Krokosz balwierski

©

Carthamus tinctorius

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Krokosz ma korzeń wrzecionowaty, średnio rozgałęziony i cieńszy od łodygi. Od niego odchodzą korzenie boczne, które znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi i skutecznie utrudniają odchwaszczanie. Łodyga jest wzniesiona, sztywna, dość masywna, gładka. Ma tendencję do silniejszego rozgałęziania się jeśli zachowamy przynajmniej 30 cm odstępu między roślinami. Ilość rozgałęzień przekłada się na ilość kwiatów i długość kwitnienia bo roślina kwitnie kolejno począwszy od pędu głównego po kolejne ukazywanie się pędów bocznych. Tym którzy chcieliby uzyskać nasiona dla celów medyczno-kosmetycznych podpowiadam, że powinni siać znacznie gęściej bo wówczas kwiatów jest mniej lecz pojawiają się bardzo równomiernie, a co za tym idzie i równomiernie oraz szybciej dojrzewają.

Jest to dość duża i mocna w zarysie roślina. Liście przeważnie lancetowate i siedzące. Krokosz ma dwie formy u jednej liście są bardziej miękkie i o gładkich brzegach, a u drugiej liście są bardziej skórzaste i o ostrych kolcach na brzegach. Forma bez kolców jest mniej wytrzymała na suszę. Wprawdzie rzadko to się zdarza, ale na roślinie może być nawet 50 koszyczków kwiatowych. Koszyczki kwitną najpierw na pędzie głównym, potem na pędach bocznych, od brzegów do środkowi rośliny. Czas kwitnienia bardzo zależy od ilości słońca. Im lepsza pogoda tym dłuższy okres kwitnienia.

Roślinę uprawiamy jako ozdobną bo daje ładną pomarańczową plamę w środkowej części rabaty, ale można wykorzystać je jako kwiat cięty oraz przeznaczyć do suszenia by wykorzystać ciekawe koszyczki w suchych bukietach.

Występowanie

Od Bliskiego Wschodu po Indie.

Wysokość

Około 120 cm.

Termin kwitnienia

Lipiec i częściowo sierpień.

Kolor kwiatu

Od lekko kremowego po ostro pomarańczowy.

Stanowisko

Zalecane jest stanowisko słoneczne. Ja posadziłam go w miejscu gdzie słońce jest tylko do godziny jedenastej i też ładnie kwitł.

Wymagania

Cenną zaletą krokosza jest jego wybitna odporność na suszę może dlatego podczas nadmiernych opadów koszyczki porażane są zgnilizną. Krokosz nie ma dużych wymagań glebowych. Nie znosi tylko gleb bardzo zwięzłych, zaskorupiających się, podmokłych, o wysokim poziomie wody gruntowej i ubogich w wapń. Odczyn ich powinien być obojętny lub słabo zasadowy. Początkowo roślina rośnie dość powoli i nie należy go popędzać nawozami. Wystarczy wiosenna dawka nawozu o zrównoważonym składzie.

Rozmnażanie

Krokosza wysiewamy dość wcześnie bo już w kwietniu wprost do gruntu. Kiełkuje w temperaturze 5–7 0C. Przymrozki do -4 0C nie szkodzą roślinom po wschodach. Gorzej jeśli wystąpią znacznie później. Po wschodach siewki przerywamy zostawiając przynajmniej 30 cm odstęp. Warto kilka siewek posadzić do doniczek by na wypadek późniejszych przymrozków mieć zapasowe sadzonki.

Choroby i szkodniki

Krokosz w małym stopniu jest atakowany przez choroby i szkodniki. Może wystąpić zgnilizna koszyczków lub ich czerwienienie.

Uwagi

Krokosz jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Nasiona zostały znalezione w grobowcach faraonów. Były także uprawiany przez starożytnych Chińczyków, Asyryjczyków, Babilończyków i Arabów.

Produkowany olej był stosowany prawie wszędzie od medycyny po lakiernictwo. Obecnie mniej wykorzystywany do celów przemysłowych lecz wciąż jest wykorzystywany w luksusowych kosmetykach i specyficznych lekach. Olej stosuje się także w wyrafinowanej kuchni. Innym zastosowaniem jest farbiarstwo. Zmieniła się tylko skala, bo przemysł przeszedł na barwniki syntetyczne.

Stron szczegółowo opisujących użytkowe zastosowanie krokosza jest mnóstwo lecz polecam daleko idący sceptycyzm.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Carthamus tinctorius – http://www.flickr.com/photos/martinedevolder/2318662179/

bukiet – http://reynoldsflowers.blogspot.com/2009/02/whats-so-funny-about-peace-love.html

rysunek duży – http://www.forester-artist.com/wild.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: