Asarina pnąca

©

©Asarina scandens

Opis

Rodzina: Plantaginaceae – babkowate

Efektowne jednoroczne pnącze. Roślina silnie rosnąca. Duża ilość jasnozielonych liści podobnych do bluszczu. Kwiaty trąbkowate długości około 3 cm.

Odmiany dostępne w handlu:

Bridge’s White – kwiaty białe

Mystic Rose – kwiaty różowe

Joan Loraine – kwiaty fioletowe

Występowanie

Naturalnie występuje w Meksyku

Wysokość

Wysokość pędu do 3 – 3,5 m. Rośliny uprawiane w pojemnikach nie osiągają tej wysokości.

Termin kwitnienia

Przy marcowym wysiewie kwiaty pojawią się w lipcu i kwitnie nieprzerwanie do przymrozków jesiennych.

Kolor kwiatu

Fioletowe o białej gardzieli z fioletowymi paskami, różowe lub białe.

Stanowisko

Stanowisko słoneczne, lecz będzie wdzięczna za osłonięcie przed południowym słońcem. Ponieważ jest to roślina ciepłolubna więc jeśli mamy to dajmy jej osłonięte od wiatru miejsce.

Wymagania

Przy uprawie w ogrodzie roślina dostosuje się do większość gleb poza skrajnościami. Jednak przed sadzeniem rozsady wymieszajmy ziemię z dołka z solidną ilością kompostu w celu poprawienia ilości próchnicy w glebach lekkich lub dla rozluźnienia na glebach cięższych. Sadzona w pojemnikach wymaga dokarmiania, co 6-7 dni. Dla bardziej obfitego kwitnienia od połowy czerwca używamy nawozu o zwiększonej zawartości fosforu i potasu i obniżonej zawartości azotu. Asarina lubi mieć wilgotno, ale nie cierpi nadmiaru wody stąd tak ważne jest by podłoże odprowadziło każdy nadmiar wody od razu. Oprócz wymieszania kupnej ziemi z np. wermikulitem potrzebna jest doniczka w solidnymi otworami w dnie i postawiona tak by woda mogła spod doniczki wypłynąć. W czasie letnich upałów uprawiana w doniczce będzie wymagała podlania nawet dwukrotnie w ciągu dnia.

Mrozoodporność

Może być uprawiana jako roślina dwuletnia, ale zimować musi w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem.

Rozmnażanie

Nasiona wysiewamy w lutym lub w marcu. Do doniczki o średnicy 9 cm wysiewamy 4 – 5 nasion. Wschody po upływie 14 dni. Ponieważ nasiona kiełkują w ciemności zaleca się przykrycie doniczek czarną folią. Roślina zaczyna kwitnąć po upływie 4 – 5 miesięcy od wysiewu. Na miejsce stałe wysadzamy zahartowaną rozsadę po połowie maja. Roślinę można potraktować jako dwuletnią i wysiewać w czerwcu. Siewki przez zimę trzeba przechować w widnym pomieszczeniu w temp. 8-10 0C. Jeśli temperatura będzie wyższa roślina zacznie rosnąć, a przy niedoborze światła pędy będą się wyciągać. Posadzona po minięciu obawy wiosennych przymrozków zakwitnie już w czerwcu. Jeśli mimo naszych zabiegów roślina nam się wyciągnęła to wczesną wiosną, kiedy jest już wystarczająca ilość światła należy przyciąć roślinę i odcięte pędy spożytkować na sadzonki.

Choroby i szkodniki

Brak realnych zagrożeń.

Uwagi

Asarinę można wykorzystać jako roślinę do wiszących pojemników. Wówczas sadzimy po 3-4 sztuki do doniczek o średnicy 20 cm i siewki podwiązujemy do krótkich palików by nie oplatały się wokół siebie. Kiedy roślina je przerośnie, najczęściej będzie to już na zewnątrz, zabieramy je i pozwalamy roślinie zwieszać się. Można od razu pozwolić jej piąć się po prętach wieszaka, a później po ich przerośnięciu będzie się zwieszać jeśli nie znajdzie oczywiście innej podpory i nie pozwolimy jej okręcać się wokół siebie.

 

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

A. scandens – http://thegardengeeks.com/

W pojemniku – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/181022/

Rysunek – http://www.studiobotanika.com/product-info.php?Curtis_Botanical-pid970.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: