Niezapominajka alpejska

©

©Myosotis alpestris

Opis

Rodzina: Boraginaceae – ogórecznikowate

Jest bardzo wiele gatunków niezapominajki i dla amatorów często dość trudnych do rozróżnienia. Niemniej w ogrodach warto uprawiać co najwyżej dwa gatunki tzn. niezapominajkę alpejską oraz niezapominajkę arktyczną. Jednak ten drugi gatunek jest u nas praktycznie nie do dostania, a i możliwość jej utrzymania w uprawie w naszym klimacie wymaga specjalistycznych alpinariów. Oczywiście w wielu ogródkach znajdziemy nasze rodzime niezapominajki, błotną czy łąkową ale one nie mają tak zwartej formy i są dużo wyższe, a przez pokładające się pędy ich wygląd w ogrodzie jest dość ”niechlujny”.

Jedna roślinka wydaje kilka ulistnionych, nierozgałęzionych i w warunkach większego cienia pokładających się pędów. Każdy pęd zakończony jest kwiatostanem. Liście na pędzie ułożone są parami na przeciw siebie czyli naprzeciwlegle. Są one lancetowate i w większości siedzące tylko dolne listki mają częściowo zwężoną blaszkę liściową co przypomina ogonek. Cała roślina jest dość szorstko owłosiona. Kwiaty zebrane w kwiatostan zwany sierpikiem(od jego kształtu przypominającego sierp). Pojedyncze kwiaty są jak na niezapominajkę dość duże bo w sprzyjających warunkach ich średnica może przekroczyć centymetr. Po przekwitnięciu pojawiają się małe owocki zwane rozłupkami, które zawierają najczęściej 4 bardzo drobne nasiona.

Oprócz gatunku wyhodowano wiele odmian mieszańcowych różniących się wysokością, intensywnością barwy, także kolorem.

Z wyższych odmian świetnie nadających się do cięcia popularniejsze to żywo niebieska ‚Royal Blue’ lub ciemnoniebieska ‚Blue Bouquet’, a z niższych odmian ciemnoniebieska ‚Ultramarine’, w kolorze indygo ‚Blue Ball’ i z różowych ‚Rosa Pink’ lub ‚Carmine King’.

Występowanie

Występuje w wyższych partiach gór całej strefy umiarkowanej. Wyjątkiem jest Alaska gdzie z racji klimatu rośnie na nizinach.

Wysokość

Rzadko przekracza 30 cm. Jeśli jest wyższa to oznacza że ma za ciemno.

Termin kwitnienia

Najczęściej przełom kwietnia i maja.

Kolor kwiatu

Poza wszelkimi odcieniami niebieskiego także biały i różowy.

Stanowisko

Chcąc mieć bardzo zwartą ładnie i długo kwitnącą powinniśmy posadzić ją tak by bezpośrednie słońce mała od wschodu gdzieś do godziny 10-tej. Czyli jest to typowa wystawa wschodnia. Będzie tam miła w miarę chłodno i widno, a jak temperatura zacznie się podnosić będzie już ocieniona. Posadzona w pełnym słońcu musi dostać bardzo dużo wody, a i tak szybko przekwitnie.

Wymagania i pielęgnacja

Preferuje gleby dość zasobne, przepuszczalne lecz dość dobrze utrzymujące wilgoć. Dlatego chcąc cieszyć się dłuższym kwitnieniem na glebach bardzo lekkich trzeba podlewać. Warto podlewać także i na innych glebach jeśli ziemia w czasie zimy nie dostała dużo wody, a w okresie kwitnienia pojawiły się dość wysokie temperatury. Po wysypaniu się nasion i uprzątnięciu resztek warto na tym kawałku rozsypać trochę kompostu i wymieszać go z ziemią. Niezapominajce takie nawożenie wystarczy, a my jednocześnie poprawimy sobie jakość gleby. Nie ma co się obawiać, że nasiona nie wzejdą. Rośliny wytwarzają ich tak dużo że bardzo wiele z nich wzejdzie. Nawet jeśli nie wszystkie to nawet dla nas z zyskiem bo w innym przypadku trzeba przerwać siewki.

Mrozoodporność

Zupełna.

Rozmnażanie

Jeśli zaczynamy przygodę z niezapominajką to kupione nasiona wysiewamy w czerwcu lub samym początku lipca. Wschody następują po około 14 dniach. Na ogół wysiewamy je od razu na miejsce stałe więc w takim wypadku siewki przerywamy zostawiając rośliny co około 10-15 cm. Kto ma inspekty może część siewek przepikować do nich w nieco gęstszej rozstawie i tam pozostawić je na zimę. Od przedwiośnia pamiętać o podlewaniu w miarę potrzeby i częstym wietrzeniu. W ten sposób przyspieszymy kwitnienie o 2—3 tygodnie. Czasem to wystarczy by mieć w wazonie kwiaty niezapominajek na kwietniowe święta. Można je także zapikować do doniczek i te zadołować na zimę w gruncie, a jak tylko rozmarznie przenieść do cieplejszego(około 15 0C) i widnego pomieszczenia. Efekt będzie ten sam jak przy uprawie w inspektach. Tylko do doniczek sadzimy odmiany niższe i w rozstawie nie większej jak 8 cm.

Choroby i szkodniki

Szczególnie w większym zacienieniu pojawia się mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

Niezapominajka jest bardzo lubianym kwiatem późnowiosennym o wszechstronnym zastoso­waniu. Można uprawiać na rabatach np. między tulipanami lub narcyzami a niższe odmiany jako rośliny obwódkowe lub wręcz doniczkowe. Można je również uprawiać na kwiat cięty.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju ”Myostis” pochodzi od greckich słów ”myos” = mysz i ”otos” = ucho. W wielu innych językach nazwa tej rośliny pochodzi od słów „nie zapomnieć” i kwiat ten stał się symbolem pamięci. Przykładem niech będzie angielska legenda o rycerzu przechadzającym się w pełnej zbroi nad brzegiem Tamizy wraz ze swą panią. W pewnym momencie ciężkozbrojny zerwał pęk niebieskich kwiatuszków i chciał je ofiarować swej wybrance. Niestety, pośliznął się i wpadł do wody. Zanim ciężka zbroja pociągnęła go na dno, zdążył krzyknąć do swej ukochanej: „Nie zapomnij mnie!” co po angielsku brzmi „Forget-me-not”. Od tej pory tak Anglicy nazywają ten kwiatek.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Sierpik –http://wiebestavast.deviantart.com/journal/29588016/#/d2gjw1x

Myosotis alpestris2 – http://www.freenatureimages.eu/plants/index.php

Owłosiony liść – http://science.halleyhosting.com/nature/denali/flora/5/borage/myosotis/forget.htm

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: