Pępawa czerwona

©

Crepis rubra

Opis

Rodzina: Astraceae – astrowate

Nazwa gatunkowa jest tłumaczeniem nazwy łacińskiej i nie bardzo przystająca do rzeczywistości, dlatego w obiegu jest również nazwa Pępawa różowa.

Wytwarza przyziemną kępkę liści, które są lancetowate i pierzasto powcinane. Ze środka kępki wyrasta wiele pędów kwiatowych. Są wzniesione i w górnej części rozgałęzione. Pęd jest szorstki w dotyku, ulistniony lecz liście pędowe są mniejsze, łopatkowate. Każde rozgałęzienie pędu zakończone jest kwiatem, a właściwie kwiatostanem jakim jest koszyczek, złożonym wyłącznie z kwiatów języczkowych. Nasiona pępawy nie są duże, bo 1 gramie znajduje się ich 850 sztuk, zachowują zdolność kieł­kowania przez 2—3 lata. Trzeba je jednak trzymać w chłodzie.

Jak wygląda roślina w pełni kwitnienia można zobaczyć pod tym linkiem – http://species.wikimedia.org/wiki/File:Crepis_rubra1.jpg

Występowanie

Można ją znaleźć na Krecie, w Grecji, w południowych Włoszech i na Bałkanach. W tej ciepłej strefie kwitnie od kwietnia do czerwca. Tak to wygląda na Peloponezie – http://www.biolib.cz/en/image/id43942/

Wysokość

Między 25 a 40 – 45 cm.

Termin kwitnienia

Zakwita po czterech tygodniach od siewu i kwitnie przez całe lato, pod warunkiem, że będziemy usuwać przekwitłe pędy. W przeciwnym wypadku zakończy kwitnienie około połowy sierpnia.

Kolor kwiatu

Kwiaty gatunku są jasnoróżowe z wyraźnie ciemniejszym środkiem jaki stanowią nierozwinięte kwiatki. Istnieje już wiele odmian różniących się także(bo nie tylko) odcieniem różowego koloru. Ze wszystkich odmian największą popularność zdobywa jednak odmiana biała o nazwie ‚Snow White’.

Stanowisko

W naszej strefie sadzimy wyłącznie na stanowisku słonecznym.

Wymagania

Wszędzie w literaturze napisano, że dobrze sobie radzi z suszą. Jest to jednak prawda częściowa. Jak nauczyło mnie ubiegłoroczne doświadczenie owszem istniała, ale bardzo szybko przekwitła. Inna partia, która rosła przy ogrodowej fontannie i miała sporo wody z powodu chlapiących się dzieci kwitła miesiąc dłużej. Zatem kto chce mieć długo kwitnącą pępawę to oprócz wycinania przekwitłych pędów musi jej zapewnić w okresie suszy dostateczną ilość wody. Poza tym praktycznie urośnie wszędzie choć woli gleby o odczynie obojętnym, a nawet lekko zasadowym.

Mrozoodporność

Wytrzymuje mrozy do -15 stopni C, ale zimy nie przetrwa

Rozmnażanie

Wyłącznie przez wysiew nasion. By mieć wcześnie kwitnące rośliny można wysiać pod koniec marca i do ziemi sadzić już rozsadę. Sadzimy wówczas po zimnych ogrodnikach. Komu zależy na późniejszym kwitnieniu niech sieje na początku maja wprost do gruntu. Przerywając siewki zostawiamy odstęp między roślinami około 20 cm. Mając więcej nasion można część z nich wysiać jesienią. Jeśli zima będzie śnieżna to mają szansę przetrwać nawet naszą standardową zimę. Gdyby się nie udało to wówczas w maju posiejemy rezerwowe nasiona.

Choroby i szkodniki

Brak jakiś szczególnych skłonności.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Crepis rubra – http://garden-photos-com.photoshelter.com/


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: