Alonsoa Warszewicza

©

©Alonsoa warscewiczii

Alonsoa meridionalis

Opis

Rodzina:  Scrophulariaceae – trędownikowate

Alonsoa jest piękną, krzewiastą byliną, która w północnej Europie traktowana jest jako jednoroczna. Możemy uprawiać ją z nasion lub sadzonek. Z racji tego, że jest byliną nadaje się na zimowe przechowywanie.

Pędy cienkie, prostokątne w przekroju i podbarwione na czerwono. Liście oszczepowate o ząbkowanym brzegu. Na pędzie ustawione w parach na przeciw siebie.

kwiatostan Na szczycie pędu długi groniasty kwiatostan. Kwiaty wprawdzie grzbieciste, ale o nietypowej budowie. W przypadku naszego gatunku to jest mniej widoczne, ale u gatunku A. unilabiata widać jak prawdziwa jest anglojęzyczna nazwa kwiatu mask flower  ‚Mask flower’.

owoc Owoce w postaci gruszkowatej torebki.

nasiona Nasiona drobniutkie poniżej 1 mm. Na zdjęciu mocno powiększone.

Występowanie

mapka Cała tropikalna część Ameryki Południowej i Środkowej.

Wysokość

Na początku kwitnienia około 60 cm. Wraz z rozwojem kwiatów może dorosnąć do 1 metra.

Termin kwitnienia

Od lipca do przymrozków.

Kolor kwiatu

Szkarłatnoczerwony lub różowy.

Stanowisko

Alonsoa do zakwitnięcia potrzebuje słońca, ale nie może być narażona na zbyt wysokie temperatury. Z tego powodu najlepsze jest stanowisko gdzie otrzyma co najmniej 8 godzin słońca i będzie ochraniana w najgorętsze godziny dnia.

Wymagania i pielęgnacja

Lubi gleby dobrze utrzymujące wilgoć i odczyn od lekko kwaśnego w górę. W lepszym utrzymaniu wilgoci w glebie pomoże nam zaprawianie dołka dużą ilością kompostu. Odczyn też da się poprawić. W okresie kwitnienia warto roślinę podlewać bo wysokie temperatury i susza bardzo hamują kwitnienie. Przyda się wiosenna dawka nawozu. Przed zapowiadanymi przymrozkami przyciąć roślinę i przenieść w zabezpieczone przed mrozem, widne miejsce. Roślinę wiosną przycinamy ponownie i to co zetniemy wykorzystujemy jako sadzonki. Tak przygotowana rozsada szybciej wchodzi w okres kwitnienia.

Posiadacze w miarę ciepłych i bardzo widnych miejsc typu szklarnia lub ogrzewana weranda mogą po przycięciu doczekać się kwitnienia zimą pod warunkiem dostatecznej ilości światła.

w donicy Roślinę można uprawiać w pojemnikach. Jest ona wówczas nieco mniejsza, ale łatwiej przechować przez zimę. Można także pobrać sadzonki w sierpniu i przez zimę przetrzymać znacznie mniejsze rośliny. Oczywiście można zebrać nasiona i wiosną rozmnażać z nasion.

Mrozoodporność

Bardzo krótko, ale jest w stanie przetrzymać temperatury do -5 0C.

Rozmnażanie

nasionka Nasiona po dobie moczenia wysiewamy i wysiewy wstawiamy na 2 miesiące do chłodziarki. Stratyfikacja jest praktycznie niezbędna dla równego i obfitego kiełkowania nasion. Należy to zrobić na początku stycznia by na początku marca rozpocząć kiełkowanie nasion. Od wschodów do zakwitnięcia mijają cztery miesiące. Siewki, kiedy mają co najmniej 5 cm uszczykujemy po raz pierwszy. Przed wysadzeniem kolejny raz. Opóźnia to wprawdzie kwitnienie, ale roślina kwitnie długo, także jesienią i chcemy by była maksymalnie rozgałęziona bo wówczas mamy więcej kwiatostanów. Sadzimy dość gęsto bo co około 10 cm.

Choroby i szkodniki

Brak wiarygodnych danych. Wydaje się że jedynym poważniejszym problemem może być mszyca.

Zastosowanie

Są to rośliny drugiego planu rabat, chociaż liście pozostają atrakcyjne dość długo więc nie jest to jedyne miejsce. Można uprawiać we wszelkiego typu pojemnikach. Z racji swej wysokości nadają się doskonale jako kwiat cięty.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Alonsoa” pochodzi od imienia hiszpańskiego oficera i urzędnika w Bogocie nazywającego się Alonso Zanoni.obiekt

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Owoc – http://www.flickr.com/photos/andreaskay/7573940354/

Mapka – http://www.discoverlife.org/mp/20m?kind=Alonsoa+meridionalis

Alonsoa – http://www.garden.ie/whatsnew.aspx?id=77&archive=1208

Nasiona – http://www.alpine-plants-jp.com/himitunohanazono_5/benikotyou_himitu_1.htm

Nasionka – http://blomster-tips.blogspot.com/2010/07/eldblomma-salmon-alonsoa-warscewiczii.html

Reklamy

Komentarze 4 to “Alonsoa Warszewicza”

  1. Lella Says:

    Fantastyczna roślina, bardzo jestem zadowolona, że ją posiałam. Niekłopotliwa w każdej fazie wzrostu, piękna zarówno w donicy jak i w gruncie. Mam ją posadzoną blisko zachodniej ściany i tworzy taką masę kwiatów jak na pierwszym zdjęciu.

  2. Lella Says:

    Proszę spróbować jeszcze raz, naprawdę warto.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: