Kurzyślad

©

©Anagallis monelli

Opis

Rodzina: Primulaceae – pierwiosnkowate

Roślinka ma krótkie, około 30 centymetrowe płożące się pędy. Liście lancetowate ciemnozielone. Z kątów liści w górnej części pędów, na krótkich szypułkach wyrastają pięciopłatkowe kwiaty. Wyrastają one nieustannie wraz ze wzrostem pędu.

 Kwiaty zamykają się na noc i przy pochmurnej pogodzie. W dobrych warunkach roślina daje samosiew,  dla nas jest to bezużyteczne bo nasiona nie przetrwają naszej zimy.

Występowanie

Zachodnia część Morza Śródziemnego czyli od południa Włoch przez Portugalię, Maroko po Libię. Wszędzie tam rośnie na suchych miejscach, pobocza dróg, nieużytkach i piaszczystych skarpach.

Wysokość

Z racji płożących się pędów wysokość rośliny jest niewielka i nie przekracza 20 cm. Długość pędów też nie jest zbyt duża bo sięga około 30 cm.

Termin kwitnienia

W zależności od sposobu wysiewu zaczyna kwitnąć już od końca czerwca lub dopiero w lipcu. Kwitnie nieprzerwanie aż do przymrozków.

Kolor kwiatu

U gatunku występują dwa kolory kwiatów. Ceglastoczerwony lub niebieski. Ten niebieski bardzo przypomina niebieski kolor goryczki.

Stanowisko

Roślina ma najbardziej zwarty pokrój na stanowiskach w pełni słonecznych. Przy słonecznym lecie kwiaty pojawiają się gęsto. Im mniej światła tym długość międzywęźli jest większa, co przekłada się na większe odległości między kwiatkami.

Wymagania i pielęgnacja

Kurzyślad jest bardzo podatny na zagniwanie korzeni, potrzebuje więc gleby o dobrej przepuszczalności. Łatwiej zniesie lekką suszę niż nadmiar wody. Ponieważ ziemie w cieplejszych regionach zawierają więcej mineralnych części mają zatem wyższe pH. Chcąc w pełni wykorzystać możliwości rośliny na tym kawałku warto przeprowadzić wapnowanie lub przynajmniej przekopać glebę z dużą ilością kompostu. W sezonie poza odchwaszczaniem roślina nie wymaga innych prac.

Mrozoodporność

Żadna.

Rozmnażanie

  Te drobne nasiona możemy wysiać pod koniec marca w mieszkaniu i w fazie dwóch liści właściwych przepikować. Przy tym sposobie kwitnienie będzie już w czerwcu.

Można również wysiać pod koniec kwietnia lub na początku maja bezpośrednio do gruntu. W tym wypadku kwitnienie rozpocznie się dopiero w lipcu.

Przy siewie wprost do gruntu proponuję siew gniazdowy. Do jednego płytkiego dołka wkładamy do 3 nasion. Później zostawiamy 1 lub 2 najsilniejsze. Rozstaw roślin niewielki, nie przekraczający 10 cm.

Jeśli obsadzać będziemy wiszące kosze możemy również siać do jednej małej doniczki 2-3 nasiona i już nie pikować. Potem obsadzanie koszy gęstymi sadzonkami da lepszy efekt.

 

Choroby i szkodniki

Brak szczególnych zagrożeń.

Zastosowanie

  Roślina doskonała na brzegi rabat, na skalniaki, do wiszących pojemników. Może być użytkowana jako wypełniacz przy tworzeniu kompozycji w większych donicach.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Anagallis” pochodzi z greckiego i jest połączeniem dwóch słów, ‚Ana’ = znowu, od nowa i ‚agallein’ = rozkosz, poczucie piękna. Nazwa ta odnosi się do otwierania i zamykania się tych pięknych kwiatków w zależności od pogody.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Anagallis monelli – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/335623/

Sadzonka – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/13674/

Owoc – http://luirig.altervista.org/flora/taxa/index1.php?scientific-name=anagallis+foemina

W doniczce – http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=56213

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: