rozkrzewiły wymagają uszczykiwania.

Rozmnażanie

Najlepszym czasem na wysiewy lewkonii jest końcówka marca, a nawet początek kwietnia, Nasiona wysiewamy w podłoże lekkie i żyzne przykrywając cieniutką warstwą ziemi. W temperaturze około 18 0C wschody następuję już po 10 dniach. Ponieważ z nasion nie uzyskamy pełnych kwiatów w 100 % więc trzeba przeprowadzić selekcję. W tym celu siewki wstawiamy do pomieszczenia o temperaturze nie wyższej jak 6-8 0C. Ogrodnicy w tym czasie doświetlają rośliny zapewniając im 7 – 9 godzinny dzień. Taki zabieg podzieli nam siewki na te z jaśniejszymi liścieniami z których rozwiną się rośliny o kwiatach pełnych i na te z ciemniejszymi liścieniami, z których rozwiną się rośliny z kwiatami pojedynczymi. Jeśli zależy nam wyłącznie na kwiatach pełnych siewki z ciemnymi liścieniami usuwamy. Pikujemy w momencie gdy siewki mają dwa liście właściwe. Po pikowaniu jeśli mamy taką możliwość uprawiajmy siewki w temperaturze od 4 do 8 0C i jeśli trzeba doświetlajmy stwarzając 7 godzinny dzień. W takich warunkach następuje tzw. indukcja pąków kwiatowych czyli mówiąc ludzkim językiem roślina tworzy zalążek kwiatostanu. Takie rośliny kwitną znacznie obficiej.

Sadzonki wysadzamy na rabaty w rozstawie 30×30 jeśli mamy rośliny wielopędowe lub w rozstawie 15×15 przy uprawie roślin jednopędowych.

Choroby i szkodniki

Lewkonie są podatne na choroby grzybowe, w szczególności mączniaka prawdziwego i jako członek rodziny kapustowatych na kiłę kapusty.

Uwagi

Uprawiając lewkonię na kwiat cięty pamiętajmy by ścinać ją gdy ma rozwiniętych do maksimum 10 kwiatków w gronie. Najdłużej bo około 8-10 dni utrzymają się w wazonie jeśli zostaną wyrwane z ziemi wraz z korzeniami i na parę godzin włożone do wody. Dopiero potem odcinamy łodygi z kwiatostanami i wkładamy do wazonu.

Z uwagi na miły zapach pomyślmy o posadzeniu lewkonii w doniczkach czy skrzynkach balkonowych.

 

Przypisy


Zdjęcie ze strony:

Mix – http://www.visionspictures.com/cms_detail_base.php?pic_id=108070

Reklamy

Komentarze 2 to “Lewkonia letnia”

  1. Ł. Says:

    Słyszałem, że wybrane lewkonie kwitną w różnym czasie, a więc mamy letnią, jesienną, a nawet zimową, która przy letnim siewie, traktowana jest jako roślina dwuletnia. Czy dostępne są nasiona takich roślin i czy jest sens takiej uprawy ?

    Pozdrawiam

    • zojalitwin Says:

      Ta druga część pytania jest bardzo istotna. Wystarczy nasiona wysiać 3 tygodnie później niż normalnie i rośliny kwitnąć będą jesienią. Po co szukać i przepłacać.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: