Rdest

©

©Polygonum

 

Polygonum orientale – rdest wschodni

Pędy wysokie średnio 90 – 120 cm, słabo rozgałęzione. Liście duże sercowato-lancetowate osadzone na czerwonawych ogonkach. Na szczycie każdego pędu po kilka rozgałęzień z osadzonymi na nich zwisającymi kwiatostanami. Kwiaty koloru od jasno różowego do karminowo-różowego. Kwitnie dość późno bo od połowy lipca do przymrozków. Nasiona dojrzewają od września do listopada. Chcąc zebrać nasiona trzeba pamiętać, że muszą one dojrzeć na roślinie. Ponieważ kwiatostan rozwija się systematycznie więc bywa tak że część nasion się osypie, a część będzie jeszcze niedojrzałe. Ponieważ mam skrzywienie zawodowe oraz nie cierpię zaglądania czy już to mam zbierać więc zawsze zimą poszyję sobie kilkanaście długich woreczków z cienkiej agrowłókniny. Zakładam taki woreczek na wybrany kwiatostan zawiązuję na pędzie i mam z głowy. Roślina ma światło więc wszystko w porządku, a mnie nie osypie się żadne nasionko i mam 100% pewność, że są dojrzałe.

Kiedy pierwszy raz sadziłam rośliny zastosowałam się do zaleceń i posadziłam w półcieniu. Ponieważ u mnie takie stanowisko jest mocno limitowane więc pozostałe sadzonki posadziłam na słońcu na zasadzie co będzie to będzie. A że mam nielimitowaną ilość wody(własna studnia) więc podlewam jak potrzeba. Skutek – rośliny posadzone na słońcu, mające dostateczną ilość wody i co jeść zrobiły się przepiękne. Mocno rozkrzewione z masą i to długich zwisających kwiatostanów. Odtąd mimo zaleceń nie sadzę w półcieniu. Zastrzegam jednak – przy braku dostatecznej ilości wody i składników pokarmowych takie stanowisko jest nie najlepsze, bo roślina goli się od dołu przez wycofywanie składników z dolnych liści i ich eliminowanie. W rezultacie mamy chojaka z paroma kwiatostanami.

Rozmnażamy wyłącznie przez wysiew nasion. Nasiona do kiełkowania wymagają przemrożenia. Więc należy je siać jesienią i miejsce dobrze oznaczyć by wiosną nie wyplewić lub co znacznie lepsze nasiona wysiać do skrzynki po owocach w lutym postawić na balkonie i zabezpieczyć czymś by wilgoć z gleby nie wyparowała w czasie ciepłych słonecznych dni. Można także suche nasiona zostawić w torebce w szopie czy altance i takie przemrożone nasiona wysiać dopiero w marcu.

 

 

Polygonum-capitatum – rdest główkowy

Jest jednoroczną rośliną o delikatnych płożących pędach. Liście z wierzchu zielone z charakterystycznym pasem w kształcie V w poprzek liścia. Pasek ten jest w kolorze brązowawym podobnie jak spód liścia . Brzegi liści są czerwono obrzeżone. Starsze liście przybierają czerwonobrązowy kolor. Kwiaty drobne, różowe(w słońcu sprawiają wrażenie białych), zebrane w kuliste kwiatostany. Posadzona na rabacie przy lekko wilgotnych glebach pędy mogą się ukorzeniach w węzłach tworząc jednolity dywan trudny do pokonania nawet dla chwastów. http://wildlifeofhawaii.com/flowers/888/polygonum-capitatum-pinkhead-smartweed/ Tu można je obejrzeć w środowisku naturalnym jakim są Hawaje. W skromnej jak na razie literaturze podaje się, że jest odporna na suszę i spotykana w zaniedbanych miejscach. Owszem jest to prawda pod warunkiem, że są to tereny naturalne czyli wilgotne powietrze na Hawajach lub południowej Kalifornii. Ponieważ dzięki swym włoskom na liściach będzie zatrzymywać wodę z nocnych mgieł i rosy. U nas w suchym klimacie może jedynie przetrwać krótki okres suszy i to wyłącznie w gruncie, gdzie jakieś tam podsiąkanie jest. Doskonała roślina do tworzenia kompozycji w pojemnikach i skrzynkach balkonowych.

Roślina niewymagająca choć dobrze będzie wyglądała uprawiana w słońcu, na glebach przynajmniej przeciętnie żyznych, dostateczne wilgotnych i co najważniejsze przepuszczalnych. Przy uprawie doniczkowej wystarczy jej standardowa ziemia do kwiatów. Ponieważ pędy kwiatowe pojawiają się z reguły na końcach pędów więc im więcej pędów tym więcej kwiatów. Uszczykujmy zatem pędy by promować rozkrzewianie. Jeśli zależy nam na szybkim pokryciu kawałka ziemi wystarczy go spulchnić i utrzymywać w miarę wilgotnym roślina zakorzeniając się w węzłach będzie wydawała kolejne rozgałęzienia i szybko upora się z przeznaczoną jej powierzchnią.

Ponieważ nasiona są dość drobne wysiewamy je w marcu/kwietniu na powierzchnię ziemi i wciskamy w grunt jakąś packą. Na wierzch można wysypać cieniutką warstewkę najdrobniejszego dostępnego grysu akwarystycznego. W standardowych domowych warunkach wschody mamy po około 10 -15 dniach. Kiedy przepikowane siewki mają już 3-4 liście uszczykujemy wierzchołek. Nigdy nie dopuszczamy do takiej sytuacji bo otrzymamy marnie kwitnące rośliny. Wysadzamy w drugiej połowie maja po zahartowaniu rozsady. Do skrzynek jak i do doniczek sadzimy je w odległości około 8 cm od siebie. Na rabacie co około 20 cm. Od lipca możemy spodziewać się kwiatów. W uprawie jest odmiana ‚Variegata” o pstrych liściach. Jej walory zdobnicze do uznania przez każdego oddzielnie.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Polygonum-capitatum – http://www.joyfulhonda.com/garden/botanic/201011_1.htm

 Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: