Floks Drummonda

©

©Phlox drummondii

Opis

Rodzina: Polemoniaceae – wielosiłowate

Floks roczny ma silnie rozgałęzione, cienkie, często pokładające się pędy. Liście owalnolancetowate o sercowatej nasadzie obejmują łodygę. Cała roślina jest gruczołowato owłosiona, dlatego sprawia wrażenie nieco lepkiej w dotyku. Różowo-czerwo­ne kwiaty o talerzykowatej, 5-cio płatkowej koronie przechodzącej w wąską rurkę zebrane są w wierzchotki.

Odmiany uprawne różnią się wysokością roślin, a także barwą i kształtem kwiatów. Z uwagi na kształt płatków korony podzielono floksa na dwie formy:

Phlox drummondi var. rotundata – ma płatki korony zaokrą­glone i szerokie;

Phlox drummondi var. stellaris – płatki wydłużone i ząbkowane (np. ‚Twinkle’).

Na świecie wciąż powstają nowe grupy odmian jak również pojedyncze odmiany. Wszystkie rozmnaża się z nasion lecz ich produkcja jest tajemnicą firmy, która daną odmianę wyhodowała. Dla przykładu:

‚Crème Brûlée’

‚Phlox of Sheep’

‚Dwarf Beauty Mixed’

Z pojedynczych odmian dla mnie jedną z ciekawszych jest ‘Grammy Pink/White’. Nasiona można dostać na razie tylko w Unii.

Występowanie

Pochodzi z Teksasu i północnego Meksyku lecz jest rozpowszechniony w całym południowo-wschodnim regionie USA.

Wysokość

Gatunek osiąga wysokość około 40 cm. U odmian waha się od 15 – 40 cm.

Termin kwitnienia

Od końca czerwca do jesiennych przymrozków.

Kolor kwiatu

Kwia­ty odmian mogą być białe, kremowe, morelowe, różowe, czerwone i fioletowe w różnych odcieniach oraz jed­no- lub dwubarwne. Dwubarwne kwiaty mają smugowate płatki lub kontrastowo zabarwioną ich nasadę, tzw. „oczko”. Na rysunku przedstawione są kolory gatunku botanicznego, przy czym pierwsze znalezione kwiaty były czerwone.

Stanowisko

Dla obfitości kwitnienia i ładnego wybarwienia kwiatów uprawiamy w pełnym słońcu.

Wymagania

Płomyki wymagają gleb żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych o odczynie lekko kwaśnym. Ponieważ w sklepach ogrodniczych można dostać suszony obornik uprzedzam, że płomyk źle znosi stanowiska świeżo nawiezione obornikiem. Mimo, że w miarę dobrze sobie radzi podczas letniej suszy to podlewanie jest konieczne. Inaczej płomyk przerwie okres kwitnienia i ponownie zacznie kwitnąć dopiero jak obniży się temperatura i wzrośnie ilość wody w podłożu. Natomiast w latach mokrych i chłodnych na ogół się nie udają. Jeśli płomyk kończy pierwsze masowe kwitnienie warto przyciąć rośliny by po krótkim okresie oglądać kolejne masowe kwitnienie.

Przy uprawie pojemnikowej po upływie miesiąca pod posadzenia trzeba zacząć nawozić rośliny. Nawozimy standardowo raz w tygodniu połową dawki zalecanej na opakowaniu. Uprawa w pojemnikach będzie od nas wymagała częstszego podlewania. Latem nawet dwa razy dziennie inaczej płomyk bardzo szybko przekwitnie. Na okres letnich upałów warto doniczkę postawić w miejscu gdzie słońce jest tylko do godzin południowych. Jak i czym obsadzono pokazaną doniczkę można zobaczyć na stronie http://www.provenwinners.com/combinations/combos.cfm?comboID=811 natomiast sposób na wiszącą doniczkę na stronie http://www.provenwinners.com/combinations/combos.cfm?comboID=1317 kto dobrze poszuka znajdzie także inne propozycje.

Rozmnażanie

Nasiona są raczej drobne bo w l g znajduje się ich 500-600 sztuk. Wysiewa się je na około 8 tygodni przed wysadzeniem na rabaty. Zatem wysiać musimy najpóźniej w połowie marca. W temperaturze 18°C kiełkowanie trwa 7-14 dni. Po 2-3 tygodniach od wschodów siewki pikuje się do doniczek lub wielodoniczek o średnicy 7-8 cm. Temperatura w jakiej powinniśmy uprawiać siewki to 10-13°C. Niestety w domu to prawie nieosiągalne. Postarajmy się jednak postawić je w jak najwidniejszym i najchłodniejszym miejscu. Kiedy siewka ma około 8 cm wysokości uszczykujemy ją. Czynimy tak z dwóch powodów, po pierwsze zachęcamy do krzewienia, ale w domu przy zbyt wysokiej temperaturze siewka nie będzie się wyciągać bo skupi się na produkcji bocznych pędów. Może się zdarzyć choć rzadko, że zanim nadejdzie termin wysadzenia do gruntu trzeba będzie przesadzić rośliny do większych doniczek. Na tydzień przed wysadzeniem do gruntu przystępujemy do hartowania rozsady. Doniczki stawiamy w osłoniętym i ciepłym miejscu tarasu czy balkonu i codziennie zwiększmy ilość czasu jaki rozsada pozostaje na zewnątrz. Przy sadzeniu na rabacie zachowajmy 20 cm odstęp między roślinami. Jeśli rośliny mają pójść do pojemnika to obsadzamy go jak tylko rozsada przerośnie małe doniczki bo inaczej będzie gubić dolne liście.

Informacja dla tych którzy mają urządzenia do doświetlania. Przedłużając dzień o około 2-3 godziny możemy przyspieszyć kwitnienie roślin.

Choroby i szkodniki

W przeciętnych warunkach naszego lata nie ma specjalnych zagrożeń. Jeśli jednak pojawi się lato raczej mokre ujawni się skłonność rośliny do mączniaka prawdziwego. Natomiast podczas suchego lata jeśli nie zadbamy o dostateczną ilość wody na pewno na roślinie pojawi się przędziorek.

Uwagi

Najniższe odmiany floksa stosuje się na obwódki, rabaty, można nimi także obsadzać pojemniki dekorujące tarasy i balkony. Te wyższe uprawia się jako grupy na rabatach oraz na kwiaty cięte. Kwiaty tnie się w momencie, kiedy pierwsze kwiaty w kwiatostanie są otwarte. W wazonie utrzymują świeżość przez 10 – 14 dni.

Łacińska nazwa rodzaju Phlox pochodzi od greckiego φλόξ, oznaczającego „płomień” – jest to odniesienie do intensywnego koloru pierwszych znalezionych kwiatów roślin gatunkowych. Natomiast nazwa gatunku czyli drummondii pochodzi od nazwiska poszukiwacza ciekawych roślin jakim był  Thomas Drummond, który przebywając w Teksasie zebrał i wysłał do Anglii nasiona floksa rocznego.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Grupy odmian – http://www.thompson-morgan.com/flowers/flower-seeds/annual-bedding-plant-seeds/

‘Grammy Pink/White’ – http://www.fleuroselect.com/goldmedal/details.aspx?id=628&lang=en

Reklamy

Komentarze 2 to “Floks Drummonda”

  1. Osu Says:

    Śliczne są te floksy. Jednak nęka mnie jedno pytanie: czy można je całkowicie hodować w domu?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: