Emilia szkarłatna

©

©Emilia coccinea

 

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Gatunek ma wiele synonimów – E. javanica, E. flammea, Cacalia coccinea, C. sagittata.

Z początku pojawia się luźna rozeta dość dużych liści o zmiennym kształcie. Z tej kępki w takcie sezonu wyrastają ulistnione, dość cienkie i dopiero na samej górze rozgałęzione pędy kwiatostanowe. Każde rozgałęzienie zakończone jest koszyczkiem złożonym z samych kwiatów rurkowatych. Wielkość koszyczka jest skromna i rzadko przekracza centymetr. Jednak z kępki wyrasta wiele pędów więc i kwiatków jest wiele. Niemniej pojedyncza roślina nie jest zbyt efektowna, by uzyskać kolorowy efekt trzeba posadzić grupę roślin. Wówczas jaskrawe kwiaty będące w większej masie rzucą się w oczy natychmiast, mimo swych niewielkich rozmiarów. Najpowszechniejszą w Europie odmianą jest „Scarlet Magic” o szkarłatnych kwiatach. Rośliny nadają się na kwiat cięty, a także do zasuszania.

Występowanie

Praktycznie w całej równikowej Afryce. Do Europy, a konkretnie do Anglii sprowadzono ją około 1800 roku.

Wysokość

Roślina jest zdecydowanie wyższa niż podano na opakowaniach nasion. Jej wysokość zaczyna się od 40 cm, ale łatwo dorasta do 60 cm. W naturze jest rośliną ponad metrową.

Termin kwitnienia

Koniec czerwca-lipiec do przymrozków

Kolor kwiatu

Szkarłatno-czerwony lub pomarańczowo-czerwony.

Stanowisko

Wyłącznie słoneczne

Wymagania

Jak wszystkie afrykańskie rośliny preferuje gleby przepuszczalne, dość żyzne, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Mimo swej odporności na wysokie temperatury w swej ojczyźnie kwitnie w porze deszczowej dlatego nie nadają się dla niej gleby bardzo suche. Owszem urośnie, ale kwiatów będzie niewiele i szybko przekwitną. Chcąc mieć długo i obficie kwitnące rośliny trzeba je w czasie suszy podlewać.

Rozmnażanie

Rozmnażamy przez wysiew nasion. Kto ma możliwości powinien wysiać pod koniec marca. Wydłużając w ten sposób okres wegetacji uzyska znacznie wcześniej kwitnące rośliny. Posiadacze wyłącznie parapetów mogą siać w połowie kwietnia i przepikowywać bezpośrednio do gruntu po minięciu okresu przymrozków. Nasiona w temperaturze pokojowej mogą dość długo nie wschodzić i pierwsze kiełki pojawią się po około 14 dniach. Nasiona warto przysypać tylko wermikulitem bo światło poprawia procent wschodów.

Uwagi

W Afryce liście innego gatunku są spożywane jako gotowane razem z roślinami strączkowymi. Natomiast nasza bohaterka jest wykorzystywana w lokalnej medycynie. tradycyjnej.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Emilia coccinea – http://www.ag.auburn.edu/hort/landscape/BEDDING_emilia_coccinea.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: