Ubiorek okółkowy(baldaszkowy)

©

©Iberis umbellata

Opis

Rodzina: Brassicaceae – kapustowate

Ten szybko rosnący gatunek ma pędy rozga­łęziające się powyżej połowy swej wysokości co widać na tej rycinie. Na ogół wzniesione z tendencją do pokładania się. Liście wąskie, lancetowate, na pędzie ułożone naprzemianlegle. Każdy pęd zakończony kwiatostanem zwanym baldachogronem, mającymi do 5 cm średnicy.

Cechą baldachogrona jest to, że u dołu ma już torebki nasienne, a u góry kwiaty. Pojedyncze kwiatki są czteropłatkowe o nierównych płatkach.

Dwa z nich są mniejsze niż dwa pozostałe. Kwitnienie jest dość obfite. W sprzyjających warunkach prawie nie widać liści.

W obrocie handlowym w naszym kraju praktycznie istnieją tylko mieszanki kolorów. Przede wszystkim są to odmiany należące do grupy ‚Fairy’, której odmiany mają kwiaty białe, różowe, lawendowe lub karmazynowe, Istnieje także seria ‚Dwarf Fairy’ której odmiany dorastają tylko do wys. 20 cm. Kwiaty są w różnych odcieniach różu, czerwieni, purpury i bieli. Z odmian pojedynczych mamy ‚Red Flash’ (30 cm, karminowa), ‚Pink Queen’ ma różowoczerwone kwiaty, ‚Red Flash’ – żywokarminowe, a ‚Rosa Cardinal’ – różowo-szkarłatne kwiaty.

Oprócz tego gatunku w uprawie znajduje się jeszcze kilka innych lecz najczęściej jest uprawiany;

Iberis amara L. — ubiorek gorzki  Występuje w Europie Południowej i Zacho­dniej. Wyrasta do wysokości 20—30 cm, kwiaty ma białe zebrane w gęste baldachogrona, wydłużające się silnie pod koniec kwitnienia. Jego forma botaniczna I. a. var. coronaria ma kilka niskich form ogrodowych.

‚Hyacinthiflora’ – o dużych kwiatach zebranych w długie, gęste grona,

‚Iceberg’ – o czysto białych kwiatach,

‚Pinnacle’ – o silnie pachnących, czysto białych kwiatach.

Pozostałe gatunki roczne mają małe znaczenie w uprawie ogrodowej.

Występowanie

Pochodzi z Europy Południo­wej.

Wysokość

Dorasta do 30-40 cm.

Termin kwitnienia

Rośliny z siewu wiosennego kwitną w lipcu-sierpniu, z jesiennego już w maju-czerwcu. Zatem chcąc mieć kwiaty jak najdłużej warto siać część jesienią, a część wiosną.

Kolor kwiatu

Biały, różowy, niebiesko-fioletowy i purpurowy.

Stanowisko

Sta­nowisko powinno być słoneczne. Będzie jednak tolerował wystawę wschodnią lub zachodnią.

Wymagania

Ubiorek jest najmniej wymagającą rośliną spośród jednorocznych. Dobrze rośnie na słabych ziemiach, w zadymionym powietrzu. Można je sa­dzić na rabatach, w ogrodach skalnych, a także na balko­nach. Szczególnie pięknie wyglądają sa­dzone jako zwarty, kwitnący kobierzec. Wymagają jedynie przeciętnie wilgotnej gleby.

Przy­cięcie przekwitających roślin pozwala na przedłużenie kwitnienia do końca lata. Z zabiegiem tym nie warto czekać do końca kwitnienia(rośliny bardzo kiepsko wyglądają), warto go wykonać już po zauważeniu wyraźnego osłabienia kwitnienia. Dotyczy to oczywiście roślin uzyskanych z siewu jesiennego bo rośliny z siewu wiosennego raczej nie zdążą z drugim kwitnieniem przed przymrozkami.

Uprawiając w pojemnikach należy roślinę systematycznie podlewać i zasilać. Z reguły latem jest to podlewanie codzienne. Jednak na wszelki wypadek napiszę, że między podlewaniami wierzchnia warstewka ziemi powinna przeschnąć.

Rozmnażanie

(torebka nasienna) W l g znajduje się oko­ło 400 nasion. Zatem są średnio nieco powyżej milimetra średnicy. Kiełkowanie trwa 3-4 dni. Ubiorki można wysiewać wiosną (kwiecień) lub jesienią (wrzesień-październik). Jesienne wschody wymagają okrycia na zimę, najlepiej ga­łązkami roślin iglastych. Siejemy od razu na miejsce stałe bo ubiorki nie znoszą przesadzania. Po wschodach przerywamy zostawiając rośliny co 15-20 cm. Czyli między roślinami dłoń powinna się zmieścić swobodnie.

Choroby i szkodniki

Młode rośliny mogą być atakowane przez ślimaki i to zarówno skorupowe jak i nagie.

Uwagi

Roślina nie nadaje się na kwiat cięty.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Iberis umbelata –http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/131709/

Kwiaty+owoce –http://s274.photobucket.com/albums/jj258/MichiganDave1234/2009/Plants/?action=view&current=Candytuft090705.jpg

Kwiatek –http://www.asergeev.com/pictures/archives/compress/2009/697/16.htm

Kwiatostan – http://plantr.de/page/12/?s

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: