Złocienie roczne

©

Chrysanthemum

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Jednoroczne złocienie pozostają w cieniu ich okazałych, bylinowych krewnych i są o wiele mniej popularne, niż na to zasługują.

Łodygi mają wzniesione, rozgałęzione, liście intensywnie zielone, ząbkowane. Kwiatostanem jak u wszystkich astrowatych jest koszyczek (dla uproszczenia nazywać go będę kwiatem), który składa się zwykle z żółtych kwiatów rurkowych tworzących „środek” i otaczających go kwiatów brzeżnych języczkowych o często ciekawych barwach. W uprawie najczęściej spotkamy się z następującymi gatunkami:

Chrysanthemum carinatum, syn. Ch. tricolor – złocień trójbarw­ny. Pochodzi z Afryki Północnej. Ich wysokość to przedział od 40 do 60 cm . Rośliny mają mocno rozgałęzione, grube łodygi. Liście ułożone skrętolegle, są nieco mięsiste, podwójnie pierzastodzielne o równowąskich, ząbkowanych odcinkach. Na zdrowych roślinach są bardzo dekoracyjne. Koszyczki kwiatowe, średnicy 5-7 cm, osadzone są pojedynczo na długich szypułkach. U gatunku kwiaty języczkowe są białe z żółto-purpurową nasadą, natomiast kwiaty rurkowe prawie czarne. Kwitnie od czerwca do września. Odmiany różnią się głównie barwą kwiatów języczkowatych, przy czym kwiaty rurkowe są zawsze innej barwy niż języczkowe. Wyhodowano również formy pełnokwiatowe.

Chrysanthemum coronarium – złocień wieńcowy (koronowy). Pochodzi w krajów śródziemnomorskich. Łodygi ma wzniesione, rozgałęzione, gęsto ulistnione. Ich wysokość to 40-80 cm. Liście są podwójnie pierza­stodzielne o lancetowatych, ząbkowanych odcinkach. Na dolnej części pędu liście osadzone są na wąskim ogonku, natomiast liście na górnej części pędu są siedzące, obejmujące łodygę. Koszyczki kwiatowe osadzone na bardzo dłu­gich szypułkach i mają około 4 cm średnicy. U gatunku kwiaty języczkowe żółte, a wewnętrzne kwiaty rurkowe zielonkawe. Inną cechą rozpoznawczą to wewnętrzne listki okrywy koszyczka, które są szeroko, błoniasto obrze­żone. Kwitnie od czerwca do września. W ramach gatunku są odmiany o zwiększonej licznie płatków.

Chrysanthemum segetum – złocień polny(zbożowy). Rośnie dziko w Europie, także w Polsce, jako pospolity chwast upraw zbożowych. Osiąga wysokość 30-80 cm. W przeciwieństwie do pozostałych gatunków ma dość słabo rozgałęzione łodygi. Liście w zarysie podługowate, nasadą obejmujące łodygę. Liście dolne są pierzaste wcinane o drobno ząbkowanych odcinkach, natomiast górne grubo ząbkowane. Koszycz­ki kwiatowe średnicy 3-5 cm. Brzeżne kwiaty języczkowe są białe lub żółte, a kwia­ty rurkowe żółte lub brązowe. Kwitnie w czerwcu-lipcu.

Występowanie

Złocień pochodzi z Afryki Północnej i Europy Południowej

Wysokość

Wysokość 30-80 cm.

Termin kwitnienia

Kwitną od końca czerwca do przymrozków.

Kolor kwiatu

Uzależniony od gatunku i odmiany.

Stanowisko

Najobficiej kwitną w miejscach słonecznych. Z doświadczenia wiem, że nie warto ich siać na innych stanowiskach.

Wymagania

Są roślinami ceniącymi sobie gleby przepuszczalne, o odczynie obojętnym czyli najlepiej jesienią zwapnowane. Z racji intensywnego wzrostu, obfitości i długotrwałości kwitnienia potrzebuję gleb zasobnych w skła­dniki pokarmowe i umiarkowanie wilgotnych. Ponieważ rośliny dość płytko się korzenią, wymagają podlewania w okresie suszy. Usuwanie przekwitłych kwiatów bardzo wyraźnie wpływa na intensywność i długotrwałość kwitnienia.

Rozmnażanie

Złocienie jednoroczne rozmnaża się z nasion. Zdolność kiełkowania zachowują przez 2—4 lata. Są to średniej wielkości nasiona bo w zależności od gatunku w l g znajduje się od 300 do 600 sztuk. Wysiewamy je w marcu—kwietniu najlepiej do zim­nych inspektów. W tych warunkach nasiona kiełkują po 8—10 dniach. Siewki przesadzamy w maju do gruntu w rozstawie co 20—25 cm. Wysiane wprost do gruntu zakwitną znacznie później. Jednak siew w mieszkaniu nie jest najlepszym wyjściem bo zbyt wysoka temperatura i brak światła powoduje wyciąganie się siewek.

Choroby i szkodniki

Bywają atakowane przez mszyce.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju pochodzi od greckich słów ‚chryzos‚ — złoto, ‚anthemon‚ — kwiat. Pierwsze opisane kwiaty były żółte.

Wszystkie wysokie odmiany doskonale nadają się na kwiat cięty, gdyż stosunkowo długo zachowują świeżość w wazonie.

Kto ma szklarnię może pokusić się o zimowe podpędznie odmian złocienia polnego – Chrysanthemum segetum.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

http://www.postercartel.com/en/1705-65260.aspx?o=1705P-65260&size=3

http://www.meemelink.com/prints pages/26695.Chrysanthemum_carinatum.htm

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: