Uczep rózgowaty

©

©Bidens ferulifolia

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Roślina o pędach z początku wyprostowanych potem przewieszających się, mocno rozgałęzionych,

o ulistnieniu przypominającym nieco gruby koperek. Na tle tych gęstych, żywo zielonych liści ładnie odcinają się dość duże kwiaty. Standard to średnica 3 cm. W nowszych odmianach znacznie większe. Przy czym tak naprawdę nie są to kwiaty, a kwiatostany z szerokimi kwiatkami brzeżnymi i tylko rurkowymi kwiatami środkowymi. Całkiem niedawno pojawiły się odmiany o zwiększonej liczbie kwiatków brzeżnych(płatków). Kwiatki osadzone są na szczytach pędów, które wraz ze wzrostem wytwarzają coraz to nowe kwiatki dzięki czemu roślina kwitnie praktycznie całe lato. Roślina wytwarza bardzo dużo nasion.

 To co widzimy to owoce zwane niełupkami (nie da się ich rozłupać by dostać się do nasion). Niełupki te mają dwa kolce którymi przyczepiają się do sierści zwierząt i tym sposobem są roznoszone po znacznym nawet terenie. Takie rozsiewanie się botanicy nazywają zoochoria.

Występowanie

Uczep pochodzi z południowych stanów USA i północnego Meksyku.

Wysokość

Starsze odmiany i gatunek mogą dorastać do metra. W nowszych jest tendencja hodowców do ograniczania długości pędów. Część odmian ma je na tyle krótkie, że zachowują wzniesiony pokrój.

Termin kwitnienia

Najczęściej kupujemy już kwitnące sadzonki. Zatem kwitnienie trwa od przyniesienia do domu aż do pierwszych przymrozków.

Kolor kwiatu

Dla nas płatki mają słonecznie żółty kolor. Na zdjęciach zrobionych w ultrafiolecie oraz z lekką jego korekcją pokazuję jak widzą go owady. Zatem ich świat ma nieco inny kolor.

Stanowisko

To roślina na pełne słońce. Oczywiście będzie normalnie się zachowywała w skrzynkach na balkonach o wystawie południowo-wschodniej i południowo-zachodniej. Na wystawy typowo wschodnie czy zachodnie lepiej poszukać innych roślin.

Wymagania i pielęgnacja

Jest to doskonała roślina wypełniająca do wszystkiego rodzaju pojemników. Świetnie znosząca zarówno upały jak i silniejsze wiatry oraz deszcze. Dohodowano się odmian „Golden Goddess”, „Samsara”, „Golden Star” i „Goldruch” radzących sobie z niewielkimi pierwszymi przymrozkami. Bidens ma jednak swoją wadę – jest zaborczy. Należy go łączyć w jednym pojemniku tylko z roślinami dużymi i równie intensywnie rosnącymi. Inne po prostu zagłuszy.

Roślinę podlewamy jeśli trzeba nawet dwa razy dziennie. Przesuszona kwitnie znacznie słabiej. Ponieważ roślina intensywnie rośnie i bardzo długo kwitnie nie starczy jej nawet zasobna ziemia. Trzeba dać do niej albo nawóz o przedłużonym działaniu, albo zasilamy co drugie podlewanie połową dawki nawozu do roślin kwitnących, do pelargonii, do surfinii. By pozbawić roślinę zawiązków owoców i nieco ograniczyć jego długość i rozpierzchły wygląd warto roślinę przyciąć. Po 2 tygodniach pojawią się znów masowo kolejne pączki i bardziej zwarta roślina zacznie kolejne masowe kwitnienie. Przy dobrym zasilaniu takie przycięcie można zafundować dwa razy. Cały czas będziemy mieć gęstą zwartą roślinę i obfite kwitnienie.

Bidens w naturze jest krótkotrwałą byliną, na upartego można pokusić się o przezimowanie w temperaturze około 15 0C i bardzo widnym pomieszczeniu. Nie bardzo się to jednak opłaca, bo z reguły dobrych do przechowywania kwiatów miejsc mamy za mało, a bidens w drugim roku kwitnie znacznie słabiej.

Rozmnażanie

 Jeśli ktoś ma duże zapotrzebowanie na sadzonki to łatwo kupi w sklepie nasiona. Wysiew standardowy. Nasiona są na tyle duże, że można wysiewać pojedynczo do maleńkich pojemników. Siewkom, kiedy mają kilka liści warto uszczyknąć czubki by lepiej się rozkrzewiły.

Choroby i szkodniki

Roślina z gatunku tych zdrowych.

Zastosowanie

 Jako roślina wypełniająca do pojemników to rzecz znana. Pamiętajmy jedynie by do doniczki o średnicy 25 cm sadzić maksymalnie 2 szt., natomiast do 1 metrowej skrzynki balkonowej maksymalnie 3 sztuki roślin. Nieco mniej znane jest jej zastosowanie jako roślina okrywowa na słoneczne stanowiska np. po cebulowych lub jeśli np. wypadły nam byliny i ogródek może straszyć gołymi placami.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”BIDENS” pochodzi od dwóch łacińskich słów bis „dwa” i  dens „ząb„. Nazwa ta jest odnośnikiem do owoców, które jak widać na wcześniejszym zdjęciu mają dwa charakterystyczne ząbki którymi przyczepiają się do sierści zwierząt czy piór ptaków.  Nasza krajowa nazwa również jest taką sugestią.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Z koleusami – http://4300.holbaek.dk/billeder/09_07_sommerblomster_s.jpg

Bidens ferulifolia – http://meadowviewthymes.blogspot.com/2010/04/my-favorite-new-plant.html

W ultrafiolecie – http://photographyoftheinvisibleworld.blogspot.com/2012/04/bidens-ferulifolia-trichromatic-human.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: