Farbownik

©

Anchusa capensis

 

Gatunek botaniczny

 

Opis

Rodzina: Boragineae – ogórecznikowate.

Jest to w zasadzie roślina wieloletnia, ale już w drugim roku – zimuje w cieplejszych strefach – wygląda bardzo nieciekawie. Z tego powodu nawet tam traktowana jest jak roślina roczna.

Liście są miękkie, ale szorstkie i owłosione. Z kępy jasnozielonych, długich i wąskich liści wybija kilka ulistnionych pędów kwiatostanowych, które bywają bordowo podbarwione w strefie wzrostu. Każdy pęd w górnej części jest rozgałęziony i zakończony kwiatostanem, który w pąkach też jest borowy. To sprawia że roślina jest bardzo atrakcyjna w wyglądzie podczas kwitnienia. Dlatego sadząc w większych skupiskach lub jako obwódki wyższych rabat uzyskuje się bardzo dekoracyjny efekt. Odmian uprawnych jest kilka lecz najczęściej uprawianą jest najniższa

‚Blue Angel’ i  odmiana nieco wyższa o nazwie

‚Blue Bird’.

Odmiany z racji na swój niższy wzrost i większe kwiaty świetnie sprawdzają się także we wszelkiego typu pojemnikach. Dodać trzeba, że ścięte kwiaty długo utrzymują się w wazonie.

Występowanie

Przede wszystkim Republika Południowej Afryki.

Wysokość

Roślina gatunkowa dorasta do około metra, odmiany uprawne są niższe, bo ich wysokość mieści się w granicach 25—50 cm wysokości.

Termin kwitnienia

Są dwa terminy pierwszy w od czerwca do końca lipca a po ścięciu od początku września do przymrozków.

Kolor kwiatu

Niebieski lub biały.

Stanowisko

Wyłącznie w pełnym słońcu.

Wymagania

Praktycznie każda ziemia ogrodowa byle była przepuszczalna. Ma to znaczenie przede wszystkim w mokre lata. Oczywiście najlepsze efekty uzyska się na glebach przepuszczalnych lecz dość żyznych i dobrze utrzymujących wilgoć. Dla uzyskania optymalnego efektu w czasie letnich suszy należy podlewać. Jeśli będzie brak wody to roślina przetrwa lecz szybko zasychające liście i szybko przekwitające kwiaty spowodują nieciekawy wygląd rośliny. Przy uprawie w pojemnikach należy usuwać przekwitłe kwiaty.

Jeśli lato jest ładne, a nie z tych mokrych to pod koniec kwitnienia ścinamy nisko rośliny. Po nieco ponad miesiącu będziemy mieć kolejne kwiatostany, choć nieco mniejsze.

Rozmnażanie

Własne nasiona odmian nie powtarzają cech roślin rodzicielskich zatem pozostanie nam wyłącznie rozmnażanie poprzez sadzonki korzeniowe.

Choroby i szkodniki

Przy mokrych latach bardzo prawdopodobne jest wystąpienie mączniaka prawdziwego. Z uwagi na trudności w jego zwalczaniu należy reagować jak tylko pojawią się pierwsze mączyste plamy na liściach.

Uwagi

Do prac konieczne są rękawice bo sztywne włoski z liści i pędów wbijają się w ręce szczególnie nieprzyjemne jest usuwanie zaschniętych pędów.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

‚Blue Angel’ – http://www.learn2grow.com/plants/anchusa-capensis-blue-angel-images-large-107789/

‚Blue Bird’ – http://davesgarden.com/guides/pf/go/56229/


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: