Titonia okrągłolistna

©

Tithonia rotundifolia

 

 

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate.

Titonia jest bardzo deko­racyjną rośliną i wabiącą całe stada motyli. Pędy sztywne wzniesione i gęsto rozgałęzione co nadaje jej krzewiasty pokrój. Duże bo do 30 cm długości, szorstkie liś­cie są sercowate lub owalne, rza­dziej trójklapowe. Na szczycie zgrubiałych pędów wyrastają koszyczki kwiatowe o średnicy od 8 do 15 cm, swym wyglądem przypominają dalie lub słoneczniczki.

W handlu spotyka się przede wszystkim dwie odmiany: „Goldfinger” o pomarańczo­wych kwiatach i wysokości 0,8—1,2 m oraz „Torch” o jaskrawych, pomarańczowoczerwonych kwiatach i wysokości 1,5—1,7 m. Najniższą bo około 80 cm wysokości ma odmiana ‚Fiesta del Sol’.

Nazwa rodzaju Tithonia została nadana przez francuskiego botanika, który pierwszy opisał roślinę w 1799 roku. Tithonius był wg mitologii greckiej ukochanym bogini świtu Aurory.

Występowanie

Rodzaj ten obejmuje 10 gatunków występujących w Ameryce Środkowej, zwłaszcza w Meksyku

Wysokość

100 – 150 cm. W warunkach naturalnych dorasta nawet do 3 m.

Termin kwitnienia

Od czerwca do wystąpienia przymrozków.

Kolor kwiatu

Pomarańczowe, pomarańczowoczerwone, żółte wszystkie  zawsze z żółtym środkiem.

Stanowisko

Lubią stanowisko słoneczne. Łodygi są bardzo podatne na złamanie, dlatego wybieramy dla tych roślin miejsca osłonięte od wiatru.

Wymagania

Roślina gleb przeciętnych byle przepuszczalnych. Do ładnego wyglądu jedyne co jej potrzeba to wilgoć w glebie. Jest z racji swego pochodzenia dość odporna na suszę, ale co innego przetrwanie, a co innego ozdoba rabaty. Jedynym nawozem jaki z korzyścią można zastosować to warstwa kompostu wymieszana z ziemią. Jest to na ogół dość sztywna roślina lecz w czasie wilgotnego lata dla zabezpieczenia przed połamaniem mokrych ciężkich pędów lepiej podeprzeć roślinę.

Rozmnażanie

Rośliny te uprawiamy przez wysiew nasion, które zdolność kiełkowania zachowują przez 3—4 lata. Wysiewów dokonujemy w marcu do pojemników, które umieszczamy w miejscu ciepłym i widnym. Kiełkują po 2 tygodniach. Pikujemy jak siewki mają dwa liście właściwe. Podpędzone sadzonki należy przesadzać do gruntu dopiero w końcu maja, gdyż roślina jest bardzo wrażliwa na późnowiosenne przymrozki.

Uwagi

Ze względu na okazałe rozmiary oraz jaskrawe kolory kwiatów, titonie zawsze silnie dominują nad otoczeniem.

Można je z powodzeniem uprawiać jako rośliny soliterowe na trawniku lub przed wejściem, mając pewność, że będą niezawodnie skupiały na sobie wszystkie spojrzenia.

Na grządkach i rabatach sadzi się je w ich środkowej części pojedyn­czo lub w małych grupach, do­bierając do nich resztę kompo­zycji. Równie dobrze prezen­tują się titonie posadzone w tle szczególnie jak za nimi jest jednolicie zielony żywopłot czy ściana.

Rośliny te udają się również w dużych donicach na sło­necznym balkonie lub tarasie, ale wówczas wymagają regular­nego podlewania i nawożenia.

Świetna roślina na kwiat cięty. W wazonie trzymają się około 10 dni. Trzeba jednak ostrożnie transportować bo mają dość kruche łodygi.

Jako ciekawostkę proszę potraktować to zdjęcie robione w Indonezji, na którym inwentarz karmiony jest titonią tylko innym gatunkiem u nas także ozdobnym.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Titonia okrągłolistna – http://www.cascinabollate.org/cms/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Tithonia rotundifolia – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mexican_Sunflower_Tithonia_rotundifolia_Plants_3008px.jpg

Pasza – http://www.worldagroforestry.org/sea/Products/Training/Materials/SlideSeries/IFM.htm

Reklamy

Komentarze 3 to “Titonia okrągłolistna”

 1. Monika Says:

  Bardzo ciekawy artykuł 🙂 wysiałam sobie tithonię, ma już dwa listki właściwe, tylko, że te siewki wyglądają na jakieś zdziczałe. Mają bardzo długą i wiotką łodyżkę, nie wiem, czy tak powinno być 🙂

  • zojalitwin Says:

   Nie powinno, ale to szybko rosnąca roślina. Ma ciepło i braki światła więc się wyciągnęła. Posadzić nieco głębiej przy pikowaniu i jak się da nieco obniżyć temperaturę.

   • Monika Says:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź, która, gdy sobie to przemyślałam, jest trafiona w sedno. W pokoju faktycznie jest ciepło i doniczki stoją na stole, który jest znacznie niżej niż okno i widać, że szuka światła.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: