Wrotycz maruna

©

©Tanacetum parthenium

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

I choć roślina ta jest krótkowieczną byliną, podobnie jak malwa najobficiej kwitnie w drugim roku, dlatego zdecydowałam się opisać ją jako kwiaty dwuletnie.

Dawniej uważano marunę za roślinę, której ozdobą są tylko liście. Dzięki pracom hodowlanym uzyskano odmiany o dekoracyjnych liściach i kwiatach. Wiele odmian hodowano pod kątem użytkowania na kwiat cięty. Złocień maruna żyje stosunkowo krótko lecz daje obfity samosiew sprawiając wrażenie długotrwałego pobytu na jednym miejscu.

Cała roślina jest gruczołowato owłosiona i silnie aromatyczna. Ma mocne rozgałęzio­ne, u podstawy zdrewniałe łodygi. Liście głęboko pierzastowcinane, ogonkowe u dołu i siedzące u góry, długości do 7 cm, gęsto okrywające pędy. Liście mają barwę od zielonej, przez jasnozieloną, żółtozieloną do złotożółtej u odmiany ‚Aureum’.

Koszyczki kwiatowe, średnicy od 1 cm do 3 cm, zebrane w gęste baldachogrona. U gatunku kwiaty języczkowate białe, a rurkowate żółte. Hodowcy postarali się by do tradycyjnego koszyczka dołączyły kwiaty typu pomponowego złożone wyłącznie z kwiatów rurkowatych i pomponowego gdzie zewnętrzny krąg zajmują maleńkie kwiaty języczkowe. Ten typ kwiatu bywa nazywany kołnierzykowym.

Na europejskim rynku dostępne jest około 30 odmian wszystkich rodzajów kwiatów, ja postaram się pominąć odmiany przeznaczone wyłącznie do upraw produkcyjnych na kwiat cięty. Zatem:

Pomponowe białe to ‚Spring Spirit‚, ‚Summer Spirit‚, ‚Schneekrone‚ i ‚Selma Stern‚ oraz seria Ivanka;

Pomponowe żółte to ‚Sweet Yellow‚;

Kołnierzykowe białe to przede wszystkim odmiana ‚Crown White‚.

Kwiaty pojedyncze to przede wszystkim odmiany ‚Daisy‚, ‚Roya‚ bardzo wczesna o dużej tolerancji wobec niskiej temperatury oraz ‚Fortuna‚ z dużym, kulistym dyskiem żółtych kwia­tów rurkowatych.

Wszystkie wymienione odmiany to odmiany dość wysokie do około 60 cm. Są jeszcze odmiany niższe między innymi:

Goldball‚ – 25 cm, złotożółta;

Schneeball‚ – 35 cm, biała o rurkowato zrośnię­tych kwiatach języczkowatych

Weisser Stern‚ – 18 cm, o półpełnych, białych koszyczkach.

Występowanie

Jest to bylina dziko rosnąca w Azji Mniejszej i na Kaukazie.

Wysokość

Osiąga wysokość do 70 cm.

Termin kwitnienia

Może kwitnąć od czerwca do września pod warunkiem systematycznego siewu i wysadzania w różnych terminach.

Kolor kwiatu

Biały, żółty lub biało-żółty.

Stanowisko

Wrotycz maruna jest rośliną światłolubną, ale źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie i wysokie temperatury. Często przy słonecznych i upalnych latach, o wysokiej temperaturze nocą roślina kwitnie słabiej i krótko, szybciej się starzeje. Ponieważ w takich warunkach liście szybko żółkną lub wręcz są poparzone, a pąki kwiatowe zasychają. Ta cecha maruny powoduje, że nie da się przenieść jej upraw produkcyjnych do krajów południowych(czytaj biedniejszych o taniej sile roboczej). Chcąc mieć zatem ładnie i w miarę długo kwitnące rośliny wybierajmy miejsca jeśli już wystawione na bezpośrednie słońce to na otwartej przestrzeni gdzie wiatr obniży nieco temperaturę. Jeśli ktoś się zastanawiał dlaczego maruna tak słabo kwitnie to teraz już wie. Ponieważ trudno przewidzieć jakie będzie lato warto posadzić tą roślinę w dwóch różnych stanowiskach. Zawsze z którymś trafimy.

Wymagania

Wymagania co do podłoża są w zasadzie dwa. Nie może to być gleba podmakająca i lotne piaski. Poza tymi dwoma skrajnościami urośnie w miarę ładnie wszędzie. Przy czym trzeba sobie zdawać sprawę, że na piaszczystych glebach by nie zdrewniała nam po tygodniu trzeba podlewać i dokarmiać. Z dokarmiania można zrezygnować jeśli daliśmy sporą dawkę kompostu i przekopaliśmy z ziemią ogrodową. Oprócz składników pokarmowych podniesie się odczyn gleby bo maruna woli odczyn obojętny od kwaśnego. Jest jeszcze jeden trik – jeśli zanosi się, że lato będzie bardzo słoneczne i gorące, a mamy gdzieś wolną przestrzeń w półcieniu to wrotycz zniesie przesadzenie nawet jeśli ma już pąki kwiatowe prawie na rozwinięciu. Oczywiście po takim zabiegu będzie wymagał podlewania.

Mrozoodporność

Maruny dobrze zimują przy założeniu, że co 2 lata podzielimy kępę i posadzimy na innym stanowisku.

Rozmnażanie

Wrotycz marunę rozmnaża się z siewu nasion, od stycznia do czerwca w zależności jakie mamy warunki(mamy lub nie szklarnię lub oszkloną werandę). Musimy jednak pamiętać, że nawet wyższe odmiany przy późniejszych terminach siewu, będą miały krótsze pędy. Wrotycz ma bardzo drobne nasiona bo w 1 gramie znajduje się ich do 7000 sztuk. Przy wysiewie wprost do gruntu nie ma to większego znaczenia, ale przy siewie do pojemników warto mieszać nasiona z suchym piaskiem bo uzyskamy równiejsze wschody. W pomieszczeniach siewki wschodzą nieco szybciej po około 16-18 dniach , a wysiane w kwietniu wprost do gruntu kiełkują po około 25-30 dniach. Kwiaty uzyskujemy po około 20 tygodniach od siewu pod osłonami, a wysiane wprost do gruntu po około 12 tygodniach. Zatem regulując termin wysiewu możemy mieć roślinę kwitnącą całe lato, a nie tylko około 14 dni jak kwitnie jedna roślina.

Choroby i szkodniki

Podczas mokrego lata problemem może być mączniak prawdziwy. Dlatego warto mieć w pogotowiu jeden z preparatów: Score 250 EC, Nimrod 250 EC, Saprol 190 EC lub Amistar 250 SC.

Na wiosnę lub pod jesień może pokazać się mszyca lecz Talstar 100 EC czy Nissorun 10 EC. sobie z nią poradzą

Uwagi

Ciąć kwiaty do wazonu powinniśmy w czasie, kiedy na pędach rozwinięte jest kilka koszyczków.

Mniejsze odmiany spokojnie można uprawiać we wszelkiego typu pojemnikach.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W wazonie + „Aureum” – https://www.learn2grow.com/plants/tanacetum-parthenium-tetrawhite-images-large-132315/

Reklamy

Komentarze 2 to “Wrotycz maruna”

  1. Elżbieta Says:

    Witam Panią. Skojarzyła mi się nazwa rośliny „maruna”. Otóż mam w ogródku roślinę, spadek po prababci. Nazywamy roślinę „marunka”. To bylina, mająca bardzo liczne, śliczne białe kwiatuszki niczym pełne, małe różyczki. Wysokość rośliny ok. 50cm, łodyga mocna, twarda, liście drobne, wąskie, nieco błyszczące. Długo utrzymuje się w wazonie jako kwiat cięty. Nie spotkałam dotąd żadnej prezentacji tej rośliny, szulkam jej od lat. Nie jestem zarejestrowana, więc zdjęcie mogę wysłać na maila. Pozdrawiam, Elżbieta


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: