Motylek wisetoński

©

Schizanthus X wisetonensis

 

 

Opis

Rodzina: Solanaceae – psiankowate.

W obrębie rodzaju opisano 12-15 gatunków jednorocznych i dwuletnich. W naszych ogrodach i w pojemnikach najczęściej uprawiany jest Schizanthus X msetonensismotylek wisetoński. Jest mieszańcem uzyska­nym przez krzyżowanie S. pinnatus i S. grahamii. Mieszaniec ma silnie rozgałęzione, wzniesione pędy oraz drob­no wcinane, pierzastodzielne liście. Dość duże kwiaty, prawie dwuwargowe, ze­brane są w okazałe wiechy. Mieszaniec ten dorobiła się wiele wartościowych odmian, z których warto wymienić  ‚Angel Wings’, ‚Mascarade’, ‚Signal’, ‚Hit Parade’ i ‚Star Parade’.

Motylki oferuje się zwykle w formie wielobarwnych mieszanek odmian. Najpopu­larniejsze są odmiany niskie, o zwartym pokroju, ale uprawia się także odmiany wysokie. „Star Parade” jest mie­szanką odmian wielkokwiato­wych, dorastających zaledwie do 20 cm wysokości. Mieszanka „Hit Parade” wyróżnia się nato­miast efektownym ubarwieniem i bogactwem kolorów roślin osiągających 25—30 cm wyso­kości. Najwyższą z oferowanych przez handel mieszanek jest „Excelsior”, dorastająca do 40 cm wysokości.

Poza wspomnianym mieszańcem w uprawie można spotkać jeszcze trzy gatunki, a mianowicie:

Schizanthus grahamii – motylek Grahama. Osiąga do 60 cm wysokości. Pę­dy są słabo owłosione, prawie nagie. Liście pojedynczo lub podwójnie pierzaste, a kwiaty okazałe, purpuroworóżowe. Na dolnej wardze znajduje się pomarańczo­wa plamka i purpurowe prążki. Znane są również odmiany ogrodowe o białych, karminowych i fioletowych kwiatach.

 

Schizanthus pinnatus motylek skrzydlaty. Dorasta do 45 cm wysoko­ści. Liście są potrójnie pierzastodzielne. Cała roślina lepko owłosiona. Kwiaty dwuwargowe, o średnicy do 4 cm. Dolna warga fioletowa lub liliowa, górna jaśniejsza, z żółtą plamką w głębi.

 

 


Schizanthus retusus – motylek tępy. Osiąga do 50 cm wysokości i jest sła­biej owłosiony niż poprzednie gatunki. Ma pierzastosieczne liście i czerwono-różowe kwiaty, u których środkowa łatka górnej wargi jest pomarańczowa. Rur­ka korony jest takiej samej długości jak kielich. U odmian ogrodowych spotyka się kwiaty także inaczej zabarwione.

Występowanie

Gatunki botaniczne wystę­pują na suchych, kamienistych stokach w Chile. Nasz główny bohater jest dziełem hodowców.

Wysokość

Mieszaniec i jego odmiany nie przekraczają 40 cm wysokości.

Termin kwitnienia

Kwitnie obficie od czerwca do września, po około 10-12 tygodniach od siewu.

Kolor kwiatu

Korona biała, różowa, karminowa lub lilia, pokryta jest kontrastowymi plamkami – czarnymi, brązowymi, karminowymi, ciemnofioletowymi lub żółtymi. Rurka korony jest krótsza od kielicha.

Stanowisko

Należy sadzić je w miejscach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Dla naprawdę pięknych kwiatów powinniśmy rośliny osłaniać przed deszczem bo mocniejszy deszcz mocno niszczy kwiaty.

Wymagania

Motylki mają dość znaczne wymagania siedliskowe. Z jednej strony źle znoszą silne upały i choćby jednorazowe przesuszenie, z drugiej strony nie tolerują długotrwałych opadów deszczu. Wymagają gleb próchnicznych, przepuszczalnych, o pH 6,0 czyli lekko kwaśnych. W okresie zawią­zywania pąków kwiatowych należy je obficie podlewać, starannie unikając mo­czenia liści. Gdy wyższe odmiany dorosną do 15 cm, przycinamy stoż­ki wzrostu, co ułatwia rozkrzewianie. One mogą wymagać podpierania.

Dla posiadaczy nie za ciepłych szklarni.

Przy uprawie doniczkowej nasiona wysiewa się w listopadzie i grudniu w szklar­ni. Po około 2-3 tygodniach od wschodów, siewki pikuje się do doniczek o średnicy 8 cm, a w lutym-marcu przesadza do doniczek o średnicy 10-11 cm. Odmiany ‚Hit Parade’ i ‚Star Parade’ kwitną wtedy w połowie maja, a przy zasto­sowaniu doświetlania nawet wcześniej.

Rozmnażanie

W 1 g nasion jest ich w zależności od gatunku, od 1500-1800 sztuk. Zatem są one drobne i musimy sobie znaleźć jakiś sposób na w miarę równy wysiew, bo siane prosto z torebki będą w jednym miejscu wysiane bardzo gęsto, a w innym prawie ich nie będzie. Wysiewa się je w marcu i kwietniu do ciepłego ogrzanego i wilgotnego podłoża. W tempera­turze 13-15°C kiełkowanie trwa 14-20 dni i jest dość nierówne. Po wschodach temperaturę obniżamy do 8-10°C. Siewki pikuje się po 3-4 sztuki do doniczek o średnicy 8 cm. Zahartowaną rozsadę wysadza się do gruntu w drugiej połowie maja co 20-30 cm. Motylki są roślinami dość kapryśnymi i zbyt wysoka tempera­tura w czasie uprawy rozsady prowadzi do zahamowania wzrostu, a zbyt gęste ustawienie doniczek przyczynia się do szybkiego żółknięcia liści. Sadzonki wymagają tak­że regularnego dokarmiania wieloskładnikową mieszanką nawozową najpierw w stężeniu 0,1%, po rozrośnięciu się roślin – 0,2%. Na użytek amatorski przyjmujemy na początku dajemy ¼ dawki, a później ½ dawki podanej na opakowaniu. Dopiero po wysadzeniu na miejsce stałe zwiększamy zasilanie do pełnej dawki. Natomiast uprawiane w pojemnikach dokarmiany co drugie podlewanie, ale pozostajemy przy połowie dawki. Przy czym uprawiając w donicach nawożenie zaczynamy nie wcześniej jak 6 tygodni po posadzeniu ponieważ w ziemi do kwiatów zawsze są nawozy i one muszą najpierw zostać spożytkowane. W czasie kwitnienia przejdźmy na nawozy do roślin kwitnących a najlepsze są te do roślin o długotrwałym i intensywnym kwitnieniu jak pelargonia czy surfinia.

Choroby i szkodniki

Mszyce mogą spra­wiać kłopoty.

Uwagi

Motylki nadają się na kwietniki i rabaty, odmiany i gatunki niższe sadzi się na obwódkach. Najefektowniej prezentują się uprawiane w donicach, skrzynkach kwiatowych oraz w wiszących koszach. Można ustawić je w dużych grupach wzdłuż schodów lub na brzegu tarasu, gdzie można z bliska podziwiać ich orygi­nalne kwiaty. W doniczkach można je również uprawiać na parape­tach okiennych. O takiej uprawie i ich aranżacjach można pooglądać na stronie http://press-butterflyflowers.com/?lang_switch=de Kliknięcie na obrazek otwiera go w bardzo dużym rozmiarze.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Na alasce – http://www.2dirtydiggers.com/pages/landscaping3.htm

W donicy – http://www.priceinspector.co.uk/p/Kaleidoscope/c/456/Home-Garden/Garden/Plants-Seeds/f/desc,True/

Schizanthus grahamii + pinnztus – http://www.rareplants.de/shop/prodtype.asp?CAT_ID=1042

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: