Lnica marokańska

©

©Linaria maroccana

Opis

Rodzina: Plantaginaceae – babkowate

Rodzaj Linaria obejmuje 130 gatunków z tego dziko rośnie w naszym kraju 12 gatunków. W ogrodach z racji powstania nowych, obficiej i dłużej kwitnących odmian, drugą młodość przeżywa właśnie Lnica marokańska.

Jedna roślina na dobrych dla niej stanowiskach może wydać do 10 wzniesionych, choć mających tendencję do pokładania się w dolnej części łodyg. Łodygi są ulistnione równowąskimi i nieco lepkimi w górnej części pędu liśćmi mającymi długość 2-4 cm i szerokość około 5 mm. Każdy pęd jest zakończony szczytowym kwiatostanem w postaci grona  i kwiatki rozwijają się od dołu do góry. Cały kwiatostan na niewyciągniętej roślinie ma około 8-9 cm, co przy 30 cm wzrostu to spory procent pędu. Kwiaty są dwuwargowe o charakterystycznej wydętej , górnej części dolnej wargi. Ponieważ jest rośliną atrakcyjną dla pszczół, os i motyli więc nasiona zawiązuje w znacznych ilościach, jako że w każdym okrągławym owocku jest wiele nasion. Mimo, że istnieje możliwość samosiewu, to ilość nasion jaka przeżyje nasze standardowe zimy jet ograniczona dlatego lepiej zebrać dosuszyć i przetrzymać w chłodzie do wiosny.

W sklepach można dostać następujące serie odmian

‚Fairy Bouquet’ – średnica kwiatów ok. 1,3 cm i wysokość roślin 25 cm.

‚Fairy Lights’ – jest podobna do poprzedniej lecz ma nieco jaśniejsze barwy kwiatów.

‚Fairy Dwarf’ – to wyjątkowo niskie odmiany ,

‚Fantasy Mix’ – w tej chwili najpopularniejsza seria sprzedawana zawsze jako mieszanka kolorów.

Z wyjątkiem ostatniej serii, każdą wcześniej wymienionych da się kupić w pojedynczych kolorach. Pisząc, że ‚da się’ nie oznacza, że są dostępne w każdym sklepie. Jedna uwaga, odmiana ‚Fairy Blue’ będąca częścią składową serii ‚Fairy Bouquet’ jest bardzo nieodporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

L. reticulata jest gatunkiem trochę wyższym bo dorastającym do 40-45 cm lecz ma większe kwiaty. Nieco niższa od gatunku jest jego odmiana ‚Crimson and Gold’, która ma przeciętnie 30 cm.

W uprawie można znaleźć jeszcze kilka innych gatunków, ale to raczej w ogrodach hobbystów więc sobie daruję.

Lnica w niezbyt mokrym lecie jest bardzo dekoracyjną rośliną. Nadaje się na wąskie rabaty. W większych grupach daje piękne efekty barwne. Jako kwiat cięty utrzymuje długo w wazonie świeżość. Jeśli ktoś ma w ogrodzie dzieci można im dać do uprawy tą właśnie roślinę. Na pewno im się uda i będą miały wiele radości.

Występowanie

Jej ojczyzną jest Maroko lecz jako uciekinier z ogrodów lub dzięki celowemu działaniu występuje na wielu obszarach o cieplejszym klimacie.

Wysokość

W zależności od odmiany rośliny osiągają w pełni kwitnienia wysokość 25 – 35 cm, a ich średnica kępki na ogół wynosi 20–25 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć w zależności od sposobu wysiewu. Przy standardowym siewie wprost do gruntu zaczyna kwitnąć po połowie czerwca, lecz obfite kwitnienie przypada na lipiec. Pod koniec tego kwitnienia ścinamy rośliny najlepiej o połowę. Wówczas w końcu sierpnia i początku września będziemy mieć kolejne masowe kwitnienie. Dla zebrania nasion zostawia się jedną czy dwie nieprzycinane rośliny.

Kolor kwiatu

Gatunek ma kwiaty fioletowo-białe. Odmiany ogrodowe mają szersze spektrum barwne poczynając od białego przez żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony, lawendowy do fioletowego. Ich barwy szczególnie w słońcu, gdy się na nie patrzy mnie przypominają rozsypane landrynki.

Stanowisko

Standardowo podaje się, że siejemy na stanowisku słonecznym. Trzeba jednak dodać, że lnica jest wrażliwa na bardzo wysokie temperatury i w takim okresie może wyraźnie zmniejszyć kwitnienie. Zatem w słoneczne upalne lato możemy nie uzyskać zadowalającego rezultatu na takim stanowisku. Dlatego znacznie dla niej lepszym będzie stanowisko w którym słońce będzie albo rano albo popołudniu. Nie oznacza to jednak byśmy sadzili ją w cieniu drzew.

Wymagania

Swoje optimum znajdzie na glebach przepuszczalnych, przeciętnie żyznych – co nie oznacza gleb od lat nie nawożonych. Mimo swej tolerancji na krótkotrwałą suszę trzeba powiedzieć, że suche podłoże to bardzo wyraźne ograniczenie kwitnienia więc coś za coś. Ja wolę podlewać i mieć kwiaty. Odczyn podłoża powinien się mieścić w granicach od lekko kwaśnego do obojętnego.

Poza ścięciem po pierwszym kwitnieniu oraz standardowym odchwaszczaniu i podlewaniu w czasie trwającej suszy nie ma innych wymagań pielęgnacyjnych.

Przy uprawie pod kątem obsadzania pojemników do czego doskonale nadają się niższe odmiany warto zastosować rozmnażanie wcześniejsze. Musimy wiedzieć, że czasem w sprzedaży bywają sadzonki – szczególnie produkowane przez znanych producentów – niekoniecznie niższych odmian czy gatunków, a ich niski wzrost jest wynikiem działania retardanów(chemiczne środki skarlające). Tak wyglądają siewki skarlane i nie. Nasiona zebrane z takich kwiatów wydadzą rośliny o standardowej dla odmiany czy gatunku wzroście.

Rozmnażanie

Zdolność kiełkowania nasiona zachowują tylko do 2 lat i to pod warunkiem trzymania ich w chłodnych miejscach.

Ponieważ seria ‚Fantasy Mix’ dość dobrze znosi przesadzanie, można w końcu marca lub w kwietniu wysiać po kilka nasion do palet. Po wschodach usunąć najsłabsze siewki i czekać aż będzie można posadzić rośliny na miejsce stałe po uprzednim hartowaniu rozsady. Przy odpowiedniej intensywności światła siewki i temperatury około 16 0C zakwitną już po 45 dniach. Nawet jeśli to przedłuży się do 50-55 dni to i tak będziemy mieli wcześniej kwitnące rośliny.

W przypadku innych odmian jak i w przypadku kiedy nie wiemy co mamy siejemy już pod koniec kwietnia do gruntu. Mimo, że siewki dość dobrze znoszą niskie temperatury to przymrozków nie zniosą i trzeba je przed nimi zabezpieczyć. W chłodniejszych strefach naszego kraju lepiej siać w maju po przymrozkach. Siewki przerywamy zostawiając 15 – 20 cm odstępu między nimi. Podczas przerywania jeśli zadamy sobie nieco trudu i ostrożnie wykopiemy jedną siewkę to zobaczymy, że ma jeden długi korzonek z bardzo nieliczną ilością korzonków bocznych. To jest przyczyna dlaczego praktycznie znikomy procent przesadzanych roślin się przyjmie.

Choroby i szkodniki

Jeśli co to mszyce mogą być utrapieniem.

Uwagi

Łacińską nazwę rodzajową utworzono od łacińskiego słowa ‚linum’ — len, ponieważ liście wszystkich lnic są bardzo podobne do liści lnu.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Fantasy – http://www.pictokon.net/bilder/2008-09-bilder-fotos-bild-material/linaria-maroccana-fantasy-spring-mix-marokko-leinkraut-bluete-im-oktober-2008-bunte-balkonblumen-3.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: