Aster chiński

©

©Callistephus chinensis

 

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Ma wzniesione, rozgałęzione, rzadko szorstko-wełniście owłosione pędy. Gatunek jest rośliną wysoką i mierzy między 80 a 100 cm. Liście ich są szerokoowalne lub trójkątnojajowate, również owłosione i głęboko klapowane, grubo ząbkowane brzegiem, wszystko zależy z której partii rośliny weźmiemy liść te największe i najszersze są zawsze w dolnych partiach pędów. Na pędzie osadzone są skrętolegle. Koszyczki kwiatowe osadzone pojedynczo na dłu­gich szypułkach. U gatunku kwiaty rurkowate są żółte, a języczkowate fioletowe.

Odmia­ny – a jest ich mnóstwo – różnią się wysokością roślin, pokrojem czyli ogólnym wyglądem całych roślin, budową koszyczka i barwą kwiatów. Wprowadzono wiele podziałów by ułatwić sobie pracę. Przy czym podziały obowiązujące u nas nie do końca obowiązują poza granicami naszego kraju. W zasadzie tak, ale mogą wystąpić różnice w nazewnictwie.

Ze względu na wysokość roślin odmiany dzielimy na:

1) karłowe – (15-35 cm) o pokroju krzaczastym i drobnych koszycz­kach;

2) średnio wysokie i wysokie – (45-110 cm). Najbardziej wartościowe są odmiany o sztywnych pędach, nadające się na kwiat cięty bez podpierania.

Ze względu na budowę koszyczka wyróżnia się odmiany:

1) chryzantemowe – koszyczek wypełniony kwiatami języczkowatymi; są one dłu­gie, szerokie, wstęgowato skręcone;

2) książęce – koszyczek silnie wypełniony białymi kwiatami rurko­watymi, otoczonymi l lub 2 okółkami barwnych kwiatów języczkowatych; średni­ca koszyczka 7-13 cm;

3) piwoniowe – koszyczek ma kształt półkulisty; szerokie i średnio długie kwiaty języczkowate wywijają się do środka;

4) igiełkowe – koszyczek jest silnie wy­pełniony bardzo długimi kwiatami ję­zyczkowatymi, zwiniętymi w cienkie igiełki;

5) dachówkowate – stosunkowo długie kwiaty języczkowate ułożone płasko;

6) pomponowe – koszyczek ma kształt kulisty; kwiaty języczkowate krótkie, charakterystycznie ułożone.

Ze względu na termin kwitnienia astry dzieli się na odmiany wczesne, średnio wczesne i późne. Najwcześniejsze odmiany kwitną na przełomie lipca i sierpnia, późne pod koniec sierpnia i we wrześniu. Odmiany z siewu bez względu na swoje preferencje kwitną minimum 2 tygodnie później. Zatem sianie odmian późnych w niektórych latach może się mijać z celem.

Występowanie

Dziko rośnie w Chinach i Japonii. W 1732 r. przywieziony został do Francji z Chin.

Wysokość

Od 15 do 110 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie w dru­giej połowie lata, najwcześniejsze odmiany zaczynają kwitnąć na przełomie lipca i sierpnia i kwitną do jesiennych przymrozków. Dlaczego zakwita tak późno, ano dlatego że aster chiński należy do roślin dnia długiego czyli najintensywniej rośnie gdy długość dnia wynosi ponad 14 godzin, ale kwitnie najlepiej gdy temperatura po­wietrza to w granicach 20°C i niżej.

Kolor kwiatu

Podstawowe kolory to biały, kremowy, żółty, czerwony, różowy, niebieski. Mieszaniny tych kolorów powodują, że skala barw jest gigantyczna.

Stanowisko

Wymagają dużo światła nie warto je sadzić nawet w półcieniu.

Wymagania i pielęgnacja

Lubią glebę dostatecznie wilgotną, żyzną i średnio zwięzłą. Wolą glebę obojętną od lekko kwaśnej choć na tej ostatniej też będą. Nie należy sadzić astrów tam gdzie jesienią daliśmy obornik bo fuzarioza astra to pewność. Także sadzenie astra w tym samym miejscu rok po roku to zaproszenie wysłane do chorób grzybowych.

Poza tym zabiegi standardowe czyli podlewanie w czasie suszy, usuwanie przekwitłych kwiatostanów, palikowanie wysokich odmian. Zabieg ten jest szczególnie ważny w na stanowiskach odsłoniętych gdzie sztywność łodyg przegra z jesiennymi wiatrami.

Do wazonu tniemy zawsze rano i w fazie kiedy widać już kolor lecz kwiat do końca się jeszcze nie otworzył.

Rozmnażanie

Nasiona zachowują zdolność kiełkowania 3-4 lata.

W moim rejonie zamieszkania w uprawie ogródkowej astry wysiewa się pod koniec kwietnia wprost do gruntu. Metoda ta jest możliwa na całym terenie zachodnich rejonów kraju lecz skutkuje bardzo późnym kwitnieniem nawet wczesnych odmian. Oczywiście większość tak wysiewa bo trudno utrzymać temperaturę 15 0C w mieszkaniu, a jak wiadomo wysokie temperatury hamują kiełkowanie. Natomiast inspekty mało kto ma. Lecz kto może polecam jednak uprawę z rozsady. I może jeszcze jedno własne nasiona jeśli już wystąpiła któraś z chorób bezwzględnie zaprawiać najlepiej zaprawą posiadającą w swym składzie rtęć.

Przy uprawie z rozsady te dość duże nasiona(150-170 sztuk w 1 gramie) wysiewa się pod koniec marca lub na początku kwietnia w ciepłym inspekcie. Przy czym siew na początku kwietnia może odbywać się już w zimnym inspekcie wszystko w tym wypadku zależy od aury. Siejemy rzutowo lub rzędowo, ale nie za gęsto gdyż siewki łatwo wybiegają i stają się podatniejsze na choroby. W temperaturze 15°C kiełkowanie trwa 7-14 dni. Zaleca się pikowanie siewek około 3-4 tygodnie po wysiewie, gdyż wtedy rośliny mają lepiej rozwinięty system korzeniowy. Oczywiście można siewki przerwać, ale silniejszy system korzeniowy ma wpływ na odporność roślin po przesadzeniu ich na miejsce stałe, a nam zajmie 15 minut. Po zahartowaniu rozsadę wysadza się na miejsce stałe w pierwszej i drugiej dekadzie maja, w rozstawie za­leżnej od wysokości roślin i ich przeznaczenia. Najczęściej stosuje się rozstawy 15 x 15 cm a przy wyższych odmianach 20 x 40 cm. Można wysadzać partiami bo znosi przesadzanie nawet z pąkiem kwiatowym.

Choroby i szkodniki

Aster chiński może być porażany przez choroby wirusowe przenoszone przez mszyce.

Kędzierzawka astrów objawia się marszczeniem i skręcaniem liści oraz zahamowaniem wzrostu rośliny.

 

kliknąć będzie większe

Żółtaczka astra chińskiego. Początkowo występuje żółknięcie blaszki liściowej wzdłuż nerwów, później całe rośliny stają się żółtozielone. Liście roślin chorych są węższe od zdrowych i pionowo wzniesione, a z ich kątów wybijają cienkie, sła­be pędy. Kwiaty w koszyczkach stają się żółtozielone, mają zniekształcone pręci­ki i słupki. Porażone wirusami rośliny należy usunąć i spalić.

Zgorzel naczyń, jest poważną chorobą astra chińskiego powodowaną przez grzyb z rodzaju Fusarium. Chore rośliny powoli więdną i żółkną. Dolna część pędu brunatnieje, po czym pokrywa się białawym lub różowawym nalotem. Porażone rośliny należy usunąć i spalić, a zakażoną glebę zdezynfekować chemicznie. Ponie­waż grzyby te mogą przetrwać w glebie długo, nie powinno się sadzić astrów w tym samym miejscu częściej niż co 8 lat.

Mączniak prawdziwy dotychczas występował dość rzadko lecz obserwuje się postępującą częstotliwość jego występowania. Objawy to charakterystyczny biały nalot na liściach pokrywający częściowo lub całkowicie blaszki liściowe, wzrost roślin jest zahamowany, kwiatostany zniekształcone. Jego zwalczanie jest coraz trudniejsze bo patogen szybko uodparnia się na chemię. Zaleca się po wystąpieniu pierwszych objawów 2-3-krotny oprysk rośliny najlepiej co 5 dni, stosując przemiennie fungicydy np. Discus 500 WG lub Amistar 250 SC. Pamiętajmy po oprysku musi być co najmniej 6 godzin sucho. Jeśli wystąpią opady wcześniej ten oprysk się nie liczy.

Zastosowanie

Wszystkie odmiany astra doskonale nadają się na ra­baty, ale odmiany wysokie uprawia się głównie z przeznaczeniem na kwiat cięty. W wazonie cięte w odpowiednim czasie mogą stać od 10 do 18 dni. Tradycyjne odmiany astra dobrze wyglądają w ceramice lub w innych ludycznych pojemnikach. Natomiast te bardziej wyszukane dajemy do szkła najlepiej czystego bo barwna góra będzie wówczas bardziej wyeksponowana.

Astry karłowe można sadzić nie tylko na rabatach i kwietnikach, ale także w ga­zonach, misach i skrzynkach balkonowych.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju ”Callistephus” pochodzi od greckich słów: kallos — piękny, stephos — wieniec. Nazwa gatunkowa ”chinensis” od nazwy kraju w którym go pierwszy raz znaleziono.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Nasiona – http://gaia.cxr.no/index.php?site=default/637/1838

Rodzaje liści – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Callistephus_chinensis_0.1_R.jpg

Reklamy

Komentarze 2 to “Aster chiński”

  1. Jerzy Matczak Says:

    Zoju – bardzo fajny opis, ciekawy , wiele przydatnych informacji. Tylko jedno zastrzeżenie – zaprawy nasienne z rtęcią – wycofane i zakazane ich stosowanie. To ze względu na nasze kochane zdrowie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: