Celozja srebrzysta

©

©Celosia argentea

Opis

Rodzina: Amaranthaceae – szarłatowate

Roślina gatunkowa nie jest rośliną uprawianą z uwagi na jej mało ciekawy wygląd.  Na zdjęciu to te same rośliny tylko jedna z okresu wilgotnego, a druga na suchej miedzy w Indiach.

Jak większość tropikalnych roślin odpornych na suszę ma mocno rozbudowany system korzeniowy. Z niego wyrasta jedna wyprostowana, mało lub w ogóle nierozgałęziona łodyga. Jest ulistniona od podstaw. Liście lancetowate, a kwiaty w postaci srebrzystoróżowego kłosa. Tyle o gatunku.

To co uprawiamy to już odmiany uprawne pochodzące od dwóch form botanicznych. Z racji budowy kwiatostanu podzielono gatunek na trzy formy:

  • Celosia argentea var. plumosa – o kwiatostanie wiechowatym;

  • Celosia argentea var. cristata – o kwiatostanie grzebieniastym;

  • Celosia argentea var. spicata – o kwiatostanie w postaci typowego kłosa.

O ile var. plumosa i var. cristata mają łodygi raczej nierozgałęzione tylko z kątów górnych liści na krótkich szypułkach wyrastają boczne kwiatostany. Natomiast C. spicata ma pędy rozgałęzione i jest to najbardziej podobna do gatunku forma.

Liście są w zależności od odmiany od jasnozielonych po ciemno purpurowe. Także ich wielkość i kształt jest dość różna. Kwiatostany zawsze zbudowane są z ogromnej ilości niepozornych kwiatków. Nie będę tu podawać przykładowych odmian z uwagi na ich ogromną ilość i często są one do siebie na tyle podobne, że na zdjęciach trudno je odróżnić.

Występowanie

Naukowcom nie udało się ustalić jaki region był ich pierwotną ojczyzną. Przyjęto założenie najbardziej prawdopodobne i wskazano na Indie. Ustalenie to jest niezwykle trudne bo roślina jako uciążliwy chwast rozpleniła się po całej tropikalnej strefie naszego globu zanim jeszcze europejczycy tę roślinę poznali.

Wysokość

Gatunek jest rośliną dość wysoką nierzadko osiągającą 1 metr. Uprawiane odmiany podzielono w zależności od systemu uprawy. Jeśli są hodowane z przeznaczeniem na kwiat cięty są raczej wysokie i sięgają do 90 cm. Odmiany przeznaczone jako rośliny rabatowe z reguły mieszczą się w przedziale 25 – 60 cm.

Termin kwitnienia

Wszystko zależy od terminu siewu. Wysiane w szklarniach w lutym czy marcu będą kwitnąć już w czerwcu. Wysiane w kwietniu w warunkach domowych najczęściej dopiero w lipcu i kwitną około 2 miesięcy.

Kolor kwiatu

Cechą charakterystyczną są żywe, wszelkie możliwe odcienie czerwieni, żółci, fioletu i różu.

Stanowisko

Uprawiamy ją wyłącznie na stanowisku słonecznym.

Wymagania i pielęgnacja

Jako roślina roczna poradzi sobie na prawie każdej glebie ogrodowej. Oczywiście optymalne miejsce to gleba przepuszczalna(nie gniją korzenie), dostatecznie żyzna i dostatecznie wilgotna. Chociaż roślina jest odporna na krótkotrwałą suszę to jej prawdziwą wartość zdobniczą poznamy jeśli zapewnimy jej w miarę wilgotną glebę. Kwiatostany wówczas są większe i nie przekwitają tak szybko. Można sobie pomóc w utrzymaniu wilgoci ściółkując glebę.

Rośliny uprawiane w pojemnikach oprócz normalnego podlewania będą wymagały zasilania. Traktujemy je nawozami do roślin kwitnących najlepiej co drugie podlewanie połową dawki.

Ponieważ pojedyncze kwiatki otwierają się systematycznie od dołu tak więc i nasiona powstają systematycznie w całym okresie kwitnienia. Proszę jednak pamiętać odmiany są pochodzenia mieszańcowego i z własnych nasion nigdy nie uzyskamy takich samych roślin.

Rozmnażanie

Nasiona są drobne około 1 mm średnicy i w 1 gramie mieści się ich do 1000 sztuk. Wysiew nasion w warunkach domowych warto w przypadku celozji opóźnić i zacząć je w kwietniu z trzech powodów:

  •  siewki rosną szybko i łatwo się wyciągają;

  •  rośliny możemy wysadzić dopiero wówczas gdy na pewno nie będzie już temperatur w okolicy zera, a to oznacza, że sadzimy je praktycznie jako ostatnie z roślin rocznych;

  • jeśli wysiejemy wcześniej czekać nas będzie dwukrotne pikowanie, raz w rozstawie 3×3 lub do bardzo małych doniczek, a potem jeszcze jedno już do doniczek standardowych czyli 6 lub 9 cm zależności od wielkości siewki.

Wysiewamy płytko. Temperatura podłoża dość wysoka bo około 22-25 0C. Wschody nastąpią po około 10 dniach.

Siewki celozji bardzo wrażliwe są na zgorzel siewek dlatego trzeba bardzo ostrożnie obchodzić się z wodą i zapikowane siewki warto opryskać fungicydem. I to co najmniej 2-krotnie. W przypadku celozji ważnym jest proces hartowania rozsady z uwagi na jej wysokie potrzeby temperaturowe. U nas nawet pod koniec maja nie zawsze bywa gorąco i by ładnie kwitła trzeba ją do tych niższych temperatur przyzwyczajać dość powoli. Z reguły proces hartowania trwa około 10 dni. W związku z tymi kłopotami powstaje pytanie czy jeśli mamy dostęp do kupnej rozsady nie warto taki właśnie wariant wybrać?

Choroby i szkodniki

Ze szkodników w uprawie gruntowej najpopularniejsze są mszyce. W doniczkach i szklarniach przędziorek.

Z chorób mączniak prawdziwy, plamistość liści.

Na ogół jednak są to dość odporne na przeciwności rośliny

Zastosowanie

Celozja ma bardzo różne zastosowania. W naszym klimacie uprawiamy ją do ozdoby i w zależności od odmiany możemy uprawiać w pojemnikach wszelkiej maści lub jako rośliny rabatowe. Te większe odmiany jako rośliny drugiego planu te niższe najo rośliny brzegów rabat. Stosunkowo mało popularna u nas jest uprawa na kwiat cięty. W wazonie kwiatostany zachowują świeżość nawet do 14 dni. Znacznie częściej ścina sie kwiatostany do suszenia bo świetnie zachowują i kształt i barwę w postaci suchej. Pod warunkiem, że przed suszeniem oberwiemy wszystkie liście i suszymy w przewiewnym miejscu i pod zadaszeniem.

Praktycznie wszystkie części rośliny z wyjątkiem korzenia są wykorzystywane w medycynie. Szczególnie medycyna Indii wiedzie tu prym, niemniej tzw. komercyjna medycyna europejska sięga po tą roślinę coraz częściej jako że badania potwierdzają to co wie już medycyna ludowa.

W tej chwili to już celowo przygotowane odmiany są powszechnym warzywem dla całej tropikalnej strefy Afryki.

Uwagi

W wiktoriańskim języku kwiatów, celozja jest symbolem dowcipności, serdeczności, ale i głupoty. Zatem podarowanie komuś bukietu z celozji może być różnie odebrane jeśli oczywiście ktoś zna ten język kwiatów.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Siewki – http://www.exoticgarden.com/blog/the-garden

Owoce i nasiona – http://davesgarden.com/community/forums/fp.php?pid=6180532#b

W Afryce – http://database.prota.org/

Gatunek – http://en.wikipedia.org/wiki/Celosia_argentea

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: