Ptilotus exaltatus

©

©Ptilotus exaltatus ‚Joey’

Ptilotus exaltatus

Opis

Rodzina: Amaranthaceae

Dzisiaj coś co jest opisem na zapas. Roślina jest nowa, lecz coraz łatwiej dostępna jako kwiat doniczkowy. Warto kupić wystawić na zewnątrz i w końcu lata zebrać nasiona.

Korzeń rozbudowany i głęboko sięgający. Nad ziemią kilka pędów najczęściej pojedynczych, wzniesionych, sztywnych, nieskłonnych do pokładania się. Liście na pędzie zmienne od odwrotnie jajowatych przez lancetowate do łopatkowatych. Mogą mieć do 20 cm długości i 5 cm szerokości. Są lekko mięsiste, w nieco szarozielonym kolorze. Na szczycie pędów zwracający uwagę kwiatostan. Ma kształt stożka o wysokości powyżej 15 cm i średnicy 5 cm.

owłosienie Cechą kwiatostanu jest srebrzyste i długie owłosienie kielichów kwiatowych. Sam kwiat jest amarantowo-fioletowy. Owocem jest mała torebka ukryta w okrywie z włosków kielicha. Same nasiona wielkością przypominają mak.

Nowszą odmianą jest ‚Platinum Wallaby’. Ma być bardziej odporna na mróz. Ponieważ to angielskie dzieło, więc u nas i tak nie wytrzyma zimy.

Występowanie

mapka Ojczyzną jest centralna Australia, gdzie rośnie w półpustynnych i suchych regionach.

Wysokość

w naturze W naturze gatunek może dorosnąć do 120 cm. Natomiast odmiana ‚Joey’ z reguły nie jest wyższa jak 50 cm.

inhibitor Trzeba jednak wiedzieć, że ogrodnicy by wywołać większe krzewienie się stosują różne zabiegi w tym skarlanie środkami chemicznymi. Proszę zatem nie zdziwić się jeśli rośliny uzyskane z nasion będą wyższe.

Termin kwitnienia

W szklarniach rośliny można pędzić na różny okres. Z nasion kwiaty uzyskamy w końcu czerwca, lipcu. Pod warunkiem ciepłej i słonecznej wiosny.

Kolor kwiatu

Srebrzyście amarantowy.

Stanowisko

To roślina półpustyń, czyli jak większość kaktusów. Wymaga zatem słońca. Im więcej światła, tym łodygi są krótsze, częściej się rozgałęziają, a co za tym idzie kwiatostanów jest więcej i są wyjątkowo okazałe.

Wymagania i pielęgnacja

na rabacieJeśli z nasion własnych otrzymamy trochę siewek więcej niż pójdzie na doniczkę to można się pokusić o stworzenie sobie ładnej kępy na rabacie. Wystarczy, że posadzimy roślinę w miejscu gdzie ziemia jest bardzo przepuszczalna i łatwo przesychająca.

W doniczce mieszamy ziemię ze żwirem lub wermikulitem i dbamy by cały czas miała lekko kwaśny odczyn. Jeśli ktoś kupił roślinę i była w samym torfie to proszę pamiętać, że ogrodnicy mają podlewanie kropelkowe i w każdym podłożu utrzymają odpowiednią wilgotność, ponieważ ilość wody jaką roślina dostaje jest sterowana komputerem. W domu takich ustrojstw nie posiadamy i musimy bronić się przed zalaniem innymi sposobami. Po podlaniu takiej mieszanki nadmiar wody łatwo odpłynie. Z kolejnym podlewaniem czekamy, aż 3-4 cm wierzchniej warstwy przeschnie. Starajmy się zachować kwasowość podłoża. Roślinie szybko zaczną żółknąć dolne liście jeśli podniesie się pH do obojętnego. Odczyn się zmienia wraz z zawartością wapna, a roślinom wymagającym kwaśnego podłoża żelazo staje się niedostępne. Zatem kilka kropel cytryny co kilka dni i żółknięcie liści nam nie będzie groziło.

W czasie kwitnienia roślinę podlewamy nawozem do roślin kwitnących. Dopiero po zbiorze nasion można przejść na nawóz ogólnego stosowania. Najlepszy będzie biohumus. Nawozimy co drugie podlewanie, lecz połową dawki. Po zebraniu nasion ścinamy kwiatostan. Jeśli mamy pomieszczenie tylko z lekka ogrzewane, czyli takie które ma zimą powyżej 10 0C możemy się pokusić o przezimowanie rośliny. Musimy jej zapewnić maksimum światła. Na wiosnę pędy przycinamy zostawiając dolne 3 oczka i wnosimy do cieplejszego pomieszczenia, a latem na zewnątrz.

Mrozoodporność

Temperatura nie powinna spaść poniżej 5 0C.

Rozmnażanie

nasiona(z tych włosków trzeba nasiona oczyścić) Dopiero w tej chwili zaczęto prowadzić badania nad sposobem rozmnażania tej rośliny. Badania te mają odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak trudno rozmnożyć roślinę z nasion. Z pierwszych sygnałów wynika, że:

  1. Nasiona trzeba oczyścić z resztek kwiatu. Trzeba dobrać się do tego maku.
  2. Przed wysiewem oczyszczonych nasion dobrze jest uszkodzić ich osłonkę(skaryfikacja).
  3. Siejemy wyłącznie do specjalnie przygotowanej ziemi do wysiewów.
  4. Siejemy na powierzchni i tylko wciskamy do podłoża. Można baaardzo cieniutko przykryć nasiona perlitem. Nasiona lepiej kiełkują jeśli dochodzi do nich światło.
  5. Unikać zbyt wilgotnej ziemi.
  6. Temperatura podłoża do kiełkowania mimo swej wilgoci musi mieć temperaturę około 25 0C.

W innych badaniach sprawdzano jak wpływa przechowywanie nasion w chłodzie. Przechowywano je w temperaturze 5 0C(dno chłodziarki ma tyle) przez 50 dni. Następnie moczono przez dobę w kwasie giberelinowym. Tak spreparowane nasiona wzeszły w 80 %. Temperatura podłoża jak przy poprzedniej metodzie.

Siewki przesadzamy gdy mają pierwsze liście właściwe. Jeśli sadzimy do doniczki to dajemy 1 roślinę na doniczkę o średnicy 12 cm lub 3 rośliny na doniczkę o średnicy do 25 cm.

Choroby i szkodniki

U nas brak.

Zastosowanie

kompozycjeNa rabaty, do pojemników i na kwiat cięty, jako że w wazonie utrzymuje świeżość do 3 tygodni.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Ptilotus” pochodzi od greckiego słowa ‚ptilotos’ = pierzasty. Odnosząc się do wyglądu kwiatostanu.

Nazwa gatunkowa ”exaltatus” pochodzi od łacińskiego słowa ‚exaltare’ = wywyższać. Chodzi oczywiście o wzniesiony pokrój.

Gatunek został opisany w 1845 roku przez Christiana Gottfrieda Daniela Nees von Esenbeck.rysuneczek

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W naturze – http://notley.smugmug.com/Nature/Western-Australian-Flora/Amaranthaceae/

Kompozycje – http://www.mullerseeds.com/ptilotus-ex-joey.html#

Nasiona – http://www.cytrusy.net.pl/viewtopic.php?p=27376#27376

Ptilotus exaltatus – http://whereiswitchway.blogspot.com/2010/10/around-town-in-leinster.html

Na rabacie – http://www.gardeningwithangus.com.au/

Owłosienie – http://www.botanicalgarden.ubc.ca/potd/2009/09/ptilotus_joey.php

Reklamy

Komentarze 2 to “Ptilotus exaltatus”

  1. Jolanta Says:

    Z tego, co zdążyłam przeczytać na temat rozmnażania wynika, że ptilotus najwygodniej rozmnożyć z odrostów korzeniowych, po przechowaniu rośliny przez zimę.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: