Nemezja powabna

©

©Nemesia strumosa

Opis

Rodzina: Scrophulariaceae — trędownikowate

Nemezja ma trzy zalety:

  • jest łatwa do uprawy,

  • kwitnie szybko po posadzeniu na kwietniku,

  • wydaje wielobarwne kwiaty.

Rodzaj obejmuje około 50 gatun­ków. W naszym kraju powszechnie uprawiane są odmiany tylko jednego gatunku, a mianowicie Nemezji powabnej. Rośliny mają łodygi wzniesione i dość mocno rozgałęzione. Liście są siedzące i na pędzie ułożone naprzemianlegle. Są równowąskie lub lancetowate o ząbkowanym brzegu. Kwiaty typowe dla tej rodziny czyli dwuwargowe z ostrogą lub wyraźnym wydęciem na dolnej wardze, u niektórych odmian lejkowate. Osadzone na krótkich szypułkach tworzą luźne grona. W zasadzie w uprawie są tylko mieszańce uzyskane przez krzyżowanie tego gatunku z Nemezją versicolor i często znajdziemy wówczas na opakowaniach dobrych firm nazwę Nemezja hybrida. W naszych warunkach są to przeważnie mieszanki barwne. Kto chciałby mieć pojedyncze kolory w większości będzie musiał albo sprowadzić sobie nasiona, albo pikować pojedynczo i potem segregować po pierwszym kwiatku.

Dla tych co ściągają sobie nasiona z zagranicy podam pobieżną charakterystykę innych często uprawianych gatunków i ich odmian.

Nemesia floribunda ma wysokość 20—30 cm, kwiaty białe, niekiedy z ciemnofioletowymi paskami.

Nemesia strumosa var. suttonii ma wiele różnobarwnych odmian o kwiatach stosunkowo dużych.

Nemesia versicolor — nemezja wielobarwna — naj­wyższa z uprawianych gatunków, osiąga wysokość około 35—50 cm. Ma nieco większe kwiaty i kwitnie bardzo obficie.

Nemesia versicolor var. compacta, wysokości 20—25 cm, tworzy gęste kępki okryte kwiatami o różnych barwach.

Występowanie

Nemezje występują w Ameryce Południowej i Afryce.

Wysokość

Rośliny wysokości 20— 50 cm.

Termin kwitnienia

Od czerwca do września.

Kolor kwiatu

Od białego przez złoto-żółty, różowy, wiśniowy, fioletowy po niebieski. Są także odmiany o kwiatach dwubarwnych.

Stanowisko

Wymagają słonecznego stanowiska lecz zaakceptują także wystawę wschodnią jeśli będzie światło przynajmniej do godzin południowych.

Wymagania

Sekretem wręcz oszałamiającego kwitnienia kwiatów jest dobra rozsada ale i uprawa na glebach przepuszczalnych przy zapewnieniu prawie stale lekko wilgotnej gleby. Nawet chwilowy brak wilgoci może wpłynąć na zahamowanie kwitnienia. Jednak jest bardzo wrażliwa na jej nadmiar dlatego uprawiając w pojemnikach należy przygotować sobie podłoże z dużym udziałem drobnego żwiru lub wermikulitu oraz bezwzględnie stosować warstwę drenażową. Wówczas nawet przy większym deszczu podczas naszej nieobecności możemy być spokojni o roślinę. Po minięciu pierwszej fali masowego kwitnienia nie ma na co czekać tylko przyciąć roślinę i poczekać na pojawienie się nowych pędów bocznych które zakwitną w sposób masowy ponownie. Jeśli nie zrobimy tego pod koniec pierwszego kwitnienia roślina może nie zdążyć z kolejnym.

Rozmnażanie

Nemezje uprawia się z nasion. Zdolność kiełkowania zachowują przez 2—3 lata. Jeśli wysiewamy w domu jest wprawdzie pewien problem z korelacją między światłem a temperaturą, ale doświadczenie uczy, że warto wysiać nasiona pod koniec marca zamiast standardowo w kwietniu jeśli tylko mamy szansę na utrzymanie temperatury w granicach 18 0C. Nemezja kiełkuje wprawdzie o kilka dni dłużej, ale kiełkuje równiej niż ta sama roślina przetrzymywana w temperaturze 22 0C. Równomierne wschody to równomierne sadzonki w tym samym czasie co w dalszym etapie przekłada się na równomierność kwitnienia. Jeśli wysialiśmy do skrzynek siewki można przerwać zostawiając rośliny co 5 cm. Można pikować jak siewki wytworzą liście właściwe. Ponieważ to małe roślinki pikujemy niewielkimi pęczkami. Kiedy roślinki będą miały wyrośnięte 3 liście właściwe uszczykujemy wierzchołki dla lepszego rozkrzewienia. Na żadnym etapie produkcji rozsady nie wolno dopuścić do jej przywiędnięcia. Jest częstym powodem słabego kwitnięcia. By spokojnie podlewać bez obawy zalania korzeni na co nemezja jest dość wrażliwa pod jej produkcję przygotujmy sobie podłoże wymieszane z drobnym żwirkiem akwarystycznym, dając co najmniej 1/3 objętości ziemi. Po zapikowaniu kto tylko ma możliwość niech obniży temperaturę do 16 0C. Zapobiegnie to wyciąganiu się rozsady. Po zahartowaniu rozsady wysadzamy po połowie maja w rozstawie co około 15 cm. To statystyczna długość dłoni kobiety. Gdyby pogoda pozwoliła można w cieplejszej części kraju wysiać nasiona w połowie kwietnia wprost do gruntu. Na pewno nie da się liczyć na ten sposób, ale od czasu do czasu pogoda daje taką szansę.

Informacja dla kupujących rozsadę – w większości jest to roślina skarlona przez zastosowanie retardantów i doświetlana, dlatego własne nasiona wysiane w kolejnym roku często dają rośliny wyższe(brak retardantów) i później kwitnące bo brak takiej ilości światła by skrócił się okres od wysiewów do kwitnienia.

Zastosowanie

Nemezja najpiękniej wygląda na n rabatach jednogatunkowych i na obwódkach dużych kwietników. Kiedy jest jej sporo daje wesołą plamę barwną. Nadaje się również na balkony i tarasy oraz do mis dekoracyjnych i większych choć niewysokich donic. Odmiany naj­wyższe uprawiamy na kwiat cięty, do tworzenia niewielkich, zwartych bukietów.

 Przypisy

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu by sobie wyrobić pogląd co można zrobić z tą rośliną. Może jeszcze tylko nadmienię, że nazwa ‚Sunsatia’ jest zastrzeżoną nazwą handlową dla odmian wyhodowanych przez tę firmę i nie ma nic wspólnego z nazwami botanicznymi.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Nemezja powabna”

  1. blumen beppo Says:

    Great plant, still in flower in my garden from February till now!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: