Nasturcja większa

©

Tropaeolum majus

 


Opis

Rodzina: Tropaeolaceae – nasturcjowate.

W naturze jest byliną. Naukowcy podejrzewają, że gatunek ten jest naturalną międzygatunkową krzyżówką kilku dominujących gatunków.

Gatunek ma dość zmienny pokrój ponieważ są w nim zarówno formy, u których pędy nie są dłuższe jak 90 cm i formy których pędy dorastają do trzech metrów. Łodygi ma dość kruche,mięsiste, które jeśli znajdą podporę owijają się wokół niej. Liście tarczowate, zielone z delikatnym niebieskawym nalotem, posiadające długie ogonki. Kwiaty również na długich szypułkach wyrastające z kątów liści. Kielich kwiatu zakończony długą ostrogą. Średnica kwiatu jest dość duża i często przekracza 5 cm. Po zapyleniu roślina tworzy pojedynczy orzeszek, który jest materiałem siewnym.

Od tego gatunku pochodzi bardzo wiele odmian jak i całych serii mieszańców. W naszym kraju najbardziej rozpowszechniona jest krótkopędowa seria pod nazwą ‚Alaska’. Której dodatkową ozdobą są biało nakrapiane liście. Z uwagi na dużą ilość odmian w gatunku panuje niezłe zamieszanie do którego dokładają sie nieaktualne już podziały systematyczne. Ponieważ amatorów ogrodnictwa to niewiele obchodzi więc pominę to zagadnienie.

Kilka, (bo zarówno serii jak i pojedynczych odmian jest znacznie więcej) grup i odmian by pokazać, że można mieć coś innego niż tylko standard.

‚Alaska Mixed’ – Liście o marmurkowym wzorze złożonym z zielonego i białego. Kwiaty wyrastają ponad liście. Pędy dają mało regularne kopczyki. Bardziej polecana na rabaty niż do pojemników.

‚Jewel of Africa’ – Średnio długi pęd, dobry do pokrywania powierzchni rabat np. po późno schodzących cebulowych. Liście pstre z domieszką białego lub jasnozielonego. Dostępny wyłącznie jako mix kolorów.

‚Double Delight Apricot‚ – Podwójna liczba płatków w kwiecie czasem nawet kwiaty półpełne. Płatki kwiatów morelowo-plamiste o pomarszczonej fakturze. Obficie kwitnąca przez całe lato.

‚Whirlybird Cherry’ –  Ładne kopce pokryte masą kwiatów o zwiększonej liczbie płatków w wiśniowym kolorze. Kwiaty wyrastają wysoko ponad liście więc są doskonale widoczne. Odmiana doskonała do wszelkiego typu pojemników oraz na obwódki rabat.

‚Black Velvet’ Nasturcja o unikalnym, aksamitnym, czerwono czarnym kolorze. Kwitnie obficie. Kwiaty ponad ładnie zielonymi liśćmi. Tworzy niewielki lecz regularny kopczyk . Polecana do pojemników.

‚Milkmaid’ – Ja jasnokremowa odmiana stanowi świetny kontrapunkt do wszystkich odmian o mocnym kolorze kwiatów.

‚Peach Melba’ Połączenie koloru brzoskwini z łososiowym odcieniem. Kwitnie obficie kwiatami o zwiększonej liczbie płatków. Odmiana polecana przede wszystkim na rabaty ale sprawdzi sie też w skrzynkach balkonowych.

‚Double Delight Cream’ – Prawdziwie podwójna liczba płatków w kwiecie. Kolor jasnożółty do śmietankowo-żółtego. Kwiaty duże nad gęstwiną średniej wielkości liści. . Polecana zarówno na rabaty jak i do pojemników.

‚Tip Top Apricot’ – Bardzo ciekawy kolor rozbielonej moreli. Pojedynczy kwiat ma średnice 6 cm. Kwiaty wyrastają ponad regularny kopiec liści . Odmiana do pojemników i na przód rabat.

Występowanie

Gatunek rodzimy dla Ameryki Południowej. Obecnie brak stanowisk gdzie występowałaby naturalnie.

Wysokość

Długość pędów i wysokość jest bardzo różna i przypisana do odmiany.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć po około 8 – 10 tygodniach od wysiewu. Wysiewana do gruntu zacznie zatem kwitnąć w najlepszym razie w końcu czerwca i kwitnie do przymrozków.

Kolor kwiatu

Prawie wszystkie ciepłe kolory i ich odcienie.

Stanowisko

Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu lecz w półcieniu będziemy mieć roślinę wyższą, bardziej okazałą, ale skromniej kwitnącą.

Wymagania

By mieć roślinę intensywnie kwitnącą trzeba zrezygnować z tzw. dobrych stanowisk. Czyli, jeśli gdzieś dawaliśmy w ubiegłym roku obornik lub kompost w danym roku to tam nie sadźmy nasturcji. Ona lepiej nam zakwitnie na przeciętnej ziemi. Mimo, że należy do roślin dość odpornych na suszę to nie ma co się czarować woda jest potrzebna do intensywnego kwitnienia. Ponieważ jest rośliną na wpół górską lubi ciepły dzień i znacznie chłodniejszą noc. Także w czasie bardzo upalnego lata roślina wytwarza mniej kwiatów. Zatem intensywność kwitnienia zależy w niemałym stopniu od panującej aury.

Rozmnażanie

W warunkach amatorskich wyłącznie przez wysiew nasion. Są odmiany prawie pełne, które mają większą ilość płatków powstałych z przekształconych pręcików i słupka i te są sterylne. W warunkach produkcyjnych rozmnaża się je metodą kultur tkankowych, a czasem przez sadzonkowanie. Niemniej sadzonkowanie nasturcji jest dość trudnym zadaniem więc zagadnienie pominę.

Nasiona w ogródku raczej siejemy bezpośrednio do gruntu. Natomiast przy uprawie pojemnikowej warto wysiać nasiona do doniczek i potem z bryłą ziemi wsadzamy do skrzynek czy innych pojemników. Pamiętamy by rozsadę zahartować przed posadzeniem.

Choroby i szkodniki

Nasturcja w ogrodzie pracuje jako lep na mszyce. Nigdzie ich nie będzie, a na nasturcji na pewno. Niestety musimy się z nimi pogodzić bo walka z nimi przy tej gęstwinie liści to walka z wiatrakami. Ostatnio pojawiło się przypuszczenie, że nasturcja uprawiana na glebach zasobnych w wapń nie przyciąga takiej masy mszyc. Proszę to potraktować jako ciekawostkę i ewentualnie wypróbować.

Oprócz mszyc możemy mieć problem z gąsienicami bielinka kapustnika czy miniarkami.

Uwagi

Kwiatów nasturcji można używać do niebanalnych, choć nietrwałych bukiecików.

 

O leczniczym działaniu nasturcji można przeczytać pod linkiem http://www.herbaflos.com/baza_ziolo.php?id=145

http://rozanski.li/?p=242

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron

W wazoniku – http://intoxicatedzodiac.com/blog/2007/09/03/fleur-epicee-for-aries-a-bouquet/

Miny na liściach – http://keys.lucidcentral.org/keys/v3/leafminers/key/Polyphagous Agromyzid Leafminers/Media/Html/Liriomyza_brassicae.htm

Odmiany – http://best4shopping.co.uk/products/Gardening/Seeds/Seed+collections/Nasturtium.html

Reklamy

Komentarze 2 to “Nasturcja większa”

  1. doniczka Says:

    Witam kolejny raz. Tym razem mam spostrzeżenia dotyczące nasturcji. Czytałam, że nie znosi przesadzania. Ale stanęłam przed taka sytuacją, że zdębiałam. Otóż znalazłam w ogródku złamaną przed tygodniem przy samej ziemi nasturcję. Ponieważ miała jędrne pąki kwiatowe włożyłam ją do wody. Po tygodniu kwitnienia we flakonie postanowiłam dolać wody i co widzę? Metrowe niemal korzenie. Postanowiłam ją posadzić i okazało się, że świetnie sobie daje radę. Nie dość, że wytrzymała tydzień bez wody po złamaniu, to we flakonie puściła korzenie, a teraz kwitnie w gruncie. Jest bardzo wytrzymała! I w dodatku jadalna -zarówno liście jak i kwiaty. Pozdrawiam i zachęcam do uprawy nasturcji. doniczka


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: