Gailardia nadobna

©

©Gaillardia pulchella

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Łodyga rozgałęziona, wzniesiona i gęsto i nieco sztywno owłosiona, często drewniejąca u podstawy. Liście odziomkowe około 8 cm długości o brzegach gładkich lub grubo ząbkowanych. Liście na pędzie siedzące i raczej owalno-lancetowate. Kwiatostanem jest koszyczek o średnicy 4-6 cm. Ta roczna roślina jest w cieplejszych strefach krótkowieczną byliną. A w nieco chłodniejszych daje obfity samosiew i nasiona mają szansę przeżyć zimę. W naszych warunkach roślina wyłącznie roczna. Gatunek ten był jednym z rodziców mieszańca o nazwie Gaillardia x grandiflora. Drugim rodzicem był bylinowy gatunek G. aristata. W wyniku prac hodowlanych powstało wiele odmian mieszańcowych, które w naszej części Europy bezpieczniej traktować jak rośliny roczne mimo, że w cieplejszych rejonach mogą żyć 2-3 lata. U nas również może się zdarzyć, że przy lekkiej zimie roślina wiosną odbije z korzenia, ale przy naszych standardowych zimach nawet nasiona nie przeżyją zim.

ODMIANY

U nas jak na razie jedyną dostępną odmianą jest

‚Sundance Bicolor’, nie wiem dlaczego sprzedawana jako Gaillardia pulchella Flore Pleno, z krajową nazwą Gailardia letnia pełna. W internecie można oczywiście kupić wiele innych odmian ja wymienię tylko te o pełnych kwiatach

‚Red Plume’

‚Razzle Dazzle’ sprzedawana jako mix kolorów.

Występowanie

Gatunek występuje na łąkach i preriach oraz nieużytkach w środkowej części Ameryki Północnej od Kanady po północne rejony Meksyku.

Wysokość

Przeciętnie między 40 – 60 cm.

Termin kwitnienia

Od lipca do przymrozków.

Kolor kwiatu

Jest wiele form kolorystycznych samego gatunku. Od czerwono-fioletowej przez ogniście czerwoną po całkowicie żółtą. Zawsze jednak brzeg płatków ma żółtawe zabarwienie. Przy czym szerokość tej kryzy jest różna czasem tylko lekko zaznaczona.

Stanowisko

Większość źródeł zaleca stanowisko w pełnym słońcu. Lecz najlepiej i najdłużej kwitnie na stanowiskach gdzie słońce jest od wschodu do godzin południowych.

Wymagania

By roślina mogła przeżyć wymaga tylko jednego – przepuszczalnego podłoża. Lecz by mieć kwietny dywan powinniśmy posadzić na glebach przepuszczalnych, raczej piaszczysto gliniastych o odczynie obojętnym w kierunku zasadowego. Mimo, że jest rośliną nieźle radzącą sobie z suszą to do intensywnego kwitnienia potrzebuje jednak wilgoci chociaż w standardowej ilości. Podczas suszy kwiatów będzie mniej i przekwitają bardzo szybko. Zresztą wielkość kwiatów jest wprost proporcjonalna do jakości stanowiska. Na ilość kwiatów, a co za tym idzie także na długość okresu kwitnienia istotny wpływ ma usuwanie przekwitłych kwiatów by roślina nie wiązała nasion. Po dojrzeniu nasion roślina szybko ginie, co w czasie suchego lata zdarza się już na początku września. Z kupowanych nasion zawsze uzyskamy roślinę jak na rysunku to z własnych już nie. Przy niewielkiej cenie nasion nie warto zatem zbierać własnych.

Do roślin uprawianych w pojemnikach, używamy podłoża składającego się z 2 części torfu, 1 części gliny, 1 część gruboziarnistego piasku. Z racji ograniczonej ilości ziemi dla uzyskania obfitego kwitnienia rośliny zasilamy już po miesiącu od posadzenia używając nawozu o zrównoważonym składzie, po pojawieniu się pąków przechodzimy na nawóz do roślin kwitnących. Podlewamy obficie ale z kolejnym podlewaniem czekamy do przeschnięcia wierzchniej części podłoża. Przy słonecznym lecie praktycznie podlewamy codziennie.

Rozmnażanie

Dobrze wysuszone nasiona mogą być przechowywane w lodówce do czterech lat.

Posiadacze szklarni nasiona mogą wysiewać już po połowie lutego. W domu wysiewamy najwcześniej po połowie marca lub w kwietniu. Oczywiście kwitnące rośliny uzyskamy później. Nasiona tylko wciskamy w wilgotne podłoże lub dajemy warstewkę wermikulitu. Światło stymuluje wschody. Utrzymując wilgotne podłoże i temperaturę 20-25 0C wschody powinny się zakończyć po około 20 dniach. Pikujemy jak rośliny mają parę liści właściwych. I koniecznie na 10 – 15 dni przed sadzeniem powinniśmy zacząć hartowanie rozsady. Sadzimy w rozstawie 25 – 30 cm od siebie.

Choroby i szkodniki

Przy wilgotnym lecie często pojawia się mączniak rzekomy.

Uwagi

Miejscowi Indianie wykorzystywali herbatki z korzeni do wspomagania pracy żołądka i jelit. Natomiast Indianie z plemienia Kiowa wierzyli, że kwiaty przynoszą powodzenie. Dla nas są to tylko piękne kwiaty do wazonu które potrafią tydzień pozostać świeże.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Gaillardia – http://swbiodiversity.org/seinet/taxa/index.php?taxon=3731

Nasionko i owocostan – http://www.sbs.utexas.edu/bio406d/images/pics/ast/gaillardia_pulchella.htm

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Gailardia nadobna”

  1. Awionetka Says:

    Bardzo pomocny artukuł, wiele ciekawych informacji. Dzięki ps. czytam nastęne


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: