Dziewanna

©

Verbascum

 

Opis

Rodzina: Scrophulariaceae – trędownikowate

Rodzaj dziewanna to około 360 gatunków i bardzo wiele mieszańców, zarówno naturalnych jak i ogrodowych.

W pierwszym roku wegetacji dziewanny wykształcają płaskie rozety liści, które w roku następnym wypuszczają wysokie kwiatostany składające się z licznych kwiatów, otwierających się stopniowo od dołu ku szczytowi pędu. Wysoko wzniesione, długie kwiatostany dziewanny tworzą akcenty, które trudno przeoczyć. Posadzone przy płocie czy furtce i zadbane egzemplarze mogą stanowić doskonałą i charakterystyczną wizytówkę posesji.

Gatunki z jakimi możemy się spotkać to:

Verbascum bombyciferumD. omączona jest uprawiana jako roślina dwuletnia, dorastającą do 1,8 m wysokości. Cała roślina jest miękko owłosiona. Kwiaty w kolorze siarkowo-żółtym rozwijają się od lipca do sierpnia. Odmiana „Polarsommer” ma kwiaty złotożółte i wysokość do l ,6 m.

Verbascum chaixii – jest krótkowieczną byliną. Ciemno zielone, nieowłosione liście wyrastają na pędzie długości do l m, zakończonym jasno-żółtym kwiatostanem. Kwitnie od lipca do sierpnia. Odmiana „Album” ma kwiaty prawie białe.

Verbascum olympicum – D.olimpijska jest rośliną dwuletnią. Dorasta do 2 m wysokości, a jej pędy kwiatostanowe są silnie rozgałęzione, co sprawia, że przyjmują formę wiechy. Żółte kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia. Liście pokryte są białym kutnerem.

Verbascum phoeniceum – D. fioletowa jest krótkowieczną byliną o stosunkowo niewielkiej jak na dziewannę wysokości (40—60 cm). Jej liście są ciemnozielone. Purpurowofioletowe kwiaty na długich szypułkach wyrastają od maja do czerwca na cienkich pędach kwiatostanowych. Nie jest w pełni mrozoodporna i lepiej okryć nawet w zachodnich rejonach kraju. Ponieważ daje samosiew więc w najgorszym razie będzie z siewek tylko musimy nauczyć się je rozpoznawać by nie wypielić. Pędy kwiatostanowe są dość wiotki i roślina wymaga palikowania.

Verbascum x hybridum – Dziewanna ogrodowa jest krótkowieczną byliną występującą w licznych odmianach barwnych. „Pink Domino” kwitnie różowo i dorasta do l m wysokości. „Cotswold Queen” ma kwiaty w kolorze bursztynu, a jej pęd kwiatostanowy sięga 1,5 m wysokości. W jej przypadku polecam kupno sadzonek. Jest bowiem tak wiele ślicznych odmian, których nie uzyska się z nasion. Część jednak da się rozmnażać z nasion dlatego proszę dokładnie przeczytać opis na opakowaniu.

Występowanie

Naturalnie występuje w miejscach gdzie odsłonięta jest gleba. Zatem najczęściej na osuwiskach, skarpach, wyschniętych łąkach na terenie całej Euroazji i Ameryki Północnej. Obecnie zawleczona jako chwast na tereny klimatu umiarkowanego półkuli południowej.

Wysokość

Od 70 cm nawet do 2 metrów. Przy czym ten czynnik jest bardzo mocno uzależniony od warunków w jakich roślina rośnie.

Termin kwitnienia

Dziewanna fioletowa kwitnie w V i VI

Dziewanna x hybridum od VI do IX . W podobnym terminie kwitnie dziewanna omączona.

Kolor kwiatu

Żółty, różne odcienie karminu, różu i fioletu.

Stanowisko

Stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru

Wymagania

Powiedzenie „Tam gdzie rośnie dziewanna, bez posagu panna” oddaje w pełni glebowe możliwości rośliny.

Zatem jest to roślina która sprawdzi się na glebach przepuszczalnych o piaszczystym podłożu. Nie oznacza to jednak, że tam będzie wyglądała najładniej. Oznacza to tylko tyle, że tam gdzie nie poradzi sobie wiele roślin ona da sobie radę. Chcąc mieć efektowne egzemplarze trzeba dać jej chociaż przeciętnie zasobne gleby o odczynie najlepiej obojętnym. I w letnie upały nie omijać dziewanny w czasie podlewania ogrodu.Po przekwitnięciu dziewanna nie wygląda szczególnie ładnie i warto ściąć kwiatostany. Cięcia dokonujemy tuż nad rozetą liści.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Uprawiamy jako roślinę dwuletnią. Nasiona wysiewamy w maju – czerwcu. Nasiona kiełkują w ciemności. Siewki przepikowujemy lub przerywamy. Przy przepikowywaniu trzeba uwzględnić dość długi korzeń siewek i postarać sie o dość wysokie pojemniki. Na miejsce stałe sadzimy we wrześniu. Daje samosiew. Nasiona w ziemi mogą przeleżeć nawet kilka lat nie tracąc zdolności kiełkowania.

Jeśli mamy odmianę mieszańcową to najprawdopodobniej jest sterylna, a jeśli nie to z nasion nie uzyskamy rośliny takiej samej. Jeśli zatem chcemy mieć roślinę identyczną musimy zrobić to przez sadzonki korzeniowe. W przypadku dziewanny sadzonki muszą być pobrane jesienią przed zmrożeniem rośliny. Korzeniowe sadzonki dziewanny umieszczamy w podłożu pionowo zachowując kierunek, czyli dolną częścią korzenia do dołu. Doniczki po podlaniu dołujemy w zimnej szklarni lub jeśli takiej nie mamy stawiamy ją w miejscu jak najchłodniejszym. Chodzi o to by z wegetacją ruszyły dopiero wczesną wiosną.

Gatunki bylinowe można mnożyć także przez podział.

Choroby i szkodniki

Czasem na liściach możemy zauważyć cętkowane gąsienice ćmy Cucullia verbasci – Kapturnicy dziewannówki.

W czasie dużej suszy dolne liście mogą zaschnąć.

Dziewanny szczególnie te zielonolistne są podatne na mączniaka prawdziwego. Szara pleść może sie pojawić jako wynik moczenia liści wieczorem lub przenawożenia rośliny.

Ze szkodników w czasie letnich suszy może pojawić się przędziorek.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia ze stron:

Verbascum chaixii ‚Album’ – http://www.robsplants.com/plants/VerbaChaix.php

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: