Lak wonny

©

©Erysimum cheirii

Opis

Rodzina: Brassicaceae – kapustowate

Od XVI wieku jest popularną rośliną rustykalną uprawianą w systemie dwuletnim. Z botanicznego punktu widzenia jest krzewinką, dlatego jego pędy u podstawy są zdrewniałe. Liście najczęściej lancetowate, ciemnozielone, całobrzegie lub równomiernie ząbkowane. Kwiaty two­rzą na końcach pędów gęste groniaste kwiatostany, które rozkwitają od dołu i często zda­rza się, że gdy w dolnej części kwiatostanu dojrzewają nasio­na, w górnej rozwijają się jeszcze kwiaty. W tej chwili gatunku botanicznego już się raczej nie uprawia bo hodowcy postarali się o wiele odmian wielko­kwiatowych, a także o odmiany o pełnych kwiatach. Różnią się także wysokością i o ile niskie odmiany sadzimy na rabatach, w pojemnikach czy na skalniakach to odmiany wysokie uprawia się z reguły na kwiat cięty.

ODMIANY NISKIE których wzrost mieści się w przedziale 20 – 30 cm.

Seria „Zwerg” ma trzy kolorowe odmiany o pojedynczych kwiatach;

Seria „Prince” licząca pięć odmian barwnych, również o pojedynczych kwiatach i o bardzo zwartym pokroju;

Seria „Zwerg Busch”, ma kwiaty pełne.

Dostępne są w postaci miesza­nek lub pojedynczych odmian.

ODMIANY ŚREDNIE o wysokości około 40 cm.

Seria „Bedder” ma cztery od­miany kolorystyczne o poje­dynczych kwiatach. Dostępna jest jako mieszanka lub w pos­taci pojedynczych odmian.

ODMIANY WYSOKIE mające wysokość co najmniej 50 cm. Do grupy tej należą np. odmiany „Goliath Trieb” (ciemnobrązowa), „Linnaeus” (kremowo-biała), „Ruby Game” (purpurowo-czerwona), „Cloth of Gold” (złoto-żółta) o kwiatach pojedynczych oraz mieszanka „Hohe Busch” o kwiatach pełnych.

Występowanie

Jest ciepłolubną, krótkowieczną byliną pochodzącą z regionu Morza Śródziemnego.

Wysokość

Od 20 do 80 cm.

Termin kwitnienia

Od kwietnia do czerwca.

Kolor kwiatu

Kremowo-biały, żółty, pomarańczowy, czer­wony i brązowy. Gatunek botaniczny ma żółte kwiaty.

Stanowisko

Roślina naj­intensywniej kwitnie w pełnym słońcu.

Wymagania

lekko zasadowym podłożu, nie zagrożonym podmakaniem.

Lak wymaga podłoży przepuszczalnych lecz dostatecznie żyznych, o odczynie najlepiej obojętnym w kierunku zasadowego. Dobrze reaguje na nawożenie nawozami płynnymi oraz na podlewanie w miarę potrzeby. Wiosną dajmy dawkę nawozu pełnoskładnikowego i później po pojawieniu się pąków kwiatowych podlewajmy nawozami o zwiększonej dawce fosforu i potasu.

Mrozoodporność

Sadzonki zimujące na grządkach lepiej okryć na zimę gałęźmi bo nie można przewidzieć czy podczas większych spadków temperatury będzie dostateczna warstwa śniegu.

Rozmnażanie

Lak pozostawiony w spokoju rozsie­wa się sam.

Ponieważ odmiany różnią się długością okresu wegetacji to te o dłuższym okresie wegetacji wysiewa się w maju i czerwcu(na ogół jest to standard), a o krótkim – można wysiewać nawet w sierpniu. Nasiona lepiej wysiać do pojemnika, kiełkują po 8-10 dniach. Siewki powinno się pikować i gdy mają około 15 cm uszczykiwać wierzchołek. Na rozsadnik lub jakieś miejsce zapasowe wysadzamy w rozstawie, w zależności od rozmiarów siewek, 25 x 25-40 cm. W okresie we­getacji wymagają jednorazowego lub dwukrotnego zasilania nawozami pełnoskładnikowymi. W tym miejscu rośliny zimują dobrze okryte. Na miejsce stałe wysadza się rośliny na początku wiosny. Posiadacze inspektów mogą roślinę do niego wysiewać i w nim zimować.

Jeśli mamy tylko balkon sadzonki laku mogą przezimować w skrzynce obłożonej 4 cm grubości styropianem(pod skrzynką grubszy).

Choroby i szkodniki

Mączniak rzekomy który na początku objawia się żółtymi plamami na gór­nej stronie liści, które później brązowieją. W wilgotne lata na spodniej stronie w miejscu plam może pojawić sie szary mączysty nalot. Porażeniu mogą ulegać wszystkie części rośliny.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Siewki – http://www.gardenopus.com/SeedStartingPrimer.htm

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Lak wonny”

  1. dorkasz1 Says:

    Dziękuję za przypomnienie o tym wdzięcznym kwiatku. Kiedyś często go siałam, a od kilku lat zapomniałam. Czas, aby wrócił 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: