Chaber piżmowy

©

Centaurea moschata

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Z uwagi na palowy system korzeniowy chabry nie znoszą przesadzania nawet w młodym wieku. Łodygi ma wzniesione, silnie rozgałęzione i sztyw­ne, pokryte jasnozielonymi, szorstkimi liśćmi. Roślina ma dwa rodzaje liści – odziomkowe są klapowane, łodygowe mniejsze i pierzastodzielne. Gatunek ma jasnożółte koszyczki kwiatowe osadzone pojedynczo na wierzchołkach pędów. Zarówno kwiaty gatunku jak i odmian są pachnące. Listki okrywy koszyczka są błoniasto obrzeżone.

W uprawie najbardziej cenione są odmiany z Grupy Imperialis, których koszyczki są większe niż u gatunku i osiągają średnicę do 5 cm, np. ‚Lucida’ – o karminowoczerwonych kwiatach. Wszystkie kwiaty w koszyczku są rurkowe i prawie jednakowej wielkości co nadaje kwiatostanowi półkolisty kształt.

Oprócz ozdoby na rabatach wszystkie kwiaty tego gatunku uprawiane są także jako kwiaty cięte, a w wielu krajach z uwagi na pachnące kwiaty hodowane w pomieszczeniach. W wazonie cięte kwiaty trzymają się do 2 tygodni.

Występowanie

Pochodzi ze wschodniej części rejonu śródziemnomorskiego.

Wysokość

Od 45 do 80 cm.

Termin kwitnienia

Przy wysiewie wiosennym od lipca do września.

Kolor kwiatu

Odmiany mogą mieć kwiatostany białe, żółte, liliowe, różowe, lawendowe i fioletowe. Wiele odmian ma jaśniejsze środki koszyczka.

Stanowisko

Roślina preferuje miejsca w pełnym słońcu.

Wymagania

Na rabatach chabra uprawiamy najczęściej w tych miejscach, gdzie jesienią chcemy posadzić inne rośliny, bo koniec jego kwitnienia zbiega się z terminem rozmnażania czy jesiennego zakupu bylin. Roślina jak wszystkie chabry nie znosi gleb ciężkich i na nich masowo ginie. Najlepiej kwitną na gle­bach lekkich i przepuszczalnych, i niezbyt suchych. Drugim ważnym czynnikiem potrzebnym do masowego kwitnienia jest zasadowy odczyn gleby. Mając to na uwadze jesienią dajmy w to miejsce węglan wapnia, a jeśli tego nie zrobiliśmy to wiosną tlenek wapnia. Trzeba wystrzegać się nadmiernego nawożenie azotem, które bywa przyczyną silnego wzrostu wegeta­tywnego przy jednocześnie słabym kwitnieniu. Mając zwyczaj wiosennego nawożenia całego ogrodu to miejsce omińmy. Natomiast spora dawka kompostu dobrze się roślinie przysłuży. Zebrane nasiona można przechowywać nawet do 3 lat. Pozostawiony w spokoju może dać samosiew.

 

Rozmnażanie

Rozmnażamy wyłącznie przez wysiew nasion. Mamy jednak dwie możliwości ich wysiewu.

Wysiew wiosenny przeprowadzamy dość wcześnie bo około połowy kwietnia. Nasiona są dość duże bo w 1 gramie jest ich 250 – 300 sztuk. Łatwo zatem wysiać dość równomiernie. Nie da sie tak wysiać by nie przerywać lecz by siewki można była posadzić w innym miejscu trzeba je wyjąć z ziemi bardzo ostrożnie bo nie cierpią przesadzania. I tak wiele z nich padnie. Po przerywce odstęp między roślinami powinien mieć co najmniej 20 cm. Zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza będzie sprzymierzeńcem dobrego zdrowia roślin. W zależności od temperatury, kiełkowanie, trwa od 8 do 20 dni.

Jesienny wysiew nasion przeprowadzamy we wrześniu na rozsadniku, najlepiej do małych doniczek bo wówczas system korzeniowy nie ulegnie uszkodzeniu w cza­sie sadzenia. Nasiona namoczyć bo przyczynia się to do szybszego kiełkowania. Rzadko kiedy udaje się taką rozsadę posadzić jeszcze tego samego roku najczęściej wysadzamy ją wiosną roku następnego. Jesienny wysiew sprawia, że chabry kwitną już w maju lub na początku czerwca.. Wysiewy na rozsadniku należy zabezpieczyć na zimę warstwą gałązek roślin iglastych.

Choroby i szkodniki

Gatunek ten jest atakowany przez mszyce, szczególnie siewki i na to trzeba zwrócić uwagę. Z chorób to wszystkie chabry są podatne na mączniaka prawdziwego oraz rdzę. Zwalczanie obu chorób jest kłopotliwe, dość długie i często mało skuteczne dlatego lepiej zapobiegać, przez podlewanie raczej rano by liście zdążyły obeschnąć do wieczora oraz zachować zalecany odstęp między roślinami który ułatwi ruch powietrza utrudniając zarodnikom osiadanie na liściu. Jeśli tylko zauważymy podejrzany liść należy go usunąć.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Centurea moschata – http://blass.com.au/definitions/sweet sultan


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: