Dzwonek ogrodowy

©

Campanula medium

 

 

Opis

Rodzina: Campanulaceae – dzwonkowate

Standardowo roślina dwuletnia, lecz są już grupy odmian, które kwitną po około 15 tygodniach od siewu. W warunkach ogródka jednak na razie będziemy je traktować jako rośliny dwuletnie, które w pierwszym roku tworzy rozetę liściową. Liście te różnią się dość znacznie od liści jakie wyrosną w kolejnym roku na pędzie kwiatowym. Na obrazku liście tworzące rozetę. Na zimę liście giną, a ponieważ wychodzą stosunkowo późno więc łatwo je wyplewić jako chwast. Warto zatem oznaczyć sobie miejsce w którym roślina rośnie. Późną wiosną pojawiają się ulistnione łodygi zakończone długim kwiatostanem. Z jednej rozety wyrasta kilka pędów. Pędy są dość sztywne i w zasadzie nie wymagają podpór. Ich wygląd na zdjęciu. Liście na nich są siedzące(bez ogonków) wąskie i lancetowate. Kwiatostanem jest tzw. grono lub wiecha w zależności od grupy odmian. Pojedyncze kwiatki dość duże do 8 cm długości. Złożone z pięciu zrośniętych płatków, których końce są wolne i nieco wywinięte na zewnątrz.

U odmian mogą być podwójne lub pełne. Ich cechą jest to, że mogą zapylać się własnym pyłkiem. Nasiona dojrzewają od sierpnia do września.

Występowanie

Rośnie na kamienistych, skalistych zboczach na południu Europy szczególnie południowo-zachodnia Francja i południowa część Italii. Z racji dużych kwiatów uprawiany na prawie całym świecie. Szczególnie upodobali sobie te kwiaty amerykanie.

Wysokość

Od 60 do 90 cm.

Termin kwitnienia

Zazwyczaj od czerwca do końca lipca. Można trochę przedłużyć kwitnienie systematycznie usuwając przekwitłe kwiatki by roślina nie bawiła się w wiązanie nasion.

Kolor kwiatu

Różowy, lawendowy, fioletowo-niebieski, biały, a najwięcej odmian jest w różnych odcieniach koloru niebieskiego.

Stanowisko

Na stanowiskach w pełni słonecznych kwitnie bardziej masowo lecz nieco krócej niż na stanowiskach półcienistych gdzie to kwitnienie może nie jest tak spektakularne, ale trwa dłużej.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina nie jest specjalnie wybredna w stosunku do podłoża. Oczywiście będzie wolała gleby przepuszczalne, dość żyzne i dobrze utrzymujące wilgoć. Kwiatostan w takich warunkach będzie dłuższy czyli kwiatków będzie więcej i będą one większe. Na słabszych glebach dla uzyskania bardziej okazałych roślin warto wiosną dać dużą dawkę kompostu oraz dawkę nawozu pełnoskładnikowego.

Na lepszych glebach, szczególnie posadzone w półcieniu rośliny będą wyższe i w przypadku mocniejszych deszczy lub mocnego wiatru warto je będzie jednak zabezpieczyć przed pokładaniem się.

Kupując nasiona zwracajmy uwagę na wysokość roślin te niższe mogą z powodzeniem być sadzone do donic (stojących na ziemi) jako centralny element kompozycji lub całość donicy wypełnić tym dzwonkiem. Natomiast zupełnie nie nadają się do wszelkiego typu skrzynek balkonowych. Są po prostu za wysokie.

Jedna uwaga: Jeśli trafi się lato bardziej deszczowe to odmiany pełne będą bardziej cierpieć niż odmiany pojedyncze.

Mrozoodporność

Roślina w chłodniejszej części naszego kraju nie jest w pełni mrozoodporna i warto miejsce rośnięcia okryć choćby wspomnianym wcześniej kompostem który wiosną wymieszamy z glebą.

Rozmnażanie

Nasiona tego dzwonka są bardzo drobne w 1 gramie może ich być do 5000 sztuk. Dla równomierniejszego wysiewu warto je wymieszać z suchym i czystym piaskiem. Siew wykonujemy (bez przykrywania nasion ziemią) na początku czerwca na rozsadniku. Kiełkują w około 60 % już po 14 dniach. Na miejsce stałe przesadzamy we wrześniu.

Kto ma warunki czyli widne i niezbyt ciepłe pomieszczenia może spróbować dostać odmiany w grupy „Champion” i spróbować uprawiać je jako rośliny roczne. Wysiewu wówczas dokonujemy na początku marca. Dopóki siewki nie wzejdą warto by stały w ciepłym mieszkaniu. Natomiast po przepikowaniu, którego dokonujemy gdy rośliny mają dwa liście właściwe powinny zostać przeniesione do jak najwidniejszego ale chłodnego pomieszczenia ponieważ niższe temperatury stymulują tworzenie pędu kwiatowego, a także zapobiegają wyciąganiu się roślin. Wysadzamy po przymrozkach na miejsce stałe. Przy takiej uprawie kwitnąć będą wprawdzie nieco później, ale ma to swoje znaczenie bo w tym okresie jest już mniej kwitnących roślin.

Choroby i szkodniki

Mogą pojawić się przędziorki lub mszyce.

Zastosowanie

Standardowe odmiany to wspaniałe rośliny dla tylnej granicy rabaty. Chyba, że dostaliśmy niższe odmiany to ich miejsce będzie w środkowej części rabaty. Na stanowiskach słonecznych dobrze wyglądają z niższymi trawami, szczególnie tymi, które mają łukowato wygięte liście np. rozplenica. Można je wówczas posadzić nawet na przodzie rabaty bo rozplenica zasłoni nieco żółknące liście u podstawy.

Nowsze odmiany można ścinać do wazonu w którym mogą zachować atrakcyjność do 8 dni. Ścinamy gdy w pełni rozwinięte są dwa kwiatki. Doświadczenie uczy, że odmiany podwójne wydają się być nieco trwalsze oraz, że chyba najładniej wyglądają skomponowane z kwiatostanami ostróżki.

Uwagi

W języku kwiatów jest symbolem  wdzięczności, wiary i wytrwałości.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Campanula medium – http://www.biolib.cz/en/taxonimage/id46656/?taxonid=41207

W donicy – http://www.flickr.com/photos/themts/5683124483/in/set-72157626796016875

Reklamy

Komentarze 2 to “Dzwonek ogrodowy”

  1. Razer Says:

    Dzięki za wpis. Bardzo ciekawy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: