Porcelanka Menziesa

©

©Nemophila menziesii

Gdzieś w Kalifornii - kliknięcie na obrazek przenosi na stronę z podobnymi zdjęciami

Opis

Rodzina: Hydrophyllaceae – czerpakowate

Rodzaj obejmuje 11 gatunków. U nas w uprawie są tylko dwa. Przy czym porcelanka Menziesa jest jeszcze dzielona na tzw. formy różniące się przede wszystkim szczegółami dotyczącymi wyglądu kwiatów. W naszej ogródkowej uprawie spory systematyków mają marginalne znaczenie. My mamy uzyskać ładnie i długo kwitnące rośliny.

Porcelanka Menzisa ma synonim Nemophila insignis. Nazwa ta jest popularna w angielskojęzycznej strefie z uwagi na angielskiego botanika wysłanego w celach poszukiwania ciekawych roślin. On to tak nazwał znalezione rośliny. Botanik ten zginął w takcie wyprawy wpadając do głębokiego dołu(pułapki na dzikie bydło), do którego wcześniej wpadł młody byk. Ugodzony rogami zmarł z wykrwawienia. Znaleziono go dopiero gdy przeglądano pułapki.

Pędy wiotkie, od dołu płożące, górą wzniesione. Liście drobne, pierzaste lub głęboko wcinane, 3-12 klapowe. Pędy i liście owłosione. Powodem zainteresowania tą rośliną jest kolor jej kwiatów przypominający błękitne niebo. Te błękitne, 5-płatkowe kwiaty mają białe nasady płatków tworzące jasny środek kwiatu o średnicy do 4 cm. Z reguły są jednak nieco mniejsze. Wyrastają z kątów liści. Najpopularniejszą odmianą jest

‚Penny Black’ która ma kwiaty o ciemnofioletowych, biało obrzeżonych płatkach.

‚Snowstorm’ ma drobne czarne cętki, sięgające do 2/3 długości białych płatków. ‚Blueberry Eyes’ to z nowszych odmian.

­ N. maculata – porcelanka plamista. Jest innym popularnym u nas gatunkiem. Nieco niższa od poprzedniego gatunku lepiej się krzewiąca. Białe miseczkowate kwiaty o średnicy do 4 cm(na ogół 2-3 cm). Każdy z 5 płatków ma intensywnie fioletową plamę na wierzchołku i podobnie zabarwione unerwienie. Z powodu nieco niższego wzrostu i większej gęstości lepiej nadaje się do skrzynek i donic, a także na wszelkiego rodzaju obwódki.

Występowanie

Oba gatunki pochodzą z Kali­fornii.

Wysokość

Od 15 do 30 cm.

Termin kwitnienia

Oba opisane gatunki kwitną przez całe lato tym obficiej im chłodniejsze jest lato. Roślina rozpoczyna kwitnienie Rozpoczyna kwitnienie krótko po skończeniu kwitnienia bratków i stokrotek i z powodzeniem może być sadzona po nich.

Kolor kwiatu

Poza białym i błękitnym znajdziemy jeszcze fiolet czasem tak ciemny, że wydaje się czarny. Trwają prace nad kolorem zbliżonym do czerwonego. Mieszaniec ten czasem bywa w sprzedaży lecz u nas jest niedostępny.

Stanowisko

W naturze czyli w gorącej Kalifornii kwitnie wiosną, bo potem jest dla niego za gorąco i za sucho. Nasz klimat pozwala sadzić go zarówno w pełnym słońcu jak i pstrokatym cieniu. Chodzi o to by stanowisko było jak najchłodniejsze.

Wymagania

Preferuje gleby przepuszczalne (na zwięzłych nawet drenaż niewiele da przy mokrym lecie). Potrzebuje jednak gleb żyznych, dlatego przed sadzeniem dajmy przekompostowanego obornika jeśli mamy, lub przekopmy z ziemią kompost. Odczyn gleby najlepiej obojętny, ale zupełnie dobrze będzie rosła i kwitła zarówno na glebach lekko kwaśnych jak i na lekko zasadowych. Nawożenie jeśli daliśmy obornik lub kompost nie jest konieczne, ale jeśli zostanie nam w konewce po podlaniu innych kwiatów lub pomidorów można dać porcelance. Przedłużymy tym sposobem okres masowego kwitnienia. Choć to trudne jeśli mamy jej dużo to wiedzmy, że usuwanie zwiędłych kwiatów wyraźnie przyspiesza powstawanie nowych kwiatków. Jeśli chcemy mieć własny materiał siewny wystarczy zostawić jeden krzaczek gdzieś z tyłu. Jest to roślina lubiąca chłód i wilgotną glebę więc podczas upalnego lata by nam nie zaprzestała kwitnienia(a tak się dzieje jeśli rośnie temperatura szczególnie korzeni) należy utrzymywać glebę stale lekko wilgotną. Woda nie tylko zaspokaja zapotrzebowanie rośliny, ale także schładza podłoże.

Jedna istotna sprawa, nie sadźmy roślin zbyt gęsto, bo roślina mocno się krzewi i opady oraz brak przewiewu powietrza przy gruncie spowodują zagniwanie dolnych pędów. Także w doniczkach czy w skrzynkach zachowajmy ten 15 centymetrowy odstęp.

Rozmnażanie

Porcelanka nie lubi uszkadzania korzeni. Dlatego zalecane jest sianie wprost do gruntu. Nie oznacza to jednak braku możliwości wcześniejszego wysiewu. Wystarczy wysiać po kilka nasion do małych doniczek lub palet i potem usunąć słabsze siewki. Po przymrozkach wysadzamy razem z bryłką ziemi. Przy wcześniejszym siewie należy pamiętać, że optymalna temperatura kiełkowania to 12-14 0C zatem nie jest to łatwe zadanie w domu, chyba, że przynajmniej jedno okno mamy rozszczelnione. Siewki dość długo mogą nie pojawiać się na powierzchni bo standardowo kiełkują po około 2 tygodniach. Nie należy więc martwić się zbyt wcześnie. Zebrane i dobrze wysuszone nasiona przechowywane w szczelnych opakowaniach i na chłodno zachowują zdolność kiełkowania przez okres 3—4 lat.

Choroby i szkodniki

Roślina może być atakowana przez mszyce.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju pochodzi od greckich słów: nemos — gaj, lasek, philos — przyjaciel. Nazwano tak bo pierwsze rośliny znaleziono w pobliżu lasów i zagajników.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Inne zdjęcia tego typu pod linkiem http://www.travelvista.net/beautiful-nemophila-harmony-hitachi-seaside-park-japan/

Odmiany – http://www.flickr.com/photos/30873728@N04/page11/

W pewnym ogrodzie – http://www.karakusamon.com/tuta.html

W doniczce – http://thumbnail.image.rakuten.co.jp/s/?@0_mall/wfgarden/cabinet/ikou_20100107/img10302607365.jpg

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Porcelanka Menziesa”

  1. dorkasz1 Says:

    Na zdjęciach wygląda świetnie, ale mnie rozczarowała. Bardzo delikatna, z niewielką ilością kwiatów, zagubiła się na rabacie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: