Starzec popielny

©

©Senecio cineraria  

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Z uwagi na spory bałagan jaki panuje w rodzaju „Senecio” zabrano się za porządki. W chwili obecnej roślina została przyporządkowana do innego rodzaju i nosi nazwę Jacobaea maritima. Zawsze jednak zostawia się poprzednie nazwy jako synonimy. Ponieważ pod nową nazwą nikt tej rośliny poza fachowcami nie skojarzy ja zostałam przy starej nazwie.

W naturze Starzec popielny jest półkrzewem czyli wieloletnią rośliną o drewniejących podstawach pędów. Z racji swego pochodzenia w naszym klimacie często przemarza zimą i dlatego jest traktowany jako roślina roczna.

Pędy wyprostowane jak wspomniałam drewniejące przy podstawie i często mocno rozgałęzione.

 Pokryte gęsto dużymi pierzastosiecznymi liśćmi. Liście położone niżej na pędzie są mocniej powcinane i na ogonkach natomiast górne liście są siedzące(pozbawione ogonków)i znacznie mniej powcinane. Cała roślina bardzo mocno kutnerowato owłosiona stąd jej srebrzysty kolor pędów i liści będący głównym walorem zdobniczym. Przy czym kutner jest znacznie grubszy na spodzie liści niż na ich wierzchniej stronie co przekłada się na jego łatwiejsze gubienie na starszych liściach, które stają się w ten sposób zielonkawe. Pędy kwiatowe pojawiają się przede wszystkim w drugim roku. Na ich szczycie pojawiają się kwiatostany zwane baldachogronami.

 Kwiaty typowe dla całej rodziny astrowatych czyli koszyczek – coś na kształt stokrotki. Starzec ma je wielkości około 1,5 cm. Nie są to specjalnie zdobnicze kwiaty. Nasiona wiąże choć nie zawsze.

 Nasionami są cylindryczne niełupki.

Odmiany uprawne takie jak np.

‚Cirrus’, ‚New Look’, ‚Ramparts’, ‚Silverdust’, ‚Silver Filigree’, ‚White Diamond’

były selekcjonowane pod kątem gęstszego kutneru, niższych wysokości czy bardziej filigranowych kształtów liści. Dlatego zawsze na rabacie czy w donicy będą prezentowały się lepiej niż gatunek.

Występowanie

Pierwotne pochodzenie to basem Morza Śródziemnego. W tej chwili rozprzestrzenił się już na znacznie większy obszar ciepłych klimatów.

Wysokość

Gatunek osiąga około 80 cm w drugim roku jak pojawiają się pędy kwiatowe. Odmiany są na ogół niższe.

Termin kwitnienia

Najczęściej w drugiej części czerwca i kwitnienie trwa do końca lipca a nawet początku sierpnia.

Kolor kwiatu

 Żółty, a pączki z lekkim musztardowym odcieniem.

Stanowisko

Tak naprawdę warto sadzić wyłącznie na stanowiskach w pełni słonecznych, bo tylko w takich osiąga dobry kutner, a co za tym idzie piękną srebrzystą barwę.

 Przy braku słońca często jest na wpół zielony.

Wymagania i pielęgnacja

Traktowany jako roślina roczna praktycznie uda się na każdej glebie. Jeśli jednak chcielibyśmy by np. był trwałym podszytem dla róż musimy mu zapewnić ziemię przede wszystkim przepuszczalną, dość żyzną bo będzie musiała wykarmić co najmniej dwie rośliny na jednym kawałku lub zdecydować się na nawożenie szczególnie wiosną i tuż przed kwitnieniem. O ile wiosną dajemy nawozy o pełnym składzie o tyle przed kwitnieniem powinny to być nawozy o zwiększonej zawartości potasu. Możemy dla lepszego rozkrzewienia się rośliny usunąć kwiatostany, a i tak warto ten nawóz zastosować by poprawić kolorystykę roślin. To znaczy maksymalnie opóźnimy starzenie się dolnych liści, które objawia się gubieniem owłosienia i pojawianiem się zielonej barwy.

Nawet jeśli kupiliśmy rozkrzewione sadzonki warto po podrośnięciu pędów jeszcze raz je uszczyknąć. Zagęścimy wówczas krzaczek maksymalnie i np. z obwódki rabaty zrobi się niziutki żywopłocik lub prawie w całości wypełni doniczkę w której rośnie.

Jednego czego starzec nie lubi to mokre i chłodne lato. Jeśli takie się zdarzy to pamiętajmy że to południowiec i kocha słońce. Nie zniechęcajmy się do niego i spróbujmy w kolejnym roku bo warto. Może drobna uwaga zadomowione rośliny są dość odporne na chwilowe braki wody, ale nowym nasadzeniom należy przez około miesiąc dostarczyć dostateczną ilość wody szczególnie na glebach piaszczystych i przy ciepłej pogodzie.

Mrozoodporność

Jeśli posadzimy roślinę w miejscach osłoniętych i przy lekkim okryciu wytrzyma spadki temperatury do -12 0C. Jest zatem szansa na przezimowanie jeśli zimą takie temperatury nie będą utrzymywać się zbyt długo.

Rozmnażanie

Najczęściej rozsadę kupujemy. Warto jednak -szczególnie jeśli potrzeba nam jej więcej – wysiać nasiona samemu. Wysiewamy koniec marca początek kwietnia nie przykrywając nasion. Po pikowaniu do doniczek czekamy aż rośliny będą miały około 10 cm i uszczykujemy wierzchołek. Drugie uszczykiwanie przeprowadzimy jeśli pędy boczne będą miały podobną wysokość najczęściej już po posadzeniu na miejsce stałe. Sadzonki na rabacie sadzimy w rozstawie 20×20 cm.

Innym sposobem jest przezimowanie rośliny matecznej w chłodnym miejscu. Da się nawet na parapecie w pokoju jeśli nie mamy zwyczaju przegrzewać mieszkania. W warunkach mieszkania pod koniec marca można pobrać sadzonki wierzchołkowe i ukorzeniać. Trzeba dać ukorzeniacz do roślin zielnych bo wyraźnie przyspiesza ukorzenianie. Posiadając oszklone werandy można ten proces uruchomić szybciej.

Choroby i szkodniki

Tylko w czasie mokrego lata czasem pojawia się szara pleśń. Natomiast w standardowych latach możemy spotkać się z rdzą. Rdza w obronie własnej nie zabija roślin, ale rośliny wyglądają bardzo brzydko. Szybkie wyłapanie jej pojawienia się to jedyny skuteczny sposób by się jej pozbyć. Z racji wspaniałego owłosienia liści dotrzeć do blaszki liściowej ze środkami ochrony roślin jest prawie niemożliwe dlatego porażoną roślinę należy natychmiast usunąć jeśli nie w całości to wszystkie nawet najlżej porażone liście.

Zastosowanie

Roślinę możemy stosować zarówno na rabatach we wszelkich możliwych konfiguracjach. Jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

Może być wspaniałym uzupełnieniem dla pelargonii w skrzynkach czy doniczkach. Nie będzie wówczas tak monotonnie.

Uwagi

Senecio popielnik zawiera trujące alkaloidy i uważajmy na dzieci. Wprawdzie by wywołać objawy trzeba zjeść tego dużo, ale w grę może wchodzić szczególne uczulenie na te alkaloidy o czym możemy nie wiedzieć.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Senecio cineraria z diaskią – http://saylorplants.com/images/Senecio/Seneccine_AF17_SeneccineWithDiascia_Sep15_0586.jpg

Kwiaty – http://saylorplants.com/pd_bigpic.asp?pid=1751&pic_id=pic14

Liście – http://herbplants.wikispaces.com/Plant+List+Seven

Zielonkawy – http://www.aphotoflora.com/d_senecio_cineraria_silver_ragwort.html

 

Reklamy

Komentarze 2 to “Starzec popielny”

  1. Ewka Says:

    Warto zwrócić uwagę że tą roślinę możemy posadzić na kwietnikach wiosennych gdy mamy uprzednio przygotowaną rozsadę. Najważniejsza informacja o której tu nie wspomniano. Komponowana z tulipanami lub bratkami ogrodowymi daje wspaniały efekt na wiosnę. Gdy wszystko budzi się do życia my mamy już coś na swojej rabatce pięknego 🙂

    • zojalitwin Says:

      Zgadzam się lecz czasem moje własne przyzwyczajenia powodują iż zapominam wspomnieć o oczywistościach. Tę roślinę jeśli mam to z reguły kupuję sadzonki.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: