Centradenia

©

Centradenia hybrida

To roślina wyhodowana na południu Europy i dobrze widać duże odstępy między liśćmi.

Opis

Rodzina: Melastomataceae – zaczernicowate

Roślina znana jest pod dwiema nazwami. Drugą nazwą jest Heterocentron hybridus.

Jeśli znudziły się nam pelargonia i surfinia postarajmy się o sadzonki tej rośliny. Niestety pierwsze rośliny musimy kupić, a z uwagi na nasze przyzwyczajenia producenci rzadko ryzykują kupno sadzonek nowości, więc łatwo nie będzie.

Centradenia tworzy mięsiste, przewieszające się i dość długie pędy.

 Liście długości 3–4 cm, są jajowate ciemnozielone, lecz młode pędy i liście mają czerwone podbarwienia. W kątach górnych liści i na szczytach pędów pojawiają się kwiaty o średnicy 3–4 cm. Ich korona jest czteropłatkowa, a same płatki są zaokrąglone. Kwiaty mają bardzo długie i ozdobne pręciki.

W obrocie handlowym w miarę dostępna jest jedynie odmiana ”Cascade” cechująca się bardzo obfitym i długim kwitnieniem. Literatura podaje, że na jednej roślinie może na raz być otwartych do 50 kwiatków.

Występowanie

Od Meksyku przez całą Amerykę Środkową.

Wysokość

Z racji przewieszających się pędów roślina wysoką nie jest lecz jej pędy dorastają do 60 cm.

Termin kwitnienia

Od czerwca do przymrozków.

Kolor kwiatu

Karminowo-różowy.

Stanowisko

W pełni słoneczne.

Wymagania i pielęgnacja

Jest to roślina dla tych którzy nie pamiętają o systematycznym nawożeniu roślin w pojemnikach. Centradenia jest bardzo wrażliwa na zasolenie, a nawozy to nic innego jak sole odpowiednich kwasów. Z tego powodu nawożenie przeprowadzamy co 10-14 dni i to połową zalecanej dawki. W przeciwieństwie do nawożenia podlewamy tak by roślina nigdy nam nie przywiędła. Jeśli przywiędnie ani liście ani kwiaty mogą nie odzyskać turgoru. Taką roślinę bardzo łatwo zalać więc przed jej posadzeniem glebę wymieszajmy z jakimkolwiek rozluźniaczem. Inną jej cechą jest niechęć do wysokich temperatur. Tworzy wówczas pędy o dużych odległościach między liśćmi (międzywęźla – bo liście przyczepione są zawsze w węzłach) przez co gubi swoją zwartą budowę.  Na zdjęciu widać roślinę wyhodowaną w niższych temperaturach i proszę porównać z głównym zdjęciem(po kliknięciu będzie większe). Także kwitnienie w czasie upałów jest słabsze. Trzeba dodać, że cecha ta nie będzie radykalnie widoczna w naszym klimacie. Widoczna natomiast będzie cecha przedwczesnego zrzucania płatków na wietrznych stanowiskach. Wybierajmy jej zatem miejsca bardziej zaciszne wówczas kwitnienie będzie równomiernie obfite przez cały okres wegetacji.

Jeśli spodobała nam się roślina i mamy miejsce widne i chłodniejsze niż mieszkanie, lecz temperatura tam nie spada poniżej 7 0C to możemy pokusić się o przechowanie rośliny. Przycinamy wówczas roślinę by nie zajmowała zbyt dużo miejsca i wnosimy na przechowanie. Jako roślina tropików nie ma wyraźnie zaznaczonego okresu spoczynku. W okresie przechowywania jedynie wyraźnie zwolni wzrost. Podlewamy wówczas tylko po wcześniejszym sprawdzeniu stanu wilgotności gleby.

Późną zimą przystępujemy do sporządzania sadzonek.

Mrozoodporność

Temperatura nie może spaść poniżej 7 0C

Rozmnażanie

Centradenie rozmnaża się z zielnych sadzonek pędowych, ciętych zarówno z części wierzchołkowych, jak i środkowych pędu, czyli tak samo jak pelargonię. Po zapakowaniu sadzonek do worków foliowych utrzymujemy temperaturę około 20 0C. Powinny ukorzenić się po około 3 tygodniach. Odczekujemy potem jeszcze tydzień i sadzimy je na miejsce stałe. Jeśli od razu sadzimy do skrzynek balkonowych odstęp między roślinami powinien wynosić od 12 do 15 cm. Natomiast obsadzając wiszące doniczki, to na doniczkę o średnicy 25 cm dajemy tylko 3 rośliny. Po posadzeniu uszczykujemy wierzchołki (najlepiej nad drugą parą liści) dla lepszego rozkrzewienia rośliny. Dobrze by było w tym czasie utrzymywać temperaturę około 16 0C. Wówczas rośliny się nam nie wyciągną i zawiążą większą liczbę pąków kwiatowych. Robiąc to w mieszkaniu znajdźmy im jak najchłodniejsze lecz widne miejsce. Przed wystawieniem na zewnątrz nie zapomnijmy o hartowaniu sadzonek.

Choroby i szkodniki

Roślina jest podatna na szarą pleśń i mączlika szklarniowego. Do zwalczania mączlika i innych ewentualnych szkodników możemy użyć takie środki jak Decis 2,5 EC, Karate 025 EC. Natomiast na szarą pleśń na razie najłatwiej dostępny w małych opakowaniach jest Bravo.

Zastosowanie

Oprócz pojemników rośliny możemy sadzić na brzegach rabat. Ich kwiaty będą ładnie odbijać się od zieleni wyższych roślin.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liście – http://gpshort.com/varieties/ssv.html

Centradenia hybrida – http://rondommij.skynetblogs.be/archive/2009/06/23/centradenia-grandifolia.html

Centradenia – http://www.dekor-it.ru/1.129_129_centradenia.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: