Powój trójbarwny

©

Convolvulus tricolor

 

 

Opis

Rodzina: Convolvulaceae – powojowate.

Jest rośliną jednoroczną, najpierw o pokroju krzaczastym, później wznie­sionym. Główny pęd jest dość sztywny w jego dolnej części wyrastają liczne i nieco krótsze pę­dy boczne. Liście odwrotnie jajowato-lancetowate do łopatkowatych, ciemnozielone, siedzące, obficie okrywające całą roślinę. Pojedynczo z ką­tów liści wyrastają na cienkich szypułkach lejkowate, promieniste kwiaty średnicy do 5 cm. Kwiaty otwie­rają się wyłącznie w dzień, podczas słonecznej pogody, w pochmurne dni oraz wcześnie ra­no i wieczorem pozostają spiralnie zamknięte. Wprawdzie kwiaty powoju są nietrwałe bo kwitną tylko jeden dzień, ale pojawiają się bardzo obficie i to stanowi wartość.

Ciemnoniebieskie kwiaty z biało-żółtym dnem są cechą charakterystyczną odmiany „Royal Ensign”, która obecnie występuje już w 4 wersjach barwnych Poza nią istnieje jeszcze wiele odmian C. tricolor. Równie dobra jest ‚Crimson Monarch’. Natomiast ‚Blue Flash’ (25 cm) i ‚Rainbow Flash’ mają bardziej zwarty pokrój, dlatego nadają się do skrzynek balkonowych i na przód kwietników. Rzadko jednak można dostać pojedyncze odmiany najczęściej w handlu poja­wiają się ich mieszanki.

Ze względu na niski, zwarty pokrój i częściowo pokładające się pędy powój trójbarwny doskonale nadaje się na obwódki grządek i ra­bat kwiatowych, ale można go również sadzić w postaci rozległych, barwnych kobier­ców. Pojedyncze rośliny bar­dzo efektownie wyglądają jako barwne akcenty w og­ródkach skalnych.

W handlu bywa inny gatunek, który jest nie mniej atrakcyjny, a bardziej przydatny dla posiadaczy skrzynek balkonowych oraz wiszących pojemników. Jest to Convolvulus sabatius , który w naturze jest byliną lecz w naszych wa­runkach klimatycznych musi być, albo zimowany w pomieszczeniach lub uprawiany jako roślina roczna. Jego pędy są dłu­gie, lekko zwieszone, pokryte jasnoniebieskimi, lejkowatymi kwiatami, które podobnie jak u wszystkich gatunków powoju otwierają się tylko przy słonecznej pogodzie. Zwieszające się pędy Convolvulus sabatius są znakomitym uzupełnieniem dla wszystkich wyższych roślin balkonowych, nadaje się do sadzenia w wiszących koszach czy szerokich, glinia­nych lub kamiennych misach. Posadzony na skarpach lub koronach murków szybko tworzy przepiękne kaskady kwiatów.

Występowanie

Dziko występuje w Europie Południo­wej od Portugalii po Grecję oraz w Afryce Północnej.

Wysokość

Od 25 do 50 cm wysokości.

Termin kwitnienia

Kwitnie od czerwca do września, po około 8 tygodniach od siewu.

Kolor kwiatu

Granatowo-niebieskie z białymi smugami u podstawy i żółtą gardzielą. Odmiany uprawne różnią się bar­wą kwiatów, które mogą być niebieskie z żółtą gardzielą, białe z żółtą gardzielą oraz różowe i fioletowe z jaśniejszą gardzielą.

Stanowisko

Miejsca ciepłe, przewiewne i słoneczne. W półcieniu nie tylko znacznie gorzej kwitnie lecz kwiaty otwarte są tylko przez kilka najsłoneczniejszych godzin w ciągu dnia.

Wymagania

Dobrze rośnie na glebach przeciętnie żyznych, średnio zwięzłych i najlepiej o odczynie obojętnym. Na każdej glebie dobrym rozwiązaniem jest wymieszanie ziemi ogrodowej z dużą ilością dobrze rozłożonego kompostu. Na bardzo słabych glebach przydałaby się dawka nawozów na wiosnę przed sadzeniem oraz w trakcie kwitnienia. W okresach przedłużającej się suszy wy­maga podlewania. Przed posadzeniem dobrze rozważmy gdzie posadzić bo roślina nie znosi przesadzania. Regularnie należy usuwać przekwitłe kwiaty.

Przy uprawie w pojemnikach warunkiem powodzenia jest dodanie do ziemi nawozu o przedłużonym działaniu a przede wszystkim utrzymanie podłoża w stanie lekko wilgotnym na okrągło. Inaczej kwiaty opadną a liście zaczną bezpowrotnie zasychać.

Rozmnażanie

W l g znajduje się około 100 nasion czyli nasiona są duże i łatwe do pojedynczego wysiewu. Można wysiewać je w kwietniu wprost na miejsce stałe. Można pod koniec marca pojedynczo do palet. Kiełkowanie trwa 20-30 dni. Siewki należy przerwać, tak aby pozostawione rośliny rosły co 15-20 cm.

Convolvulus sabatius można rozmnażać w sierpniu przez sadzonki wierzchołkowe i młode rośliny przetrzymać przez zimę.

Uwagi

Jeśli ktoś chciałby mieć kępy jedno odmianowych roślin musi kupić kilka opakowań mieszanki jaką oferuje handel. Nasiona wysiewamy pojedynczo do palet z większymi otworami i uprawiamy je w nich do pierwszych kwiatów. W międzyczasie trzeba rośliny dokarmiać. Potem na rabatę wysadzać już zgodnie z kolorem kwiatów.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Convolvulus tricolorhttp://www.treknature.com/gallery/photo67996.htm

Powój trójbarwny – http://www.douglloydphotography.com/8628.html

Ensing4 – http://www.seedsandmore-store.com/catalog.php/seedsandmore/ct77/Seed_Collections

 

Reklamy

Komentarzy 5 to “Powój trójbarwny”

 1. Adam Says:

  Witam!

  Jestem wielkim miłośnikiem powojów w różnych odmianach – oczywiście pisząc powój mam na myśli rośliny z rzędu convolvulus, a nie wilce (ipomoea) często z powojami mylone 🙂

  Droga autorko! Convolvulus sabatius aktualnie sprowadzam z Wielkiej Brytanii – dzięki serwisowi aukcyjnemu udało mi się w końcu po roku trafić na źródło tej odmiany. Napisałaś, że w handlu (w Polsce?) można spotkać Sabatiusa- mam do Ciebie pytanie- gdzie konkretnie go spotkałaś? Proszę wymień sklepy / miasta , gdyż sadzonki z UK nie są nadzwyczajnej wielkości a ich cena z przesyłką- przeraża 🙂

  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź!
  Adam.

 2. Adam Says:

  Witam,
  To znowu ja:) Dziękuję za odpowiedź-tegoroczny sezon był łaskawy, kilka sadzonek convolvulus sabatius (jak i convolvulus cneorum) pięknie rozrosło się w glinianych donicach i do tej pory kwitną obficie. Mam pytanie- jak przygotować tą roślinkę na zimę? Przeglądając zagraniczne serwisy wyczytałem, że w okresie zimy roślinę można przechowywać w domu, w słonecznym miejscu. Niestety- u mnie takowego brak. Stosunkowo jasne miejsce jest w okresie zimy ogrzewane przez kominek, jak i klimatyzator. Obawiam się, że ciepły wiatr i niska wilgotność mogą roślinki zabić. Czy mogę w takim razie przed pierwszymi przymrozkami umieścić powoje w piwnicy (około 5-6 stopni)? Czy stracą liście, jak często je wtedy podlewać? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie! Adam.

  • zojalitwin Says:

   Masz problem. W piwnicy mógłbyś umieścić po pierwszych przymrozkach(maksimum -4-5 stopni C jest roślina w stanie wytrzymać przez chwilę. Jest jednak problem, w piwnicy jest za ciepło i roślina wprawdzie zwolni tempo, ale nie zaprzestanie wzrostu. W takich warunkach musi mieć dostęp do światła. Niekoniecznie musi to być słoneczne miejsce. Ważne by było widne. Nie masz zdaje się innego wyboru jak próbować przezimować na parapecie. Ja mam podobny problem tylko z iglicą, która teoretycznie przezimuje w gruncie lecz nie u mnie. Na szczęście mam okna na południowy-wschód więc dość widno jest zimą . Wsadziłam swego czasu jesienią do doniczki i zimowałam na parapecie. Była rozlazła, i w ogóle o nieciekawym wyglądzie ale żyła i wiosną część wsadziłam do gruntu, a część ląduje do doniczki jako zabezpieczenie i tą część na zimę zabieram do mieszkania. Trwa to już trzeci sezon. Tylko postaraj się w czasie słonecznych dni z rana zrosić roślinę oczywiście od czasu do czasu. Postaw jak najbliżej szyby( tylko nie zostawiaj pędów na szybie) to zawsze parę stopni mniej. Pokombinuj, mam nadzieję, że ci się uda, wiosną nieco przytniesz i po sprawie. Podlewanie musisz prowadzić dość rozważnie. Sprawdzaj palcem stan wilgotności nieco poniżej wierzchniej warstwy. Jak jest wilgotno to wstrzymaj się jeszcze dzień. Zimą zarówno łatwo zalać jak i zasuszyć.

 3. dorota Says:

  Młode listki powoju w skrzynkach schna na obrzezach

  • zojalitwin Says:

   trudno mi wyrokować nie widząc. Jeśli jednak cała obwódka liścia żółknie i zasycha to mogą to być kłopoty z potasem w ziemi. jeśli tylko od czubka należy zwiększyć wilgotność powietrza.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: