Kroplik ogrodowy

©

©Mimulus hybridus

 

Opis

Rodzina: Scrophulariaceae — trędownikowate

Rodzaj obejmuje około 60 ga­tunków. Są to zarówno krzewy jak i krótkowieczne byliny. Ponieważ wszystkie gatunki rosną w cieplejszych strefach, a najodporniejsze z nich mogą znieść przymrozki do – 5 0C więc ich uprawa u nas może być tylko jako roczne lub jako domowe rośliny doniczkowe. Nie będę omawiała tu poszczególnych gatunków bo i tak trudniej je dostać, a uprawa ich jest podobna. Skupię się zatem na powszechnie dostępnych w handlu nasionach mieszańców ogrodowych uprawianych u nas jako rośliny roczne.

W zależności od odmiany łodygi są wzniesione lub ścielące się i w dolnej części rozgałęzione. Liście porastające łodygę zwykle podługowate o ząbkowanym brzegu. Kwiaty wyrastają z kątów liści na krótkich szypułkach i mają zwykle 3—5 cm średnicy. Popularniejsze odmiany:

‚Bee`s Scarlet’ i ‚Highland Orange’ mają jaskrawo pomarańczowe kwiaty;

‚Highland Pink’ – intensywnie różowe;

‚Highland Red’ – ciemnoczerwone;

‚Highland Yellow’ – wytwa­rza jaskrawożółte kwiaty;

‚Hose in Hose’ – lekko oliwkowe kwiaty mają podwójną koro­nę;

‚Inca Sunset’ – ma pomarańczowoczerwone kwiaty;

‚Inshriach Crimson’ – ciemno purpurowoczerwone;

‚Whitecroft Scarlet’ – kwiaty są czerwone do czerwonawo-pomarańczowych;

‚Wisley Red’ – wytwarza aksamitnie krwisto­czerwone kwiaty i dorasta do wys. 15 cm.

Niestety w naszym kraju w sklepach znajdziemy przede wszystkim nasiona w postaci mieszanki różnych odmian. Gorzej, że są to odmiany o różnej wysokości i pokroju. Kto ma możliwość i może sobie sprowadzić nasiona proponuję do ogrodu mieszankę „Magic F1” o 15-20 cm wysokości, a do pojemników mieszankę „Maksimus F1” – 30 cm wysokości o pokładających się pędach przez co nieco później ładnie ”wylewających” się z doniczki. 

Występowanie

Gatunki występują w całej Europie Południowej i Ameryce Północnej, zwłaszcza w Kalifor­nu. Kilka gatunków rośnie w Ameryce Południowej.

Wysokość

Mieszańce osiągają wysokość w dość dużej rozpiętości bo od 15 – 35 cm.

Termin kwitnienia

Jest uzależnione od odmiany pierwsze zakwitają już w końcu maja lecz większość to kwiaty typowo letnie czyli druga połowa czerwca.

Kolor kwiatu

U mieszańców podstawowy kolor to żółty, pomarańczowy i czerwony. Jako dodatek w postaci kolorowego wzoru może wystąpić prawie cała paleta barw z wyjątkiem odcieni niebieskiego i czarnego.

Stanowisko

O ile gatunki są bardziej ukierunkowane to mieszańce zniosą zarówno pełne słońce jak i świetlisty cień. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że im stanowisko bardziej odbiega od optymalnego tym gorsze wyniki. W naszych warunkach kroplik to typowa roślina półcienia i to bardziej odpowiada mu wystawa wschodnia niż zachodnia.

Wymagania i pielęgnacja

Podstawowym warunkiem bardzo dobrych efektów jest stale wilgotne podłoże. W żadnym czasie nie może ono przeschnąć. Zatem stanowisko w pobliżu wszelakich cieków wodnych lub oczek wodnych to stanowisko prawie optymalne. Oczywiście można także w innym miejscu, ale wówczas codzienne podlewanie będzie konieczne. Zasobność gleb przeciętna lecz wymieszanie ziemi z ogrodu ze sporą dawką kompostu będzie dla rośliny wystarczającym nawożeniem, a nam pozwoli zwiększyć zawartość próchnicy w glebie co w konsekwencji pozwoli na lepsze utrzymanie wilgotności. Rośliny pod żadnym pozorem nie nawozimy więcej bo należy do tych co mocno reagują wzrostem kosztem kwitnienia. Także z tego powodu kompost jest idealnym rozwiązaniem.

Podłoże do uprawy w pojemnikach warto wzbogacić dodatkiem ziemi gliniastej lub wymieszać z 1/3 objętości kompostu. Podlewanie przy uprawie pojemnikowej trzeba w słoneczne dni wykonywać dwa razy dziennie by ziemia nie wysychała.

Dla tych co uprawiają w pojemnikach podpowiedź by nie czekali aż wszystkie kwiaty przekwitną tylko kiedy roślina zakończy masowe kwitnięcie ściąć około pięć centymetrów pod kwiatami. Zachęci to do wybijania pąków śpiących i ponownego masowego kwitnienia. Nawet jeśli zahaczy ono o okres przymrozków nocnych to na ten czas skrzynkę można wnieść do domu lub innego zabezpieczonego przed mrozem pomieszczenia, a za dnia cieszyć się pięknym jesiennym kwitnieniem. Przy uprawie w gruncie raczej się to nie uda, ale spróbować zawsze warto, bo kto wie kiedy przymrozki nadejdą, a może dopiero pod koniec września więc roślina zdąży. Jeszcze jedna uwaga, jeśli kwitnienie trafi na okres letnich upałów musimy się liczyć z wyraźnie gorszym i krótszym kwitnieniem.

Rozmnażanie

Nasiona podobne do pyłu, bo w jednym gramie nawet 21 000 sztuk. Zachowują zdolność kiełkowania około 4 lat, oczywiście przechowywane w temperaturach do 10 0C. By w miarę równo taki pył wysiać warto wymieszać je z suchym, czystym piaskiem. Z uwagi na rozmiary nasion nie przykrywamy ziemią, a tylko po wysiewie wciskamy je deseczką do podłoża. Wysiewamy je w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Posiadacze szklarni mogą już w połowie lutego. Najlepiej od razu do nie­zbyt ciepłych inspektów. Wysiewając w mieszkaniu postarajmy się zapewnić temperaturę około 20 0C. Kiełkują po 2 tygodniach. Po wzejściu siewek temperaturę powinniśmy obniżyć do 14 – 16 0C, a na 2 tygodnie przed samym sadzeniem do 12 0C. Tak wyglądają siewki po wschodach – dla porównania palec. Wiem, że w warunkach domowych to tylko pobożne życzenie, ale kto ma warunki może się zastosować z zyskiem dla siebie. Jeśli temperatura będzie wyższa uzyskamy rośliny wyciągnięte, które nawet po przesadzeniu do gruntu nie zmienią swego nieciekawego wiotkiego wyglądu. Wiąże się to z tym, że rosną szybko i szybko inicjują pąki. Od tego momentu roślina koncentruje się już na kwiatach, a nie na swym wyglądzie. O szybkości wzrostu niech świadczy fakt, że okazy z pierwszymi kwiatami uzyskamy (w szklarniach, bo w domu kilkanaście dni później) już po 40 dniach od wschodów. Sadzimy je już najczęściej z kwiatami po minięciu okresu przymrozków i po uprzednim hartowaniu roślin. W literaturze zalecana rozstawa to 20 cm. O ile jest ona wystarczająca na rabatach o tyle w pojemnikach można sadzić nieco węziej bo co 15 cm, a okazy wciągnięte nawet co 10 cm.

Przy uprawie gruntowej innym sposobem wydłużenia okresu kwitnienia jest drugi wysiew nasion po połowie kwietnia. Sadząc później na rabacie obie rozsady jedna za drugą wydłużamy okres kwitnienia o około 2-3 tygodnie. Oczywiście propozycja dla tych co mają miejsce na parapetach wczesną wiosną.

Choroby i szkodniki

Liście mogą być uszkadzane przez ślimaki nagie. Także mączliki mają upodobanie w liściach tej rośliny szczególnie w gorące lato.

Zastosowanie

Można stosować go jako roślinę obwódkową, lecz równie dobrze sprawdzi się na sporej rabacie. Z racji swego jaskrawego ubarwienia kwiatów należy go jednak łączyć z kwiatami o bardziej stonowanych barwach lub roślinami o zielonych(srebrnych) liściach. W skrzynkach i doniczkach najlepiej wyglądają we własnym towarzystwie, chyba że obsadzamy wielką donicę wówczas dobrze się sprawdzi jako wypełniacz donic z iglakami lub drzewkami typu drzewek laurowych.

Jest dobrą rośliną na balkony od strony wschodniej i północno-wschodniej.

Uwagi

Nazwa łacińska pochodzi od łacińskiego słowa ”mimus” – czarodziej. Odnosi się to do wyglądu kwiatów, które są tak bardzo niepowtarzalne.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Wielkość siewek – http://davesgarden.com/community/journals/si/114742/

Do ogrodu i doniczki – http://www.seeds-grainesvoltz.com/mimulus-x-hybridus-1-2-23231-e.aspx

Mimulus hybridus – http://www.humeseeds.com/tgmim.htm

Jako obwódka – http://www.em.ca/garden/ann_mimulus_calypso1.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: