Bartonia złocista

©

©Bartonia aurea

Opis

Rodzina: Loasaceae

Roślina w uprawie znajduje się od początku XVIII wieku, lecz u nas praktycznie bardzo mało znana.

Obecna jej nazwa to Mentzelia lindleyi. Pozostałam przy starej nazwie bo jest nieco bardziej znana.

Roślina o wzniesionych pędach rozgałęziających się w górnej części. Pędy ulistnione. Liście siedzące, lancetowate, pierzasto powcinane. Zarówno liście jak i łodygi mają sinawy odcień. Na każdym rozgałęzieniu w kątach liści pojawiają się kwiaty o średnicy do 5 cm . Roślina kwitnie bardzo obficie przez całe lato Ponieważ rozwijają się od dołu i systematycznie wraz ze wzrostem pędu. Oprócz atrakcyjnego koloru kwiatów dodatkową ich ozdobą jest półkulisty pęczek dość długich pręcików. Mają delikatny zapach najłatwiej wyczuwalny wieczorem, ale i dla nas wadę, bo zamykają się przy pochmurnej pogodzie. Kiedy się patrzy na roślinę nieodparcie nasuwa się skojarzenie z kwitnącym dziurawcem

Występowanie

Jest rodzima dla Kalifornii

Wysokość

Od 50-70 сm.

Termin kwitnienia

Od czerwca do września.

Kolor kwiatu

Złoto-żółty.

Stanowisko

Siejemy lub sadzimy w pełnym słońcu i na otwartej przestrzeni.

Wymagania

Brak specjalnych wymagań. Jednak nie jest to roślina na gleby zwięzłe czy torfowe bo jest podatna na gnicie korzeni przy niewielkim nawet nadmiarze wody. Potrzebuje zatem dobrze przepuszczalnych gleb. Z uwagi na obfitość i długość kwitnienia wymaga gleb zasobnych. Także mimo swej odporności na suszę wyraźnie trzeba stwierdzić, że prawdziwy efekt osiągniemy tylko wówczas gdy zapewnimy roślinie dostateczną ilość wody.

Przy uprawie jedna uwaga – roślina ma pędy dość wiotkie i często się pokłada. By temu zapobiec sadzimy nie rzadziej jak co 20 cm, a czasem gęściej. Poza tym roślina ma dość lekki pokrój i by uzyskać efekt musimy mieć dość sporą kępę roślin. Jeśli nie mamy metra kwadratowego wolnego miejsca zrezygnujmy bo będziemy zawiedzeni. I jeszcze jedno zupełnie nie sprawdza się uprawiana w donicach.

Rozmnażanie

Wysiew nasion wprost na miejsce stałe i potem przerwać zostawiając siewki co 20 cm. Nasiona są drobne bo w 1 gramie jest ich około 1700 sztuk i zachowują zdolność kiełkowania do 3 lat, lecz siła kiełkowania spada i wschodzi z każdym rokiem mniej nasion.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Bartonia aurea + pojedyncza roślina – http://commons.wikimedia.org/wiki/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: