Ketmia południowa

©

©Hibiscus trionum

Opis

Rodzina: Malvaceae – malwowate

Pędy wzniesione, wraz ze wzrostem pojawiają się wyrastające z węzłów pędy boczne, które czasem mogą rosnąć nawet poziomo. Liście ustawione pojedynczo w węźle i to sprawia, że łodyga przyjmuje lekko zygzakowaty kształt. Kształt liści jest dość zróżnicowany w zależności na jakiej wysokości na łodydze się znajdują. Pierwsze mogą być owalnego kształtu, a końcowe dłoniasto trójklapowe(czasem nie da się uniknąć nazw botanicznych) z głęboko powcinanymi klapami. Cała roślina nie ma zbyt atrakcyjnego wyglądu lecz o jej urodzie stanowią kwiaty, które pojedynczo pojawiają się na szczycie każdego pędu oraz w kątach liści na długich szypułkach. Ma on średnicę do 4 cm. Jego kształt jest typowym dla całej rodziny malwowatych. Kwiaty tej rośliny otwierają się pod koniec nocy i są otwarte do godzin południowych potem się zamykają, więdną i opadają. Roślina potrafi długo kwitnąć mimo krótkotrwałości pojedynczego kwiatu. Kwiaty nie otwierają się w dni pochmurne. Ciekawym elementem są także kielichy kwiatowe pod którymi znajduje się kryza z szydłowatych przylistków. Na zdjęciu głównym dobrze widać typową dla tego gatunku budowę kwiatu. Również torebki nasienne są elementem ozdobnym. Często pędy zbierane są w fazie dobrze wyrośniętej i wybarwionej lecz jeszcze niedojrzałej torebki nasiennej z przeznaczeniem do zasuszenia i późniejszego wykorzystania w bukieciarstwie.

Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 5 – 7 lat jeśli przechowywane są w chłodzie.

Dokładnie roślinę można oglądnąć na stronie http://flora.nhm-wien.ac.at/Seiten-Arten/Hibiscus-trionum.htm

Dla tych którzy jeszcze jej nie uprawiali to zdjęcie zobrazuje wielkość liści i kwiatów. http://www.northwestweeds.nsw.gov.au/photogallery/photo00007163/Bladder-ketmia-closeup-640-.jpg

Występowanie

Pierwotnie ketmia południowa była rodzimą rośliną obszaru na wschód od Morza Śródziemnego to dzięki swym zdolnościom przystosowawczym, masowej produkcji nasion, które mogą w glebie czekać kilka lat na sprzyjające warunki, rozprzestrzeniła się jako chwast na całym obszarze zwrotnikowo-równikowym. Jedynym jej wymaganiem na tych cieplejszych terenach jest odrobina wody. Dlatego mają z nią kłopot posiadacze nawadnianych pól.

Wysokość

Może dorosnąć do około 80 cm.

Termin kwitnienia

Od lipca do przymrozków.

Kolor kwiatu

Prawie biały. Każdy płatek przy złączeniu z dnem kwiatowym ma ciemno karminową plamę.

Stanowisko

W naszym klimacie sadzimy wyłącznie na słonecznym stanowisku.

Wymagania

Urośnie praktycznie na każdej glebie lecz dorodne rośliny i obfite kwitnienie uzyskamy na glebach przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych, dostatecznie wilgotnych i zasobnych. W czasie upałów warto ją podlewać bo dłużej i obficiej wówczas kwitnie. Przy uprawie pojemnikowej wystarczy standardowa ziemia do kwiatów, którą utrzymujemy wilgotną i zasilamy raz w tygodniu nawozem do roślin kwitnących.

Rozmnażanie

Wyłącznie przez wysiew nasion. Nasiona wysiewamy pod koniec marca. Wschodzą bez kaprysów już po 3-4 dniach.

Choroby i szkodniki

Nie ma szczególnych skłonności. W mokre lata bywa atakowana przez mączniaka rzekomego i szarą pleśń. W normalne lata może pojawić się rdza, ale rzadko. Ze szkodników mączlik, mszyce i przędziorek.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

H.trionum – http://www2.arnes.si/~bzwitt/flora/hibiscus_trionum.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: