Suchokwiat roczny

©

©Xeranthemum annuum

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Do rodzaju Xeranthemum należy tylko 6 gatunków roślin jednorocznych. W praktycznej uprawie zastosowanie znalazł tylko jeden gatunek, a mianowicie

Xeranthemum annuum – suchokwiat roczny. Pędy wzniesione choć cienkie, rozgałęziające się prawie od samego dołu. Są one ulistnione. Liście ułożone skrętolegle, są całobrzegie, owalnolancetowate i pokryte krótkimi, delikatnymi wło­skami. Osadzone na długich szypułkach koszyczki kwiatowe mają specyficzną budowę. Składają się tylko z kwiatów rurkowatych. A to co udaje kwiaty języczkowe to u gatunku jeden rząd suchobłoniastych, fioletowych listków okrywy koszyczka i znane z doskonałej trwałości barw po wysuszeniu. U odmian tych rzędów może być wiele. Najbardziej popularne są odmiany o koszyczkach sil­nie wypełnionych listkami okrywy, np. ‚Flore Pleno’, ‚Plenissimum’ i ‚Superbissimum’. Są także odmiany o purpurowych, różowych i białych koszyczkach kwia­towych.

Występowanie

Ten gatunek pochodzi z kamienistych zboczy stepów rejonów śródziemnomorskich, a także Kaukazu oraz Iranu.

Wysokość

Wysokość do 70 cm.

Termin kwitnienia

Od lipca do września, po około 10 tygodniach odsiewu.

Kolor kwiatu

Odmiany ogrodowe w barwach białej, różowej, purpurowej i lila. Gatunek jest zawsze fioletowy.

Stanowisko

Wyłącznie w pełnym słońcu. Przy czym urodą tych kwiatów będzie się można cieszyć tylko w ciepłe suche lata.

Wymagania i pielęgnacja

Suchokwiaty rosną najlepiej na glebach przepuszczalnych, ciepłych. Odczyn gleby jest dla nich prawie obojętny. Musimy jednak pamiętać, że ta nieco specyficzna budowa kwiatu nie jest wskazówką, że urosną na bardzo suchych glebach. Wręcz odwrotnie lubią mieć wilgoć w zasięgu korzeni. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że co innego delikatna wilgoć a co innego zimne i mokre lato. Jeśli takie wystąpi praktycznie nie będziemy mieć tej rośliny bo w takim czasie większość pędów zamrze. Posadzone w ogrodzie po wschodniej lub zachodniej stronie warto od razu wstawić jakieś podpórki bo rośliny będą wyższe i będą miały skłonność do pokładania się.

Rozmnażanie

W l g znajduje się 600-700 nasion, a więc są to nasiona niezbyt małe. Wysiewamy je w zależności od przebiegu pogody pod koniec kwietnia lub na początku maja. Przy temperaturze 15°C kiełkowanie trwa 7-14 dni. Siewki przerywamy zostawiając rośliny co 10 cm. Literatura zaleca nieco większą rozstawę ale doświadczenie uczy, że będzie się ona sprawdzała tylko wówczas, jeśli kwity będą uprawiany wyłącznie na suche bukiety.

Zastosowanie

Suchokwiat uprawia się głównie jako materiał na su­che bukiety i wieńce,

choć ze względu na swoją wrażliwość na niesprzyjające wa­runki pogodowe jest mniej popularny niż inne gatunki uprawiane w tym celu. Pę­dy trzeba ścinać zaraz po rozwinięciu się koszyczków kwiatowych i zanurzać ich końce na kilka minut w 10% roztworze kwasu solnego lub siarkowego, w celu utrwalenia czerwonej barwy listków okrywy, albo w roztworze kwasu azotowego (barwa karminowa). Następnie pędy wiąże się w pęczki i suszy w pomieszczeniu suchym i przewiewnym.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Suszenie –http://www.thegardengeeks.com/home/

Suchokwiat – http://ourlittleacre.blogspot.com/2009_11_01_archive.html

Rysunek botaniczny –http://www.darvillsrareprints.com/Jacquinhome.htm

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: