Gilia głowkowata

©

©Gilia capitata

Opis

Rodzina: Polemoniaceae – wielosiłowate

Gatunek dość zmienny w wyglądzie dlatego został podzielony na kilka podgatunków. Nie będę jednak przynudzać ich wymienianiem. Podaję tą informację bo z wysianych nasion czasem na rabacie mogą pojawić się rośliny nieco różniące się w wyglądzie czy kolorze kwiatów.

Roślina o pędach wzniesionych i ulistnionych. Trochę z wyglądu koperkowe liście dają tej roślinie atrakcyjny wygląd nawet jak nie kwitnie. Nieco zgrzytem jest fakt, że osadzone są na optycznie zbyt grubej łodydze, która rozgałęzia się dopiero w górnej części. Inną cechą liści jest osadzenie ich w większej ilości na dolnych partiach pędu. Można tą cechę wykorzystać i uprawiać roślinę na kwiat cięty. Każde rozgałęzienie pędu zakończone jest kulistym kwiatostanem złożonym z dużej ilości(nawet 100) pojedynczych kwiatów, które wyróżniają się pręcikami i słupkiem znacznie dłuższymi niż płatki kwiatka. To powoduje, że wyglądem przypomina kulistą poduszeczkę do igieł. Kwiatostan nie jest duży i ma około 3 cm średnicy. Zatem by był zauważalny efekt musi ich być dużo.

Występowanie

Roślina rodzima dla całej zachodniej części Ameryki Północnej od Alaski po północny Meksyk. Jest dość powszechnie występującym „chwastem” bo spotkać ją można w wielu siedliskach lecz najczęściej na glebach piaszczystych i skalistych.

Wysokość

Dość zróżnicowana bo od 30 do nawet 90 cm.

Termin kwitnienia

Uzależniony od sposobu siewu nasion. Przy standardowym siewie wprost do gruntu zaczyna kwitnąć pod koniec lipca.

Kolor kwiatu

Wiele odcieni niebieskiego lecz także prawie biały.

Stanowisko

Siejemy wyłącznie w pełnym słońcu. W półcieniu lepiej rośnie lecz słabiej kwitnie.

Wymagania

Roślina bardzo tolerancyjna wobec podłoża. Także odporna na suszę. Niemniej proszę zerknąć na te dwa zdjęcia. Jedno pochodzi z ogrodu gdzie było dostatecznie wilgotno, a drugie ze stanowiska naturalnego gdzie roślina rośnie jak natura wyznacza.

Zatem ja wolę dać jej glebę przepuszczalną, przeciętnie żyzną o odczynie w dość dużym zakresie bo może to być zarówno lekko kwaśna jak i lekko zasadowa. Zawsze jednak w momencie pojawienia się suszy wolę podlać by mieć na co patrzeć. Tym bardziej, że kwitnie w okresie kiedy nie za dużo kwiatów w ogrodzie.

W momencie pojawienia się kwiatostanów roślina może już być dość wysoka dlatego nie sadźmy jej na pierwszym planie tylko w środkowej części rabaty i za wczasu poszukajmy niezbyt szpetnych podpórek.

Nie mam doświadczenia z samosiewem. Mimo, że literatura mówi o sporym samosiewie lecz ja ścinam przekwitłe pędy więc nie wiem czy nasiona przetrwają nasze zimy. W tym roku spróbuje poeksperymentować.

Rozmnażanie

Ponieważ roślina po kilku dniach od wysiewu zaczyna kiełkować nie specjalnie spieszmy się z jej wysiewem. Mimo, że na opakowaniach pisze by siać w kwietniu to początek kwietnia, a koniec kwietnia to różnica znaczna. Siewki są dość wrażliwe na przymrozki, a wschody pojawią się najpóźniej po 20 dniach. Bezpieczniej zatem siać pod koniec kwietnia. Oczywiście wiosna wiośnie nie równa, ale mówię o pewnych przeciętnych warunkach.

By przyspieszyć kwitnienie można wysiać do pojemników i w zależności czy wysiejemy 4 tygodnie przed sadzeniem czy 8 tygodni przed sadzeniem kwiaty uzyskamy albo na przełomie maja i czerwca, albo na przełomie czerwca i lipca. Wszystko zależy czy mamy dość miejsca i czy jest ono dostatecznie widne by siać w marcu.

Siewki przerywamy zostawiając rośliny co około 8 cm natomiast sadzonki sadzimy w rozstawie co 10-12 cm.

I jeszcze jedno, nie siejmy jej zbyt głęboko najwyżej pół centymetra ziemi nad nasionem.

Uwagi

Oprócz pożytku jakim mogą być kwiaty do wazonu to trzeba wiedzieć, że roślina przyciąga masę motyli i innych owadów.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiatostan + siewka – http://www.wildflower.org/plants/result.php?id_plant=gica5

W naturze + Gruba łodyga- http://www.calflora.net/bloomingplants/globegilia.html

Gilia capitata – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/70364/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: