Goździk chiński

©

Dianthus chinensis

 

 

Opis

Rodzina: Caryophyllaceaegoździkowate

Goździk chiński w naturalnych stanowiskach jest byliną, ale w naszych warunkach uprawiany jako roślina jednoroczna. Pędy są rozgałęzione. Liście naprzeciwległe, lancetowate, zrośnięte nasadami. Zarówno liście jak i pędy są szarozielone. Kwiaty o średnicy 3-8 cm, osadzone pojedynczo lub po 2-3 na wierzchołku pędu. Korona kwiatu 5-płatkowa, o płatkach ząbko­wanych lub głęboko wcinanych płatkach.

W obrębie gatunku wyróżnia się kilka podgatunków. W uprawie największe znaczenie mają:

D.chinensis var. imperialis – goździk chiński cesarski. Roślina o wysokości do 45 cm, o kwiatach bar­dzo pełnych, średnicy ponad 10 cm, w pastelowych barwach, kwitnący przez całe lato. Pierwsze kwiaty otrzymamy po około 12 tygodniach od siewu. W uprawie ogrodowej ma mniejsze znaczenie.

D.chinensis var. heddewigii – goździk chiński Heddwiga. Roślina o wysokości do 40 cm, o pojedynczych, półpełnych lub pełnych, jedno lub wielobarwnych kwiatach średnicy około 8 cm, kwitnie od lipca do jesiennych przymrozków. Z uwagi na powszechność uprawy na rabatach wyhodowano wiele samodzielnych odmian jak i grup odmian.

Z powszechniej dostępnych starych odmian rozmnażanych z nasion można wymienić ‚Splendens’ – wysokość do 30 cm, kwiaty pełne, ciemnoczerwone z białym środ­kiem i obrzeżeniem; ‚Snowfire’ – wysokość 20 cm, kwiaty duże, białe z czerwo­nym środkiem; ‚Colour Magician’ – wysokość 25 cm, rozwijające się kwiaty są prawie białe, później stają się jasnoróżowe i ciemnieją do różowych i ciemno-różowych; ‚Persian Carpet’ – wysokość do 10 cm, kwiaty karminowoczerwone, różowoczerwone i różowe z białym wzorem. Grupy odmian to w dalszym ciągu obecna na naszym rynku grupa Baby Doll – wyso­kość 15 cm, kwiaty pojedyncze, wzorzyste. Można także spotkać się z grupami odmian Telstar, Parfait, Princess czy Charm. Oprócz wspomnianych znanych ze sklepowych półek odmian jest jeszcze cała wielka masa nowych bardzo pięknych odmian mieszańcowych.

Występowanie

Naturalne stanowiska od Chin po Japonię.

Wysokość

Osią­ga 20-45 cm wysokości.

Termin kwitnienia

Jeśli rozmnażamy samodzielnie to od końca czerwca. Często jednak pod koniec maja kupujemy podpędzone sadzonki przynajmniej z jednym kwiatkiem.

Kolor kwiatu

Kombinacje bieli, różu i czerwieni oraz ich odcieni.

Stanowisko

Dla najlepszego efektu rośliny sadzimy w pełnym słońcu.

Wymagania

Roślina ma niewielkie wymagania i sadzić można ją praktycznie wszędzie. Optymalne jednak są gleby przepuszczalne, o odczynie raczej obojętnym w kierunku zasadowego. Wymagają także by gleby miały dostateczną ilość wilgoci. Zatem podczas upałów konieczne staje się podlewanie. Ponieważ nie wymagają wiele do pełni szczęścia wystarczy wiosną glebę wymieszać z ziemią kompostową i dawką nawozu pełnoskładnikowego. Po okresie masowego kwitnienia warto rośliny przyciąć wówczas możemy liczyć na jesienne również dość masowe kwitnienie.

Uprawiając w pojemniku zapewniamy jednak stały dostęp do składników pokarmowych przez przynajmniej cotygodniowe nawożenie. Przy tej uprawie starajmy się usuwać przekwitłe kwiaty by rośliny nie siliły się na nasiona(dotyczy oczywiście tych odmian, które te nasiona wiążą).

Rozmnażanie

W handlu znajdują się najczęściej wielobarwne mieszanki nasion odmian. Nasiona wysiewamy pod koniec marca i przed sadzeniem pamiętamy o hartowaniu sadzonek.

Choroby i szkodniki

Goździki nie są szczególnie podatne na zagrożenia.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Siewka – http://torontogardening.blogspot.com/2009_04_01_archive.html

Dianthus chinensis – http://catalpas.pyme10.com/

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: